//
you're reading...
اطلاعات عمومی, سینمای جهان

زنگ غواصی و پروانه


شنوایی‌م بهتر نشده، اما دارم بهتر و بهتر می‌شنوم؛ انگار که قدرت شنوایی پروانه‌ها رو دارم!

اگه یه روز صبح چشماتون رو به روز باز کنید و متوجه بشید که یه چشمتون بیشتر نمی‌بینه و غیر از یه پلک، هیچ قسمت بدنتون رو نمی‌تونید ذره‌ای تکون بدین، چه حالی پیدا می‌کنین؟

من که هروقت به این سوال فکر می‌کنم، تمام روحم شروع می‌کنه به لرزیدن و سعی می‌کنم چشمامو روی این توهم ببندم. توهمی که البته ریشه در حقیقت داره. حقیقتی که معادلی به نام سندروم قفل‌شدگی یا Locked-in Syndrome داره و به حالتی گفته می‌شه که بیمار کاملاً از اوچه که در اطرافش می‌گذره، آگاهه ولی به خاطر فلج کامل اعضای بدنش، قادر نیست حرکت یا عکس‌العملی از خودش نشون بده که این معمولاً شامل چشم‌ها و پلک‌ها نمیشه،

از این وضعیت، به عنوان نزدیکترین حالت به زنده‌‌به‌گور شدن یاد میشه که پربیراه هم نیست. این اتفاق، تو زندگی خیلی‌ها نقطه‌ی پایانی به ارتباط با دنیای بیرون محسوبdiv میشه اما استثناهایی هم وجود داشته‌ند که تونستند با زندگی جدیدشون کنار بیان و مدت‌ طولانی با مشکلاتش سر کنند. بین این استثناها یه نفر هست که از بقیه معروفتره.  یه نفر به نام ژان‌دومینیک‌بابی (Jean-Dominique Bauby) که روزنامه‌نگار و ویراستار مجله ELLE (یه مجله‌ی فشن فرانسوی) بود و در سال 1995 و در سن 43 سالگی، بعد از یک دوره‌ی کمای 20 روزه بهوش آمد ولی هیچوقت نتونست به زندگی‌عادی خودش برگرده.  اما چیزی که باعث شد از سایر موارد مشابه‌ش متمایز کنه این بود که ژان با کمک تراپیستی که او رو در برقراری ارتباط با خوندن حروف برای او کمک می‌کرد، تونست یک کتاب از مجموعه‌ی خاطرات و حسرت‌های زندگی‍ش تا قبل از بروز وضعیت فعلی‌ش، بنویسه.( البته فعل نوشتن، در اینجا فعل درستی نیست ولی خوب…کتاب رو می‌نویسند!). ژان‌دومینیک، دو روز بعد از چاپ کتاب‌ش بر اثر ذات‌الریه درگذشت.

بدین‌ترتیب،کتاب زنگ غواصی و پروانه، دستمایه‌ی ساخت فیلمی شد که آنچه که در دوران دوساله‌ی قفل‌شدگی ژان‌دومینیک و تمام خاطرات تلخ و شیرین قبل از اون به او گذشته رو به شکلی تکان‌دهنده روایت کنه. فیلمی که بدون شک، یکی از آثار جاودان سینمای ملودرام به حساب میاد و برگردانی زیبا از کتاب و از احساساتی هستند که هیچ‌گاه به زبان آورده ‌نشدند.

تمام فیلم از دیدگاه بابی تعریف میشه و ما صدای او رو در حال مرور خاطرات حال و گذشته‌ش می‌شنویم که البته فقط برای تماشاگر قابل شنیدنه. منظورم اینه که سایر کاراکترها تنها چیزی که می‌بینن، لب‌های قفل‌شده بابی و پلک‌زدن‌های اوست. داستان حسرت‌ها و پیشمانی‌های زندگی بابی شامل روایت همسر و سه فرزند نوجوانش، معشوقه‌ش، همکارش  و پدر و مادرش می‌شن که البته هرکدوم سرگذشتی مشابه بابی دارند. همکاری که در بیروت ربوده می‌شه و سال‌ها در زندان انفرادی اسیر بوده، پدری که به خاطر ضعف جسمانی نمیتونه از آپارتمانش بیرون بیاد و معشوقه‌ای که مجسمه‌ای از مریم مقدس رو معبود خودش کرده و..

divinghx9

درسته که بابی کاملاً از نظر جسمی معلول شده، اما ذهنش، آزادتر و پرجنب و جوش‌تر از هرزمان دیگه‌ای در تلاش برای سفر به اعماق خاطرات تلخ و شیرین اوست.

فیلم زنگ غواصی و پروانه، تونست در سال 2007 و بعد از اون، جوایز بسیار زیادی رو از آن خودش کنه که مهمترین اونها عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان گلدن‌گلاب و نامزدی اسکار برای همین عنوان بود که درکنار جوایز بهترین کارگردان جشنواره کن فرانسه و بهترین فیلمنامه جشنواره بفتا، اونو به یکی از موفقترین فیلم‌های 2007 تبدیل کردند.

فیلم و کتاب، نمایش کاملی از قدرت شگفت‌انگیز ذهن انسان در تحلیل احساسات و عواطف و به یادآوردن خاطراتی‌ست که شاید در حالت معمول، اونقدر مهم به نظر نرسند.در واقع این کتاب، ما رو دعوت می‌کنه تا بیشتر به احساساتمون احترام بذاریم و توجه کنیم.

اگر می‌خواهید این فیلم رو ببینید، قبلش یادآوری می‌کنم که در بسیاری از دقایق، صحنه‌هایی وجود دارند که به راحتی اشک شما رو درمیارن. اینو از کسی بشنوین که اصولاً با گریه و آبغوره گرفتن برای فیلم‌ها میونه‌ی خوبی نداره و بطور مثال سر فیلمی مثل میم مثل مادر که همه دستمال‌کاغذی تموم می‌کردند، فقط تونست نخنده! منظورم اینه که اصالت دراماتیک فیلم، شما رو تو خودش غرق می‌کنه و احتمالاً تا ساعت‌ها (یا حتی روزها) نتونید از زیر تاثیر تراژیک اون بیرون بیاین.

در همین‌باره:

ناقوس غواصی و پروانه – چرا باید دید؟
وبلاگ سینمایی
نقد BBC بر فیلم

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

11 پاسخ به ‘زنگ غواصی و پروانه

 1. همممم…

  Posted by سروش | 2008/09/21, 09:21
 2. سلام وب واقعا خوبی داری مطالبش عالی بود
  اگه موافق باشی تبادل لینک کنیم من شما رو لینک کردم لطفا شما هم منو با عنوان salambiaیا سلام بیا لینک کنید
  رنکم هم سه هست
  با تشکر
  بای
  http://salambia.mihanblog.com/

  Posted by reza | 2008/09/21, 10:25
 3. عاشق اینجور فیلم ها هستم ؛
  سیر در خاطرات و احساسهایی که گاهی هیچ توجهی بهشون نمیشه رو نزدیک یک ماهه پیش شبانه تجربه کردم و البته نه فقط یک شب ؛ برای من واقعا لذت بخش بود .
  من این فیلمو ندیدم ولی حس می کنم با دیدنش خاطره مو زنده کنه ،
  لحظه ها یی پیش میومد که واقعا از خنده می مردم و گاهی ناراحت میشدم اما نه اینکه اشکم در بیاد ؛ شاید اگه یه نفر به عنوان شنونده ی ناشناس ِ همذات پندار می شنید گریه می کرد !

  Posted by اسما | 2008/09/21, 16:05
 4. Akhoonde too ie ootooboose boode shookhish gol mikone be ranande mige shoma ke 6 mah too mosaferatid az koja mifahmid bachatoon male khodetoone mige ta 10 salegi age shabihe khodemoon shod ke hichi age nashod mifrestimesh hoze =)):)):-j

  Posted by اسما | 2008/09/21, 16:06
 5. البته ببخشید !

  Posted by اسما | 2008/09/21, 16:08
 6. فیلم غم ناکی باید باشه.
  Locked-in Syndrome
  سندروم عجیبیه

  Posted by Endless Love | 2008/09/22, 03:56
 7. 1. اطلاعات بیشتری می نوشتی درباره اش (سناریست، کارگردان، بازیگرها،…) بهتر بود. پیشنهاد می کنم از IMDB استفاده کنی
  2. رفیق بهتر بود برای مقایسه با یه فیلم گریه آور از مثال بهتری استفاده می کردی. من نمی دونم میم مثل مادر چه چیزی داره که آدم بخواد به خاطر دستمال کاغذی تموم کنه!

  Posted by آرش | 2008/09/22, 11:06
 8. اين فيلم محشر بود محشر…
  تا وقتي اين فيلمها هستن احتياجي به فيلمهاي مزخرف ايراني نيست.
  اما اون نسخه دي وي دي كه الان تو بازاره خيلي بد زيرنويس شده و مترجمش اصلا با زبان فرانسه آشنايي نداشته من اول فكر كردم از روي زير نويس eng ترجمه اش كردن ولي جملاتي توي فيلم هست كه كاملا چپ و چوله زيرنويس شده!!
  به حر حال دمشون گرم.اگه اينا هم اين فيلما رو زيرنويس نكنن واي به حال جماعتي كه فيلم دوست هستن واگه اين فيلما نباشه همون ميم مثل مادر رو ميبينن!
  خوب نوشتي.ميگم يه سري به ما بزني بد نيستاااااا

  Aamir:◄
  به شرطی که این فیلما واقعاً پیدا بشن.
  واچب شد یه بار هم با زیرنویس انگلیسی ببینم

  Posted by kinematic | 2008/09/22, 22:05
 9. اولش فک کردم پست تخصصی پزشکیه 🙂

  Aamir:◄خودم هم همین طور!

  Posted by کوچه باغ | 2008/09/23, 01:08
 10. آدرس دانلود فیلم (تورنت)
  http://www.mininova.org/tor/1369062

  Posted by behnoud | 2008/09/23, 23:06
 11. ندیدم. اضافه کردم به لیست که بعد سفارش بدم.

  Posted by شبستان | 2008/09/27, 07:39

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements