//
you're reading...
وبلاگ

حاشیه های بزرگ یک مرد کوچک


این روزها برای ایران و ایرانی، روزهای پر از حاشیه و خبره. احمدی‌نژاد کاری کرده که همه دنیا کار و بارشون رو گذاشتن کنار ببینن این چی داره بلغور می کنه. کاری کرده که فکر نمی کنم هیچ کدوم از کله گنده های تاریخ تا حالا تنسته باشن انجامش داده باشن. معلوم نیست چقدر دیگه باید بگذره تا آثار حماقت های این چند روزه‌ی «الف‌نون» از بین بره یا حداقل سبکتر بشه. به قول معروف، یه دیوونه سنگی به چاه انداخته که صدتا عاقل نمی تونن درش بیارن.

شرح حال ماجرای دانشگاه کلمبیا و سخنرانی آقای رییس جمهور رو همه‌جا به تفصیل نوشتن. دیگه نمی خوام برای خودم یادآوری کنم که رییس جمهور یک کشور، چطور تحقیر شد و چطور با دروغ های تکراری‌ش سعی کرد که یه عده دیگه رو فریب بده ولی نمیدونست که پا به یه محاکمه گذاشته که همه از پیشینه و از دروغ هاش خبر دارن.

می خوام سری به وبلاگ ها و سایت هایی بزنم که درباره‌ی این واقعه تاریخی، دست به قلم بردن. باشه که یه روز برگردم و اینا رو فقط به دید یه کابوس تلخ که روزی به سرمون اومد و گذرا رفت ببینم.

نویسنده وبسایت راز نو در مطلب خود می نویسد:
«نمی دانم که آقای احمدی نژاد با چه تحلیلی و با مشاوره با چه کسانی دعوت دانشگاه کلمبیا را پذیرفته است ‏اما این را می دانم که آنچه که در دانشگاه کلمبیا گذشت بیشتر از آنکه توهین به احمدی نژاد باشد ، توهین به ‏یک ملت بود . اینکه چرا رئیس جمهور یک کشور شرایطی را فراهم کرده است که این چنین بیست و چهار ‏ساعت تمام کشورش مورد تمسخر تمامی رسانه های دنیا قرار بگیرید را نمی‌د‌انم …»

تریبون آزاد، با عنوان کردن ماجرای برخورد چندسال قبل خودش رو با احمدی‌نژاد در یه مصاحبه خبری، نوع برخوردی که در دانشگاه کلمبیا با این آقا شده رو بررسی کرده:

«تكه هايي از ماجراي كلمبيا را من هم ديدم و سخنراني «بولينگر» را خواندم اما در كل با اين «داستان هميشگي توهين» مشكل دارم،نمي فهمم كه اگر كسي با صراحت انتقاد كند،معنايش بي ادبي و توهين است يا حتمن بايد با هزار صلوات و درود و تهنيت كسي را مورد خطاب قرار داد؟»گفتمان رسمي» در ايران گويا ما را هم شرطي كرده است.اگر مي خواهيم كسي را مورد خطاب قرار دهيم،عادت كرده ايم كه پيش و پسش را با يك كاميون لقب بپوشانيم و اگر مي خواهيم انتقاد كنيم،بايد يك مقدمه مدح آميز بنويسم كه از خود اصل ماجرا بلندتر مي شود…

نویسنده‌ی اتاق خبر، که ماجرا رو از تورنتو دنبال میکنه، دوطرف، یعنی احمدی نژاد و بالینجر -رییس دانشگاه- رو بازنده‌ می دونه و دلایلش رو اینطوری می شمره:

«بی پرده بگویم. من با تمامی صحبتهای رئیس دانشگاه کلمبیا کلمه به کلمه موافقم و آنها را عین حقیقت می دانم، اما از نقطه نظر من جای این سخنان در قسمت معارفه احمدی نژاد نبود. لحن عصبانی لی بالینجر و کلمات تندی که او در ابتدای برنامه– بدون این که احمدی نژاد سخنانش را آغاز کرده باشد– در مورد او بکار برد، احمدی نژاد را در چشمان بسیاری از بینندگان این رویداد، بخصوص در خاورمیانه که بسیاری از مردم عادی کوچه و بازار با احمدی نژاد سمپاتی ضد آمریکایی دارند، مظلوم واقع کرد….
…ادعای مضحک احمدی نژاد مبنی بر این که در ایران همجنسگرایی وجود ندارد و خنده تمسخر آمیز حضار صداقت گفتار او را برای مخاطبان غیر ایرانی در تمامی زمینه های دیگر نیز کاملا زیر سئوال برد و تمامی تلاشهای او را برای جمع و جور کردن مساله اسرائیل و هولوکاست بر باد داد…» (متن کامل)

از طرف دیگه رورنامه هاآرتز چاپ اسرائیل، معتقده که سخنرانی احمدی‌نژاد هیچی هم که نشد باعث شد همه رو مساله ی اسرائیل متمرکز بشن و این به ضرر اونهاست. (لینک)

کمانگیر در سایت خودش، تحقیر شدن‌های پیاپی احمدی‌نژاد و عدم ترک جایگاه رو با سوالاتی به چالش کشیده که از اینجا می‌تونید بخونید.

بعد از این ماجرا، عطالله مهاجرانی تو نوشته ای که به عنوان تیتر یک روزنامه آفتاب یزد هم چاپ شد، رفتار رییس دانشگاه کلمبیا در توهین به احمدی نژاد، غیر قابل قبول دونست. نویسنده‌ی سایت جمهور هم در پاسخ به این نظر مهاجرانی، مطلبی رو نوشت:

«…قابل باور است که بر اساس اخلاق و خوی آرام و طبع لطیف و کلام همراه با نزاکت و تواضع آقای مهاجرانی، اینگونه سخن گفتن با رییس دولت ایران قابل پذیرش و دفاع نیست.
در ادامه ایشان می افزایند: «رقابتهای سیاسی در داخل و نقد ونظرهایی که به جای خود درست و به هنگام است، نباید موجب شود که در داوری منصف نباشیم.این سخنرانی رییس جمهور و ایران را در موضع مظلومیت و حقانیت قرار داد.»
این سخن که اتفاقات دانشگاه کلمبیا مظلومیت و حقانیت مردم ایران را ثابت نمود حرف بسیار درستی است اما به هیچ عنوان فکر نمی کنم این شرایط شامل حال رییس دولت نهم نیز شده باشد.
مهم آنست که مردم ایران با گوشت و پوست خود دروغ های رییس دولت نهم را احساس می کنند….»

ابراهیم نبوی هم که تو این موقعیت ها، تو صف اول نویسنده های مخالف قرار می گیره و همه چیزو به باد انتقاد می گیره:

… وگرنه رئیس دانشگاه کلمبیا حرف نادرستی به احمدی نژاد نزد:

اول: به او گفت دیکتاتور کوچک، که هر دو موضوع درست است، دانشجویان ایرانی هم او را دیکتاتور خواندند، در کوچک بودنش هم که تردیدی نیست، هست؟

دوم: به او گفت سنگدل، در این مورد هم فکر نمی کنم جای تردید باشد. وقتی در این دو سال زنان به بدترین شکل در خیابان کتک می خورند، پسران بخاطر لباس شان بازداشت می شوند، دراویش بدبختی که همیشه مظهر آرامی و فقر و سکوت هستند کتک می خورند و تبعید می شوند، وقتی جلوی چشم ملت و بچه های کم سن و سال پنج تا پنج تا آدم وسط خیابان آویزان می کنند، وقتی دانشجویان دانشگاه بخاطر مقاله ننوشته ماهها انفرادی می روند و شکنجه می شوند، وقتی که معلم و راننده و آرایشگر را زندانی می کنند و از همه اینها گذشته، وقتی دست و کله مجسمه های مانکن را می کنند و سگ های خانگی بیچاره را بازداشت می کنند و همه این اتفاقات در دوران احمدی نژاد می افتد، به نظر شما سنگدل خیلی لغت بدی است؟ مشکل این است که این آمریکایی ها بلد نیستند از کلماتی مثل جبار و خونریز و ستمگر و ظالم و غدار استفاده کنند، سوسول های دانشگاهی بدترین چیزی که بلدند سنگدل است… (لینک)

وبلاگ گردباد در مطالبی در مخالفت با حرکت رییس دانشگاه کلمبیا ، دربخشی از مطلب خود می نویسد :
…آقای بولینجر بهتر است بجای دیکتاتور خواندن رییس جمهور ایران اول به این سول پاسخ دهند چرا در سال 19۵3 دولت آمريكا به كمک ديكتاتور مستبد ايران (شاه) آمد و حكومت ملی و قانونی دكتر مصدق را سرنگون كرد؟
امریکا بخاطره ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ معذرت‌خواهی بزرگی به ملت ایران بدهکار است…

در وبلاگ یک یاغی به مطلب جالبی اشاره شده و اون عدم پوشش زنده ی صحبت های رییس جمهور در دانشگاه کلمبیاست.

و دست آخر هم فرزادخان بیزبلاگر، ورداشته و سایت های خارجی استکبارجهانی رو که راجع به این موضوع مطلب نوشتن دسته بندی کرده که میشه از این آدرس بهش دسترسی پیدا کرد.

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

12 پاسخ به ‘حاشیه های بزرگ یک مرد کوچک

 1. دوست عزیز،حرف حق جوابی نداره!

  Posted by kochebagh | 2007/09/26, 22:49
 2. اتفاقات دانشگاه کلمبیا مظلومیت و حقانیت مردم ایران را ثابت نمود!

  دقیقا

  مردم دنیا دیدن ابرقدرت باستانی ایران و اون تمدن کهن چه رییس جمهور ی داره

  مردم حق دارن آرزوی نبودن این آقایون رو بکنن و دادشون هوا بره

  طفلی اکبر گنجی

  میبینم که روز آنلاین رو خوندی و سرقت ادبی کردی

  ولی اشکال نداره منکه صاحاب اونجا نیستم

  آمیر» سرقت ادبی به اونی می گن که یه چیزی رو از یه جا کپی پیست کنی به اسم خودت پونی جان،نه ما که لینک مطلب رو تنگش چسبوندیم!

  Posted by http://pppooonnnyyy.blogfa.com/ | 2007/09/27, 00:16
 3. رئیس جمهور هر کشور میتونه به نوعی نماینده فرهنگ و مردم اون کشور باشه …یادم میاد یه بار مصاحبه ایی از خاتمی در هلند پخش میشد و یکی از بچه ها پرسید این ایرانیه ؟ جواب داده شد : بله ..جواب اخذ شد اصلا بهش نمیاد ایرانی باشه خیلی اروم و متین حرف میزنه ……اما در مورد اقای محمود جیگر …. جمله تاریخی ….طوفان در کاترینا در مصاحبه با خبرنگار امریکایی که از تلویزیون ایران کانال یک پخش شد یا حرکات و مزخرفاتی که به همون خبرنگار گفت و مسئولین تلویزیون اونقدر احمق تشریف دارند که اون گاف بزرگ رو سانسور نکردند….یا جواب به این سئوال که ما از تروریسم حمایت نمیکنیم در حالی که میکونوس هنوز فراموش نشده یا اینه اون ساختمون رو میبینی اون نه اون پشتیش . اونجا رئیس جهمور و نخست وزیر ما ترکیدند!!!!! برای ساختن ده تا فیلم کمدی کافی بود ….. ولی من خوشحالم که محمود یه کاپشن جدید که از پاتن جامعه خریده پوشیده بود و این نشون میده چقدر به اهمیت جایگاهش پی برده ……در مورد حوادث کلمبیا هم خوب …چیزی نمیگیم …

  آمیر» خوب ما تو کشورمون آزادی داریم…واسه همین هیچ وقت سانسور نمی کنن!!

  Posted by اریک | 2007/09/27, 12:30
 4. در ضمن کارت عالی بود …پسرم بهت تبریک میگم …من بهت افتخار میکنم …تونستی مجموعه کاملی فراهم کنی و این نشون دهنده هوش سرشارت میباشد که ناشی از ژن سالم باباته …من بهت افتخار میکنم

  Posted by اریک | 2007/09/27, 12:34
 5. اهکی! کار نوه گلم همیشه عالی بوده! یه وقتایی عالی تر بوده. ژنشم از مادر بزرگ مادریش گرفته. تو به خودت نگیر. البته خوب اجازه داری به خودت بافتخاری با این پسر و خانوم و مادر خانومت.

  آمیر» مررسی ننه جان! من که روم نمیشه به حقایق اعتراف کنم که…! مگه دست به دامن تو بشم!

  Posted by آتوسا | 2007/09/27, 18:49
 6. اين مطلبتونو در شماره دو ا.ن اضافه كردم!

  Posted by bizbloger | 2007/09/28, 02:34
 7. جمع بندی بسیار جالبی بود. خوشحالم از آشنایی شما.

  آمیر» مرسی جناب کماتگیر. لطف کردین سر زدین

  Posted by کمانگیر | 2007/09/28, 07:46
 8. سلام. به نظر من ریس دانشگاه خود را نیز به همراه احمدی نژآد کوچ نشان داد اگر جامعه ای دم از ازادی بیان میزند نباید به خود اجازه تحقیر کردن شخص بلند مقامی را به خود بزند هر چند که بر خلاف ان چه که میگوید باشد توهین به احدی نژآد توهین به انتخاب (به هر حال ما خوشبینانه میگویم ملت) بود یعنی این طور میتوان برداشت کرد که ملت ایران چه انسانهای کوته فکری هستند که یک دیکتاتور کوچک را انتخاب میکنند به هر حال این نظر من راجب پست شما بود امیدوارم به ماجراهای ایران و غرب دو طرفه نگاه کنیم متاسفانه ما ایرانی ها به دلیل ارضا نکردن نیازهایمان غرب گرا شدیم و غرب را جلوه درست و حقانی نگاه میکنیم حکومت فعلی بر خلاف واقعیت رفتار و سخن میگوید غرب هم مانند این حکو مت بر خلاف ان چه که می گوید عمل میکند نمونه اش رو در اوایل نوشته ایم خدمت شما عرض کردم موفق باشید
  آمیر» در این مورد احتمالاً حق با شماست. ولی به هرحال مساله ای که این اتفاق در کنارش داشت، مشخص شدن نفرت رییس دانشگاه به عنوان نماینده قشر مخالف احمدی نژاد ازش بود و این چیزیه که واسه ما مهمه.

  Posted by gozarzaman | 2007/09/28, 09:15
 9. راس میگی؟ اوا ندیدم!

  Posted by http://pppooonnnyyy.blogfa.com/ | 2007/09/29, 23:11
 10. یعنی چی لینک؟
  باید بنویسی این مطلب از سایت فلان نقل می شود
  هه هه هههه
  بیخیال

  Posted by http://pppooonnnyyy.blogfa.com/ | 2007/09/29, 23:12

Trackbacks/Pingbacks

 1. بازتاب: احمدي نژاد به دانشگاه كلمبيا مي رود!-2 « بيزبلاگر-آلفا - 2007/09/28

 2. بازتاب: مصرف تاريخي سفر و سخنراني احمدي نژاد در دانشگاه كلمبيا!-2 « بيزبلاگر-آلفا - 2007/09/28

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements