//
you're reading...
سینمای جهان

قلعه‌ی متحرک Howl


011108-1306-1.jpgتو این پست راجع به یکی از اون کارتون هایی که نشون میده که تو ایران، علاقه‌مندای زیادی پیدا کرده صحبت می‌کنم. کارتون Howl’s Moving castle (قلعه‌ی متحرک هاول)، شاهکار دیگه‌ایه از استاد انیمیشن‌سازی سینمای ژاپن، هایائو میازاکی که در سال 2004 در بسیاری از کشورها اکران شد و با توجه به شهرت و محبوبیتی که میازاکی از آثار قبلیش به دست آورده بود، تونست به موفقیتی بزرگتر از شهر اشباح، – فیلم قبلی این کارگردان – دست پیدا کنه. فاصله‌ی کم زمانی بین اکران فیلم در ژاپن و آمریکا و نامزدی اون در رشته بهترین انیمیشن اسکار 2005 هم مزید بر علت شد تا موفقیت فیلم از هرنظر تضمین بشه. به علاوه، برداشت آزاد میازاکی از نوولی به همین نام، نوشته دایانا واین جونز آمریکایی، باعث شد تا فروش فیلم روی پرده سینماهای آمریکا به نسبت شهر اشباح، فروش بهتری باشه. فیلم، در ژاپن رکورد فروش قبلی رو که در اختیار شهر اشباح بود شکست و عنوان‌دار پرفروشترین فیلم تاریخ سینمای ژاپن شد. (عنوانی که ظاهراً بار دیگه فقط قراره با فیلم بعدی میازاکی در سال 2008 شکسته بشه)

سوفی، دختر جوانیه که همراه با دو خواهرش و نامادریشون در مغازه‌‌ی کلاه‌دوزی و پا‌به‌پای شایعاتی درباره‌ی جادوگران و ساحره های شهر، مشغول گذران زندگی هستند. در یکی از روزهایی که جشنی در شهر برپاست، هاول، جادوگر خوش‌چهره ای که به ربودن قلب دختران جوان معروفه، سوفی رو از مهلکه‌ای که توسط ساحره‌ای به نام ویست (Waist) مهیا شده نجات میده و اونو به سفری رویایی بر فراز شهر میبره. همون شب، سوفی در مغازه‌ش توسط Waist نفرین میشه تا بقیه‌ی زندگیشو در جسم یه پیرزن نحیف و قرقرو بگذرونه. سوفی که دیگه نمی‌تونه با اون ظاهر با خانواده‌ش زندگی کنه ، از خونه بیرون میزنه تا راه حلی برای مشکلش پیدا کنه. در حین جستجوش به قلعه عجیبی میرسه که حرکت می‌کنه و جای ثابتی نداره! سوفی وارد قلعه میشه و در کمال تعجب، با آتشی روبرو میشه که در اجاق شعله‌وره و باهاش حرف می‌زنه و کلسیفر نام داره؛ همینطور، دری که رو به چند خروجی باز میشه و پسری به نام مایکل که بهش میگه که اون قلعه‌ متعلق به هاوله. سوفی شروع به نظافت کردن قلعه میکنه تا زمانی که هاول برمیگرده و البته سوفی رو که الان ظاهرش کاملاً با سوفی روز قبل متفاوته، نمیشناسه. ولی بهش اجازه میده که اونجا بمونه. سوفی که سعی می‌کنه از اسرار هاول سر در بیاره متوجه می‌شه هاول در کودکی با کلسیفر قراردادی بسته و قلبش رو به اون داده تا آتش، کنترل قلعه رو به دست بگیره و اونو حرکت بده. از اون طرف هم هاول، آدمی بی‌احساس باقی می‌مونه. کلسیفر هم که راز سوفی رو میدونه باهاش شرطی میبنده که در صورتی که بتونه اونو از قلعه آزاد کنه، طلسم پیری سوفی رو باطل کنه…. با گذشت زمان، اسرارهاول، کم‌کم برای سوفی فاش می‌شن و این‌دو که حالا احساس عاطفی شدیدی نسبت به هم پیدا کرده‌ن، سعی می‌کنن تا مشکلاتشون رو برطرف کنن.

اما این داستان به این سادگی‌ها نیست که بشه با یه پاراگراف مثل بالا، توصیفش کرد. میازاکی سعی کرده، قصه‌ی مطلوب خودش رو از رمان بسیار پیچیده‌ی دایان واین جونز بیرون بکشه، اما همین رو هم به سبک خودش، به شدت پیچید‌ه‌تر کرده. پایان فیلم، سوالات بسیار زیادی برای بیننده باقی میذاره و خیلی‌ها رو مجبور می‌کنه تا به کتاب روی بیارن، اما کتاب هم کمک زیادی نمی‌تونه بکنه. کتاب و فیلم، تقریباً از اواسطشون، از همدیگه جدا میشن و دو داستان کاملاً متفاوت رو در پیش میگیرن

011108-1306-2.jpg

.

پیرنگ های رومانس در فیلم میازاکی به مراتب بیشتر از قصه‌ی وایان جونزه. میازاکی اونقدر ارتباط شخصیتها و کارهای اونها رو برای بیننده می‌پیچونه که توضیح ساده‌ی پایان فیلم، دردی رو برای بیننده دوا نمی‌کنه. قراردادها و جریانات بین شخصیت‌ها کاملاً مبهم باقی می‌مونن. در واقع، درگیریهایی که ذهن کاراکترهای فیلم رو مشغول کرده، به ذهن بیننده هم منتقل میشن. بطور مثال یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های فیلم، قسمتیه که سوفی به کودکی هاول بر‌میگرده. در اونجا هاول و کلسیفر رو در حال مبادله و بستن قرارداد میبینه. در یکی از درخشان‌ترین سکانس‌های فیلم، ستاره‌‌باران میشه، سوفی پی به حقیقت ماجرا میبره و هاول رو صدا میزنه و ازش می‌خواد که در آینده دنبال اون بگرده و پیداش کنه و بعد دوباره به زمان حال برمی‌گردیم. حالا به‌همریختگی زمانی به شدت روی کلیت داستان تاثیر می‌ذاره و می‌شه فهمید که چرا هاول در ابتدای فیلم، سوفی رو پیدا کرد و چرا داستان به این شکل جلو رفت. صحنه‌ای که هاول در ابتدای داستان به سوفی می‌گه «آها ! تو اینجایی عزیزم…من مدت‌هاست که دنبال تو می‌گردم.» بنابراین فرض ما در خلاصه‌ی داستان درست نیست و می‍شه گفت که از ابتدای حضور سوفی در قلعه‌ی هاول، هاول از هویت واقعی سوفی خبردار بوده…

این، یکی از مثال‌های پیچیدگی فیلم بود.

روایت جذاب میازاکی از اتفاقات، عشق ها، احساسات و دگرگونی‌ها در کنار تصاویر بسیار چشم‌نواز که متناسب با داستان، با طراوات یا یا رنگ تیرگی می‌گیرن، کاملاً به دل می‌شینه و باعث میشه تا فیلم در همه وجوه خودش، ارزش بسیار بالایی پیدا کنه. بطور مثال، پیمانی که هاول و کلسیفر با هم بستن، خیلی از مسائل داستان رو توضیح میده اما فهم همین مسائل هم تا حدی وابسته به اینه که چندبار فیلم رو ببینین یا اینکه کل کتاب رو بخونین تا حدس هایی در این زمینه بزنین.

011108-1306-3.jpgنکته دیگه اینکه بعضی‌ها معتقدند که پایان‌بندی Happy Ending فیلم، ضربه‌ی بدی به کلیت داستان و فیلم وارد کرده و پایان نامتناسبی داره. شاید این حرف تا حدودی درست باشه، اما باید اینم درنظر بگیریم که به هرحال هرپایانی غیر از این، میتونست منجر به یه فاجعه (از نظر مالی) بشه و هم اینکه داستان اصلی واین جونز، پایان‌بندی مشابهی داره.

با وجود ساخت فیلمی مثل پرنسس مونونوکه با اون ساختار نه چندان سرراست، باید بگیم که این فیلم قلعه متحرک هاول‌ه که از نظر پیچیدگی ساختار روایی از همتای خودش پیش میافته. من شخصاً کارتون دیگه‌ای رو به یاد نمیارم که در روایت، انقدر پیچیده و چالش‌برانگیز بوده باشه و در عین حال، این‌همه طرفدار هم برای خودش دست و پا کنه. اما همین نشون می‌ده که چرا داستانی که ظاهراً چیز خاصی برای گفتن نداشته، نامزد اسکار بهترین انیمیشن سال می‌شه. گرچه در رقابت با کارتونی مثل Happy Feet ظاهراً شکست میخوره، اما باید قبول کنیم که صنعت انیمیشن آمریکا با تمام زیبایی‌های تصویریش، نمی‌تونه چنین روایت جذابی رو برای بیننده های جدی خودش به ارمغان بیاره.

موسیقی فیلم

دانلود کنید: تم اصلی فیلم قلعه متحرک هاول

شهر اشباح
پرنسس مونونوکه: شاهکار انیمیشن‌های دنیا
پسر کو نشان از پدر: درباره انیمیشن افسانه های دریازمین

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

22 پاسخ به ‘قلعه‌ی متحرک Howl

 1. گرافیک کارهای میازاکی سبک خاص خودش رو داره. جالبه. از کجا بیارم اینو من؟! وسط امتحانا کخ داری دیگه؟!

  Posted by شبستان | 2008/01/12, 00:17
 2. آقا این سوررئال و این حرفا رو می‌گی که بی سوادی ما رو به رخمون بکشی؟
  ——————————————–
  Ãmir:▒◄اختیار دارین محمد خان…

  Posted by «محمد» | 2008/01/11, 17:59
 3. تخصصي ندارم!
  فقط
  آميرووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو
  برام دعااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا كن!
  اگه قبول نشم تقصير توئه كه دعا نكردييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي

  اووووووووهووووووووووووو … اوووووووهوووووووووووو … اوووووووهووووووووووووووو

  Posted by آتوسا | 2008/01/12, 15:40
 4. کارتن
  فقط کارتن های دوران ما!
  فقط همان ها

  آمیر»«اینو ببین بعد این حرفو بزن

  Posted by شیخ الشیوخ | 2008/01/12, 17:08
 5. این یکی رو خیلی دوست دارم. مثل همیشه کامل و جالب نوشتی. ممنون.

  Posted by mamamahmoud | 2008/01/14, 00:25
 6. لطفا سری جدیدی از کارتونهای جالب را با عکس و خلاصه داستان برای من ارسال کنید .

  Ãmir:◄ببخشید…؟!!

  Posted by منصوره | 2008/10/04, 21:29
 7. KHEYLI KHEYLI MAMNOOOOOOOOOOOOOOON AZ THEME

  Posted by ناشناس | 2009/06/10, 11:26
 8. بهترین

  Posted by سپیده | 2009/08/06, 17:57
 9. این انیمه فوق العاده بود. به همه توصیه میکنم ببیننش.

  Posted by زهرا | 2009/09/12, 18:26
 10. سلام وخسته نباشید
  مطلب جالبی بود من آقای میازاکی رو واقعا تحسین مینکنم
  از شما میخواهم وبلاگ ما رو با اسم گاراج کاغذی لینک کنید و به ما سر بزنید تا شما رو لینک کنیم

  Posted by ردپا | 2010/06/08, 15:42
 11. سلام دوستان مطلب باحالی بود وبلاگ ما رو با اسم گاراج کاغذی لینک کنین و به ما خبر بدین تا لینکتون کنیم

  Posted by ردپا | 2010/06/08, 15:53
 12. آأرس وبلاگ ما *
  paperface.mihanblog.com

  Posted by ردپا | 2010/06/08, 15:55
 13. زیبا ترین کارتونی که دیدم
  هاول لامسب خیلی خوشکله……….

  Posted by من | 2010/06/28, 13:26
 14. خیلی عالی بود کارتن بسیار زیبایی بود

  Posted by الهام | 2010/07/26, 13:10
 15. سلام
  این فیلم خیلی ، خیلی ، خیلی ، … خوشگله.
  لطفا بازم از این فیلم عکس بذارین

  Posted by شقایق | 2010/07/31, 16:06
 16. اين فيلم و همچنان كتاب ان هردو اثاري رنگين هستند و من هرچند دير اما موفقيت اين فيلم رو به اقاي ميازاكي تبريك ميگم. اين مطلب پاسخ سوالات بي جواب من را داد. از شما نيز متشكرم.

  Posted by ارزو | 2010/08/13, 16:30
 17. به نظرمن که یه نویسنده هستم واقعا داستان زیبایی خلق شده ومتشکرم.

  Posted by سارا | 2010/11/07, 12:23
 18. سلام کسی بدون سانسور داره کارتونشو؟
  ممنون میشم به این میل جوابتونو بدیدsima67112
  لطفا خواهش میکنم

  Posted by ابی | 2012/03/12, 11:08
 19. in cartoon ham fogholadast ❤

  Posted by poone | 2013/06/06, 10:16

Trackbacks/Pingbacks

 1. بازتاب: پسر کو نشان از پدر؟! « توهّم‌ - 2009/05/16

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements