//
you're reading...
شخصی

نقد فیلم » Spider-man 3


اسپایدرمن 3: یک کامیک فیلم اکشن پرسرو صدا

جداً که این هالیوودی ها تو ضایع کردن قسمت های اول هر فیلم دنباله داری استادن! هرچی که یه کم فروش درست و حسابی داره، فوری فکر ساختن قسمتهای بعدیش می افتن بدون اونکه فکر یه فیلمنامه ی قوی باشن. تو فیلمهای معروف هالیوود، تمامی کارتون های دیسنی همچین سرنوشتی پیدا کردن. دزدان دریایی کارائیب 3، شرک 3، ماموریت غیرممکن 3، ماتریکس 3، آمریکن پای 2 و خیلی دیگه از فیلم هایی که قسمت اول پرفروش داشتن، از استقبال عمومی کمی برخوردار شدن. البته فیلم هایی هم بودن که برعکس عمل کردن؛ مثل دوازده یار اوشن، شرک 2 و اسپایدرمن 2.

بعد از اسپایدرمن 2، که فیلم پرسروصدایی شد و نظر منتقدها و مردم را با هم به سمت خودش جلب کرد، قسمت سوم این مجموعه یه پسگرد تو سری به حساب میاد. حداقل می تونیم با یه مقایسه ی ساده به این نکته برسیم که کاری که اسپایدرمن 2 به راحتی با کمترین تعداد کاراکترهای سوپرقهرمان در فیلم انجام داد رو مردعنکبوتی 3 با تعداد زیاد کاراکترها و داستان های موازی به سختی از پسش برمیاد و حتی به نظر خیلیها، تو انجامش شکست می خوره. اگه بخوام خیلی ساده ببینیم، باید بگیم که کارگردان یه جورایی تو جمع کردن داستان های متنوع فیلم، به زمین سفت خورده! در واقع قسمت سوم، اگر به فروشی نسبی دست پیدا کرده، مدیون جلوه های ویژه ی جذاب و صحنه های اکشن دیدنی ایه که هرچند نسبت به زمان فیلم، کم تعدادن اما تاثیرگذار و ماندگار دراومدن. با این حساب، نباید بی انصافی کرد و این جلوه های تصویری رو که این بار با استفاده از CGI ساخته شدن رو مصنوعی یا پیش پا افتاده تلقی کنیم.

در طرف دیگه و در مقابل جلوه های چشم نواز تکنولوژی، فیلمنامه ی تقریباً سرهم بندی شده ی فیلم به شدت تو ذوق می زنه. اشکالات منطقی ای که به فیلمنامه وارده، شامل عدم وجود یه خط سیر مشخص، شخصیت های یک بعدی و جریان غیرمنطقی در داستان می شن که به اضافه تدوین نه چندان جالب فیلم، اونو تا حد یه اکشن سطحی پایین آورده.

اکثر منقدین، طرفدارن اکشن و دوستداران کامیک بوک ها معتقدند که مجموعه ی دو قسمت اول اسپایدرمن، بهترین فیلم هایی هستند که از روی کامیک بوک های معروف ساخته شدن و با همین طرز تفکر، اسپایدرمن 3 به انسجام موجود، به شدت لطمه زده. این یکی، برخلاف دوتای اول (و بخصوص دومی) اصلاً اون اصالت و ظرافت های هنری رو نداره. شخصیت ها خیلی سطحی در اومدن و اکثراً بدون هیچ دلیل متقاعدکننده ای، تغییر رویه میدن. مثلاً نگاه کنید به شخصیت هری که چندین بار در طول داستان دچار تحول شخصیتی می شه؛ حتی اگه یکی دو مورد از این دگرگونی ها رو هم قابل قبول بدونیم، کلاً خیلی با عقل جور درنمیاد (به خصوص که در فیلم های قبلی، عادت کردیم که برای هر اتفاقی دلیل نسبتاً قانع کننده ای پیدا کنیم.

از اون بدتر، جاهایی از فیلمنامه س که بعد از یه ساعت جنگ و گریز تنش بین کاراکترها، برای اینکه داستان بتونه پیش بره، یه سری دیالوگ بی ربط و غیرمنتظره وسط میاد تا یه اپیزود جدید را پایه گذاری کنه. مثلاً بعد از درخواست کمک پیتر پارکر از هری که به رد کردن تقاضای کمک پیتر از طرف هری منجر میشه، خیلی بی هوا! مستخدم منزل هری –که قبلاً اصلاً ندیده بودیمش- میاد و میگه «من خیلی چیزا تو این خونه دیدم که نگفتم» و فلان و بهمان! همین کافیه تا مثلاً ما توجیه بشیم که هری قراره به کمک پیتر بره. یا در سکانس های پایانی، جایی که مرد شنی درحال طلب استغفار از پیتره، نمیتونیم (یا حداقل من نمی تونم) باور کنم که پیتر پارکر انقدر مهربون بشه که دعواهای سراسر فیلم رو یادش بره و بگه «من می بخشمت»! حالا بگذریم از این موضوع که بعد از دو فیلم تازه نقش قاتل عمو بن رو عوض می کنن تا سوژه دست فیلنمامه نویس بیفته!

به نظرم باورپذیرترین نکات و صحنه ای فیلم مربوط به مری جین هستن که بار رومانس فیلم رو به دوش می کشه. اگرچه اونم واسه خودش چیزایی داره که خیلی منطقی نیستن اما اونا رو می شه براشون یه جوری استدلال آورد. در کنار اینها، سکانس الواتی پیتر پارکر و سکانس مربوط به جونا جیمسون سردبیر در دفتر کارش (به خصوص صحنه ی یادآوری منشیش برای خوردن مسلط شدن به اعصابش) جزو قسمت های جذاب و خنده دار فیلم هستن.

در مجموع، این قسمت از اسپایدرمن، زیادی رنگ و بوی کمیک بوک به خودش گرفته و یه جورایی میشه اونو کپی نقاشی های کتاب ها به روی پرده ی سینما محسوب کرد. این هم به احتمال زیاد، نتیجه ی کار عجله ایه فیلمنامه نویس هاست که نتونستن سلیقه ی تعداد بسیار زیاد طرفداران رو راضی نگه دارن. البته بازم می گم، اکشن و جلوه های ویژه ی فیلم، اونقدر ارزش داره که به خاطرش پول سینما رفتن (و برای ما پول خریدن یه کپی از DVD فیلم) رو بدیم. شاید من یه کم تو این نقد، تند رفته باشم و یادم رفته باشه که بگم بعنوان یه فیلم Adventure، از دیدنش لذت بردم.

یه نکته ی دیگه اینکه، برعکس اون دوتای اول که بعد از تموم شدن فیلم، من برای قسمت بعدیش لحظه شماری می کردم، این یکی همچین حسی بهم نداد. شاید به این خاطر که داستان تو این یکی، کاملاً بسته می شه و موضوعی رو برای انتظار باقی نمی ذاره. اگرچه از همین الان باز هم منتظر می شم که ببینم تو اسپایدرمن 4 که سال 2009 اکران می شه و این بار فیلنامه نویس خودش رو هم عوض کرده چه شخصیت هایی اضافه می شن و بالاخره پیترپارکر به دختر رویاهاش می رسه یا نه!

اطلاعات فیلم در سایت سینمای فکسون

پیوست: در پی یک کامنت گذارده شده برای همین پست، من مجبور به شفاف سازی شدم:

اسپایدرمن 3 مثل هرفیلم دیگه مبتنی بر کامیک بوک های معروف، اثریه که اصولاً جوون ها و غالبً پسرها (منظور جنس مذکر!) بهش علاقه نشون میدن. گرچه دخترها (منظور جنس مؤنث) هم بدشون نمیاد که حالا به هردلیلی طرفدار این ژانر باشن. اما مساله ای که هست اینه که خیلی نمی تونیم این دسته بندی رو به سن ارتباط بدیم. البته نه اینکه هیچ رابطه ای بین تماشاگران یا خوانندگان کامیک با سن اونها نباشه، اما گستردگی بازه سنی طرفداران این قبیل کارها، ما رو از چنین انتسابی نهی می کنه. برای این که بهتر متوجه منظورم بشین، توجهتون رو به گستره ی آماری این فیلم برای کاربران سایت IMDB جلب می کنم. می تونین ببینین که سن غالب بینندگان فیلم، دو رنج 18-29 و 30-44 سال هستند که بینشون بالای 90 درصد از این تماشاگرا، آقایون بودن.

http://www.imdb.com/title/tt0413300/ratings

نتیجه ی اخلاقی: اسپایدرمن نه بچه گونه س، نه متوهمانه! چون اصولاً جماعت بالای 40 سال، توهم حالیشون نمیشه! مشکل از جای دیگه س!

نتیجه ی شفاف سازی: همیشه گلرنگ (یا هر کوفت دیگهای که برای تمیزکاری مناسبه!)

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

7 پاسخ به ‘نقد فیلم » Spider-man 3

 1. چون تخصصی در مورد فیلمای بچه گانه و متوهمانه ندارم، نظری هم ندارم. فقط اومدم بگم که:
  اریک خدا لعنتت کنه با این آهنگ وبلاگت.
  اونم کی؟ ساعت بیست و سه و پنجاه و نمی دونم چند دقیقه.
  امیدوارم با همون پسوند آی آر هم دیگه قابل دسترسی نباشی.

  تو تو چهارخط،سه تا توهین کردی: یکیش به من ربطی نداره، خودش میاد احقاق حق می کنه، دوّمیش و سوّمیش اینان که به اسپایدرمن گفتی بچه گانه که الان ازش دفاع می کنم! و گفتی متوهّمانه؛ در واقع با این کارت به نفس توّهم توهین کردی!

  Posted by آتوسا | 2007/07/20, 23:45
 2. ای امیر رفیق فروش ای نامرد خدا خودش حق همه مظلومان رو از حلقومت بکشه بیرون . در ضمن منو بگو اهنگ زیبای نیو روتا گذاشتم برای همه لحظات غمگین شما ها ای داد ای بیداد

  به موقعش می کشه بیرون از حلقومم اریک جون! تو خودشو حرص نده! ولی من گفتم خودت بیای که رو استدلال با این آتوس برخورد انقلابی کنی! ضمناً من دیشب که اومدم ممقان، اسپیکرم خاموش بود! کامنت دونی شما هم که عطاشو داده به دات کام!

  Posted by اریک | 2007/07/21, 13:28
 3. خدا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اون آهنگ زیبا سرتو بخوره الهی.

  Posted by آتوسا | 2007/07/21, 14:35
 4. این ماندانا هم که انگاری زده به سرش. دخترجان تکلیف مارو روشن کن! دهه!

  Posted by آتوسا | 2007/07/21, 14:39
 5. یعنی چی امیر ؟ کامنت دونی عطا رو داده به لقاش؟ پرشین بلاگ که فکر کنم منفجر شد منهم بزودی میام توی ورد پرس . اخه چطور میشه پرشین بلاگ رو هک کنن ؟ اوهوی اوتوسا تو موزیک میشناسی / همون باید بری شمای زاده گوش بدی ؟ هر چی میخوای ببری ببر گیتار منو نبر

  خیلی خوبه بیای وردپرس. فقط قبلش یه تستی بزن ببین خوشت میاد…چون یه بدقلقی هایی داره. ولی کلاً بهتره. ضمناً بلاگر هم خوبه. یک گیگ فضای عکس و مخلفات می ده. وردپرس 50 مگ می ده.
  کامنت دونی پرشین بلاگ هم هنوز رو سرور دات کامه. نمیشه کامنت گذاشت. البته فکر نمی کنم کسی هکش کرده باشه. یه کاسه ای پشت پرده س!

  Posted by اریک | 2007/07/21, 15:22
 6. کدوم گیتار؟ همون که باهاش نی میزنی؟ باشه.

  Posted by آتوسا | 2007/07/21, 15:56
 7. چی بگم والله!بوس

  Posted by داوود | 2009/12/24, 07:48

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements