//
you're reading...
اطلاعات عمومی

مطالبی درباره بوسه


بوسیدن هم مثل خیلی از پدیده های دیگه ی دنیا، یه تاریخ مجهول داره. از نوشته های هندی حدود 1500 سال قبل از میلاد که به زبان سانسکریت نوشته شده ن، اینجور برداشت میشه که اون موقع، بوسه وجود داشته. اما نمی شه گفت که قبل از اون هم این رسم رایج بوده یا نه. در واقع هنرمندان و نویسندگان، بوسیدن رو اونقدر امری خصوصی می دونستن که اون رو تو نوشته ها یا نقاشی های خودشون نمی آوردن. بعد از اولین نوشته ها راجع به بوسه، سالیان سال گذشت تا این رسم دوباره مکتوب شد.

350 سال بعد از میلاد، هندو ها در شعری مذهبی که بر محور «کاماسوترا» سروده شده بود و قرن ها دهان به دهان چرخیده بود، بوسه های مختلف رو نقل کرده بودن. باستان شناسان معتقدند که بوسیدن، بعد از حمله اسکندر به هند در سال 326 قبل از میلاد رواج یافت. خیلی از عادات بوسیدن امروز ما، از اون زمان به ما منتقل شده. گفته می شه که در روم باستان، زن و مرد در برابر مردم یکدیگر رو می بوسیدن تا به این صورت ازدواج خودشون رو اعلام کنن.

 

خیلی ها معتقدن که بوسیدن، ریشه در جویدن غذا وسط مادران برای کودکشون داره. گرچه متخصصان امر معتقدن که بوسه، ریشه ی خیلی از بیماری ها هم هست! مونونوکلیوسیس که در بزاق وجود داره و می تونه با بوسه منتقل بشه، تبخال، بعضی از باکتری هایی که ممکنه باعث زخم معده بشن، در موارد نادر، ویروس هایی که منجر به مننژیت می شن و تا به امروز، والبته یک مورد خاص هم گزار شده که ویروس HIV از طریق بوسه منتقل شده (گرچه این روش انتقال تقریباً منتفیه)، از این دسته بیماریها هستند.

مردم شناسان می گن که بیش از 90 درصد مردم جهان همدیگه رو می بوسن. خیلی از این افراد، منتظرن تا اولین تجربه ی عشقولانه ی خودشون رو تجربه کنن و جالب اینجاس که همه ی اونها، اولین بوسه ی رومانتیکشون رو برای همیشه به خاطر می سپارن. پدر و مادر بچه هاشون رو می بوسن، تقدیس کننده ها، مقدس مذهبی خودشون رو و حتی بعضی ها موقعی که از هواپیما پیاده می شن، زمین رو می بوسن ! (چقدر تناقض…!!)

 

غیر از فرضیه ی بالا مبنی بر اینکه جویدن غذا ها به این شک نسل به نسل منتقل شده (که البته یه کمی غیرمنطقیه)، بعضی از دانشمندان میگن این رفتار، یه رفتار غریزیه و دلیل این حرفشون رو رفتار میمون های بونابو می دونن که خیلی به انسان نزدیکن. اونها همدیگه رو می بوسن تا از دلخوری هایی که بینشون پیش اومده یه جوری دلجویی کنن و به این صورت پیوند اجتماعی بینشون رو قوی نگه دارن. خیلی از حیوانات دیگه ،رفتارهایی دارن که گونه هایی از بوسیدن رو شبیه سازی می کنه. مثلاً خیلی از پستانداران، صورت همدیگر رو می لیسند، پرندگان نوک های خودشون رو با هم تماس می دن و حلزون ها، شاخک های خودشون رو به هم می زنن. رفتار حیوانات در لیسیدن و بو کردن همدیگه،حس صمیمت رو بینشون نشون می ده

 

عکس العمل انسان به بوسه به سه بخش تقسیم می شه:

 • عکس العمل روانی که به حالت روحی فرد بستگی داره و به اینکه کی داره شما رو می بوسه . از نظر روانی، بوسیدن کسی که می خواهین ببوسینش، یک حس جاذبه قوی در فرد ایجاد می کنه. در واقع اگر کسی رو که دوست ندارید، ببوسین یا مجبور به بوسیدنش بشید، حس، کاملاً متفاوته خواهید داشت.

 • بدن شما از نظر فیزیکی کاملاً به بوسیده شدن عکس العمل نشون می ده. بیشتر مردم دوست دارن که مورد تماس قرار بگیرن و همینه که باعث عکس العمل مذکور میشه. این بوسیده شدن، همه چی از خون تا مغز شما رو تحت تاثیر قرار

  می ده و هورمون هایی تولید می کنه که درباره شون صحبت می کنیم.

 • فرهنگی که توش بزرگ شدین، نقش بزرگی رو تو احساس شما نسبت به بوسیدن یا بوسیده شدن ایفا می کنه. در بیشتر کشورهای غربی، مردم یه جورایی آموزش می بینن تا مشتاقانه، منتظر اولین بوسه ی زندگیشون باشن. ولی در فرهنگ ریشه ی کشورهای دیگه ، قضیه می تونه کاملاً برعکس باشه. بنابراین رفتار مردم و رسانه ها و سایر فاکتورهای اجتماعی، به شکل کاملاً محسوسی روی احساس موردبحث تاثیر می ذاره.

این عکس العمل ها در تمام انواع بوسه نقش خودشون رو نشون می دن؛ منظورم اینه که نه فقط بوسیدن از روی رومانس، بلکه بوسیده شدن یک کوک توسط مادرش یا بوسه های از روی احترام و… هم از این قاعده مستثنی نیستند و هر دو طرف از این عکس العمل ها رو بروز میدن. نقطه ی مشترک تمام این بوسه ها اینه که همه شون از کشش طرفین و احساساتی که بهش می گیم احساسات مثبت، الهام می گیرن.

 

آناتومی بوسه

اکثر ماها مموقع بوسیدن یک آدم دیگه، حواسمون طرف اینه که چیکار داریم می کنیم و نه اینکه اون وسط الان چه اتفاقی داره می افته! منظورم از نظر تکنیکی و پزشکیه.جدا از اینکه کیو دارین می بوسیم یا برای چی اینکارو می کنیم، پایه ی بوسه، ماهیچه ای به نام Orbicular Oris هستش که دورتا دور دهان رو احاطه کرده.حدود دو سوم از آدماها موقع بوسیدن یکدیگر سرشون رو به راست خم می کنن که به عقیده ی دانشمندا، رفتاریه که از زمان تولد در ما وجود داره. دلیلش رو خودتون پیدا کنین! تمام کسانی که حداقل یکبار بوسه رو تجربه کردن می دونن که احساساتشون در اون زمان، ارتباطی به دهان پیدا نمی کنه.، بلکه اعصاب دهانی پیام های عصبی رو از پوست صورت، لب ها و زبان به مغز منتقل می کنن تا در اونجا با تولید هورمون های مرتبط، به این فرایند پاسخ مناسب داده بشه.

اکسیتوسین که به افراد احساساتی مث نزدیک بودن، اختیار دادن (و در اختیار داشتن) و از این دست رو القا
می کنه.

دوپامین که نقش پردازش احساسات، لذت ها و دردها رو بازی می کنه

سروتونین که حالت و وضعیت روحی شخص بهش وابسته س.

آدرنالین که ضربان قلب رو بالا می بره و در عکس العمل های تقابلی نقش اصلی رو داره

با ترشح این هورمون ها، احساسی در افراد ایجاد می شه که با بالا رفتن سرعت ضربان قلب، نیاز به اکسیژن بیشتری رو طلب می کنه.

 

 

 

 

 

 

مساله ی دیگه، نقش پروتئین های سیستم ایمنی بدنه که باعث می شه افراد، بوسه های مختلف رو متفاوت احساس کنند. محققان ثابت کرده ن که زنان، بوسه ی مردانی رو ترجیح می دن که دارای پروتئین های سیستم ایمنی متفاوتی از خودشون باشن. اونا ممکنه که بتونن این پروتئین ها را در لحظه ی بوسه احساس کنن و به اصطلاح بچشن و از این طریق، شریک خودشون رو جذاب بپندارن.

منبع : howstuffworks

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

50 thoughts on “مطالبی درباره بوسه

 1. خيلي متن طولاني بود هنوز كامل نخوندم.
  به نظر من انتخاب تيتر مال كسيه كه مي‌نويسه.منم اصولا دوست ندارم به كسي تيتر پيشنهاد بدم اما اگر من مي‌نوشتم مي‌ذاشتم ” مرا ببوس”.

  به نظر من پیشنهادت موردتصویب قرار گرفت!

  Posted by بهاره | 2007/07/27, 16:16
 2. غير احساسي ترين مطلبيه كه ميشه در مورد بوسه نوشت!

  آره… منم موافقم!!

  Posted by bizbloger | 2007/07/28, 13:00
 3. راستش اون قدیم ندیما که آنلاین میشدیم وقتی یه مطلب طولانی بود نمیخوندیم و میگفتیم اینترنتمون تموم میشه.
  ولی الان میفهمم که نه بابا مشکل از جایی دیگست. (;
  حالا چی شده به لب گرفتن گیر دادی؟ D:

  سوژه کم بود، اینو یهو دیدم! خوشم اومد! واقعاً که پیشرفت علم چقدر به خودشناسی موثره!

  Posted by کیوان | 2007/07/28, 16:34
 4. اخیرا گروهی از معاندین و جیره خوران صهیونیسم جهانی و امپریالیسم و دانمارک و خارج به فرزندان دلاور ممقان تهمتها زدند و اقتراها بستند و توهین نمودند و قلب کدخدای ممقان را شکستند. خدایا تو خود میدانی که من نیز چون پدر بزرگوار موسی کلیم الله که به بارگاه فرعونیان رفت هدفم دعوت این عزیزان و دلبران به راه حق و خدا است . خدایا هرچند کمرم در زیر بار افترا و تهمت شکسته است و مرا متهم میکنند که میخواهم برای خود شهرت دست و پا نمایم و همه انهایی که فرزندان دلاور ممقان را میشناسند میدانند که ما دیوانگان خدمتیم و ارشاد نه شیفته گان جاه و مقام و قدرت ……. با اینکه میدانم جز توهین و افترا و فحاشی چیزی نصیبم نمیشود ولی جای خود را در بهشت ابدی بیمه نموده ام و میدانم در ان دنیا از دست حوریان سمیمن تن و لعبتان پرویوش شراب عشق نیوش خواهم نمود . باشد که خداوند همه گناهکاران را راهنمایی نماید تا به بهشت ابدی رهنمون شوند یا حق یا مولا …
  در ضمن وبلاگ خوبی دارید . به کلبه عشق ما واقع در ممقان-مقدس اردبیلی -بالاتر از جردن شمالی – نبش برج گاندی – دوراهی قپون مراجعه نمایید تا در این شبهای مبارک بتوانیم از فیض حضورتان بهرمند شویم
  مرگ بر امریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر انگلیس مرگ بر دانمارک مرگ بر طالبان مرگ بر افریقای جنوبی مرگ بر کره شمالی و در نهایت………..مرگ بر خارج ……..

  من نگرفتم یعنی چی؟!! آدرست جدی همینه؟ بالاشهر نشین؟!!!

  Posted by حاج ابوالفضل گلاب دره ممقانی | 2007/07/29, 09:50
 5. بنا بر اسناد و روایت معتبر اولین بار حضرت بابا ادم در پشت اون درخته که اخر اتوبان ممقان بولوار بود توی بهشت گرفت مامان حوا رو ماچ کرد ولی یهو شیطون سروکله اش پیدا شد و گند کار دراومد و جفتشون پاشون رسید به منکرات و بد هم ازدواج و نهایتا همه ماهایی که اینجا هستیم بله این بود داستان اولین بوسه

  Posted by گرینگو | 2007/07/29, 10:04
 6. بدش امیر تو چرا فقط با دخترها چت میکنی داداش …… مشکل بوسه داری هاننننننننن بیا منو ببوس ینی چی ما کلی با هم خیر سرمون رفیقیم اونوقت یعنی چی داداش

  Posted by گرینگو | 2007/07/29, 10:06
 7. میدونی به نظر من این یکی از قشنگتیرین کارها و نماتی است که خدا افریده است (( یععنی چی خدا افریده است)) منظورم اینه که بهترین اکشن یه انسان بالغ البته بوسیدن مثلا یه خانوم وجیهه اونهم دستانش رو میگم

  Posted by گرینگو | 2007/07/29, 10:13
 8. آمیر جانم نظر خاصی راجع به پستت ندارم ، جز اینکه خیلی علمی بود و کلی چیز در مورد آب دهان و پروتئین و این چیزا آموختیم ( ووی! جیگرم گل انداخت ننه! )
  دیروزتم مبارک باشه! ( حالا بگذریم که تو هنوز کوچولویی ولی خوب هر کوچولویی ام یه روز بزرگ می شه )
  البته خانومها هم معایب خودشونو دارن! ( به این می گن moderate
  feminist) ولی این کجا و آنها کجا!!!!!!!!!!!
  اصلاً هم خوشم نیومد که تیتر شعر زیبای سرهنگ سیامک که برای دخترش گفته رو برای پستت گذاشتی ( اونم بدون رعایت حقوق کپی رایت )

  Posted by mandy | 2007/07/29, 12:09
 9. این مطلبت را میخوام با ذکر منبع بذارم توی وبلاگم .اگه گیر بدی میبوسمتا

  تهدید بدی کردی…. منم دیگه حرفی نمی تونم بزنم!!

  Posted by شلم شوربا | 2007/07/29, 13:32
 10. اقا دوست داریم براتون کامنت بزاریم

  Posted by گرینگو | 2007/07/29, 14:16
 11. بوسه یا به قول من ماچ منو یاد تف میندازه فکر کن داری طرفو ماچ میکنی ….اه حالم به هم خورد آخه این همه راه واسه ابراز عشق هست حتما باید غیر بهداشتی ترین راه رو انتخاب کنی.

  نشنیدی مردم دوست دارن غذای کرکثیف بخورن؟ گل بازی کنن؟ کیک بکوبن تو صورت همدیگه؟ خوب حالا بحث ماچ که پیش اومد کثیف شد؟!!!

  Posted by مهدی | 2007/07/29, 19:19
 12. مطالب علمي ات كمي اشكال داشت چراكه بوسيدن براي اظهار علاقه اصلا ريشه طولاني ندارد و اين بوسه هاي عاشقانه يك پديده مدرن امروزي است هنوز هم در بسياري از فرهنگها حتي زن و شوهر ها هرگز يكديگر را نمي بوسند يا لااقل در محل لبها . اين كار را نوعي توهين ميدانند در شوهاي هندي تا به حال بوسه لبها را ديدي؟

  شما کجای نوشته ی من دیدی که صراحتاً به بوسه lips to lips اشاره کرده باشم؟ اگر من منظورم اون، شما درست می گی صددرصد. ولی نوشته ی من کلّیه!

  Posted by grayidea | 2007/08/01, 20:35
 13. جالب نبود

  آمیر» نه نبود

  Posted by 'گلا | 2007/10/22, 16:35
 14. بوسه بوسه بهترین شیرینترین شیرینیه دنیاست اما گاهی اوقات این شیرینی فاسد ترین و بی مزه ترین شیرینی دنیا میشه می دونید چرا؟ چون اون لبهایی که می خواید ببوسید فاسد میشن میدونید چرا؟
  چون دیگه تنها مال شما نیستن میشه مال مگسها. ومن این شیرینی فاسد رو خوردم وحالا احساس میکنم دارم از این فساد می میرم.
  نخورید هر چیزی رو هر شیرینی که به دستتون رسید نخورید . من خیلی عاشق اون بودم الان از هر چی شیرینیه بیزارم حتی بوسیدن بچم……………

  Posted by نازی | 2007/10/28, 18:42
 15. از بوسيدن بوسيده شدن متنفرم.

  آمیر» چرااااا؟!!!

  Posted by هيام | 2007/10/30, 09:38
 16. كاش ميشد هر كي . هر وقت . از هر كي خوشش ميادلب بگيره

  مشتاق بوسه شما.

  آمیر» ما منتظریم! یالا!!
  ولی چیز جالبی بود ها…

  Posted by هليا | 2007/11/17, 21:59
 17. بوسيدن هنر است چون انسان هر كسي را نمي بوسد وزماني اين اجازه را به خود ميدهد كه از طرف مقابل خود به طور كامل اطمينان داشته باشد و اين اطمينان زماني حاصل ميشود كه انسان (هر دو طرف)به طور كامل عاشق باشد
  بوسه مگر چيست فشار دو لب
  اين گناه نيست چه روز وچه شب

  Posted by نازنين | 2007/11/21, 15:43
 18. نظرا بامزه بود مخصوصا حاج ابوالفضل گلاب دره ممقاني ولي اصل موضوع نه خيلي خيلي خيلي بي مزه

  Posted by نسترن | 2007/11/29, 12:06
 19. مطالب بد نبود ای کاش در مورد لب کرفتن هم مطالبی می نوشتی

  آمیر::: اونو متخصص هاش باید بنویسن! ما فقط در همین حد بلدیم!!

  Posted by bahare | 2007/11/30, 18:40
 20. بوسه زمانی زیباست که به اوج حس رسیده باشیم خارج از این خیلی تلخ وبی معنی است

  Posted by مریم | 2008/01/28, 07:52
 21. oh oh oh oh .chi gofti.man baram jaleb bood o khosham oomad chon kheyre saram khodam ravan shenasi mikhoonam .manam ye jayii khoonde boodam ke lbooosidan ,albate modele lab gereftan.riiishe too aghoooshe madar va ghariizeye shiiir khodan dare.mese bacheha ke mamane beheshoon shiir nemide angoshteshoon ro mimakan ma ham dige bayad ye harekati bokonim diige.ama joda az in be nazare man lab gereftan o ……behtarin rahe paziroftano ebraz alaghe be tarafe moghabele.yani hame joore tarafo pazirofti na faghat ba harf.adam kheyli rahat harf mizanano film bazi mikonan ama be hich vajh nemitoonan az yeki ke badeshoon miad lab begiiran .ghaboool dari?rasti esmet chiiye?

  آمیر:»مرسی. کامنت خوبی برای این پست بود!

  Posted by nilooooooooooo | 2008/02/05, 16:16
 22. bebin man taze motevajeh shodam ke addresse mailam ro eshtebah type kardam.alan tasihesh kardam ok?

  Posted by nilooooooooooo | 2008/02/05, 16:21
 23. مطلب رو کلی خوندم اما بیشتر نظرات رو خوندم متنی رو که یکی نوشته بود از بوسیدن همسرش بیزار شده چون بهش خیانت کرده خیلی منو متاثر کرد با خودم تصمیم گرفتم تا اخر به هیچ مردی جز همسرم حتی نگاه هم نکنم چون عشقانه دوستش دارم اون هم همینطور.

  Posted by بیتا | 2008/05/15, 07:36
 24. سلام
  من تو گوگل دنبال مطلب علمی در باره ی گلاب سرچ می کردم که مطلب شما که اصلا ربطی به گلاب نداشت رو دیدم کنجکاو شدم بخونم .مطلبت جالب بود یه جاش خیلی مهم بود اونجائ یکه میشه با بوسیدن بیمار یبگیریم .خوب شد خوندم اینجوری حداقل به هر کسی که با هاش دوست میشیم اجازه نمی دیم ببوسمون.البته دوستی دو جنس مخالف.
  موفق باشی و علمی تر.البته پسرا که دوس دارن همرو ببوسن پس نتیجه میگیریم ناقل ویروس و میکروب و هر مریضی از بوسیدن اون هم دهان به دهان عناصر ذکور هستند.در نتیجه باید تحریم بشن تا جهانی از بیماری بوس آسوده باشه.
  بای

  آمیر»►دوستای جنس غیرمخالف ندارین که اونا دوستای جنس مخالف داشته باشن و بعد با هم گلاب به روتون…ماچ رد و بدل کرده باشن؟!!

  Posted by راحیل | 2008/05/19, 16:16
 25. سلام
  من مطلب تونو کامل نخوندم ولی پیرو حرفای خانوم راحیل باید بگم:
  از خداتون باید باشه پسرا شما رو بوس بدن D: آخه الان کی پیدا میشه بیاد این کارا رو از رو صداقت و برای رضای خدا این کارو کنه؟؟؟
  حالا که ما هم با این اوصاف از آب در اومدیم ناقل بیماری هستیم؟؟؟؟
  این حر فای اردل گونه به شما نیماد شما باید منطقی تر برخورد کنی با قضیه ماچ و بوس
  این قضیه همون طور که گفته شد قدمتی دیرینه داره به به به به

  Posted by حسین | 2008/05/20, 15:00
 26. سلام به صاحب سایت
  سلام به این حسین آقای نظر بالائی که میدونه من کی هستم .کاش تو واقعی بوسم میکرد تا سلامتیشو به من میداد. D:

  Posted by راحیل | 2008/05/20, 15:22
 27. سلام راحیل خانوم
  لطف کنید ادرس این وبی که به منم دادینو بزارین رو اسماتون اون وبو دیگه بیخیال شید!!!
  راستی در مورده بوسیدن شما باید بگم آخه من چیکاره بیدم؟؟؟

  Posted by حسین | 2008/05/20, 15:25
 28. سلام آقا حسین

  سلام hm اصلا من یه چی گفتم باورت چرا شد!!!!!!!!!D: اکما چشم اینم آدرس وب ما دوتاس تازه ساختیم

  حالا جناب صاحب سایت شاکی نشی ما تو نظرا برا هم حرفیدیم.

  Posted by راحیل | 2008/05/20, 15:29
 29. سلام آقا سایتیه
  من و این خانومه با هم یه وب زدیم
  ولی نمی دونیم چرا اینجا با هم می حرفیم؟؟؟
  فکر کنم بخاطره فضای بوسی اینجاس :D:D:D:D

  آمیر»►منم همین فکرو می کنم. باز خوبه که کلی علمی حرف زدم وگرنه…!

  Posted by حسین | 2008/05/20, 15:33
 30. بوسه باید عاشقانه باشه

  Posted by رویا | 2008/05/24, 18:28
 31. در مورد بيماريهايي كه گفته بودي حتما» بايد اول بريم آزمايش بديم بعد طرف رو ببوسيم؟ اومديمو وقت اجازه به آزمايش ندادو ما هم مشتاق بوسه بوديم اونوقت چي كار كنيم؟تو كف بمونيم؟يا ببوسيمو حالشو ببريم؟

  Posted by پرديس | 2008/06/07, 18:29
 32. سلام من هر روز ميام ولي جوابمو نميبينم

  آمیر:►خوب من فکر کنم اگه آدم بخواد نگران این چیزا باشه باید زندگی رو ببوسه بذاره کنار! یه کم احتیاط بد نیست اما نه به قیمت نابود کردن زندگی

  Posted by پرديس | 2008/06/10, 12:11
 33. سلام با اين چيزايي كه پرديس خانوم گفته و شما آخرش ببوسيم يا نه؟

  Posted by بهار | 2008/06/11, 21:04
 34. من باروياموافقم بوسه بايدعاشقانه باشه وطولاني

  Posted by باران | 2008/06/28, 15:29
 35. وای وای فقط باید به همدیگه لب بدیم چند تا عکس از لب دادن بذار حال کنیم

  Posted by نگین | 2008/07/14, 15:02
 36. بوسیدن !!! بوسیدن 1 احساس قشنگه . وقتی اونی که عاشقشیو میبینی دلت میخواد بغلش کنی و ببوسیش.بوسیدن میانبر احساساته.

  Posted by مریم | 2008/07/22, 08:49
 37. هیچ لذتی به پای بوسیدن کسی که دوسش داری نمیرسه . نخوردیم نون گندم ، دیدیم دست مردم …

  Posted by ارسلان | 2008/08/03, 17:48
 38. جالب بود فقط كلمات علمي زياد داشت. ولي كاش هميشه فقط كسي كه دوسش داشتي بوست ميكرد آخه تحمل بوسه ي كسي كه دوسش نداري و يا بوي عرقش از چند فرسخي مياد خيلي سخته

  Posted by معصومه | 2008/08/04, 00:31
 39. سلام…اگه میشه یه آموزشی برای لب گرفتن بذار آخه دارم در به در دنبالش میگردم

  Posted by فریبا--- | 2008/08/23, 23:24
 40. اولين بوسه جهان چگونه کشف شد؟ در زمان هاي بسيار قديم زن و مردي پينه دوز يک روز به هنگام کار بوسه را کشف کردند. مرد دستهايش به کار بود، تکه نخي را با دندان کند، به زنش گفت بيا اين را از لب من بردار و بينداز. زن هم دست هايش به سوزن و وصله بود. آمد که نخ را از لب هاي مرد بردارد، ديد دستش بند است، گفت چکار کنم؟ ناچار با لب برداشت. شيرين بود. ادامه دادند
  ——————
  قشنگ بود.

  Posted by hasti | 2009/01/05, 05:25
 41. بوسه يعني لذت از دلدادگي لذت از شب , لذت از ديوانگي بوسه يعني حس طعم خوب عشق طعم شيريني به رنگ سادگي بوسه آغازي براي ما شدن لحظه اي با دلبري تنها شدن بوسه سرفصل كتاب عاشقي بوسه رمز وارد دلها شدن

  Posted by hasti | 2009/01/05, 05:28
 42. matnet kheili ghashang bood man boosidane eshgham ro tajtobe kardam ..adam bayad faghad kasi ro beboose ke vaghean doosesh dare mesle man

  Posted by elahe | 2009/06/07, 23:45
 43. جوابی ندارم والا! راستش حالی هم ندارم تو این اوضاع اسفناک.

  Posted by Ãmir | 2009/06/22, 19:25
 44. امیر جان هنوز مزخرفات منو پاک نکردی؟؟؟ حاا لطف کن و پاکشون کن.ممنون

  Posted by فاطمه | 2009/06/28, 09:44
 45. jaleb bod che nazaraye jalebiyam dadan

  Posted by sara | 2009/06/30, 14:37
 46. hamatoon cherto pert migin

  Posted by mahsa | 2009/12/02, 22:41
 47. عجب دل وجراتی داری !!!!!!!!

  Posted by مسعود | 2010/06/27, 11:39
 48. فقط ميگم عاشق بوسه هستم وهمبستر شدن بادوستم

  Posted by بوسه عشقم بادوست پسرم | 2010/09/19, 06:08

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements