//
you're reading...
تلویزیون, عمومی

لنزهایی که نمی‌شود درموردشان تصمیم گرفت


من خیلی از کم و کیف اتفاقاتی که در غزه و سابقه‌ی ناارامی‌ها تو این منطقه اطلاعی ندارم. یعنی من اصلاً دور سیاست رو خط کشیدم و چون فلسطین هم بخشی از سیاست ماست (و سیاست ما هم…) بنابراین اونم بطور اتوماتیک میره توی دایره. (یعنی دقیقاً همون جزو گروه بدبخت زردنویسی هستم که خانوم اچ‌-بی از خودوشون اظهار تهوع درمی‌کنند!… البته خوشبختانه سیاسی نیستم! و خوشحالم که همین یه مورد باعث میشه که این دوستان متوجه باشند که نمیشه همه چیز رو سیاست‌مالی کرد!)
اما اتفاقات این چندروز اخیر و تکون خوردن وبلاگ‌نویس‌ها و وبلاگ‌ننویس‌ها و غیره به هرحال من رو هم تحت تاثیر قرار داده و البته همونطور که قبلاً هم گفتم ، جنگ و کشته شدن آدم‌های بی‌دفاع، هیچ جای دفاع یا حتی بی‌خیالی رو هم برای آدم باقی نمیذاره. چه فلسطینی، چه اسرائیلی…. بنابراین میروم سراغ تلویزیون. اول شبکه خبر خودمون و بعد هم CNN. (الانه که آقای بامدادی واسه خودش میگه که این یارو داره از لنز تحریف شده نگاه می‌کنه و حتماً باید عوضش کنه!) ولی خوب، واسه مایی که یه طرف گود نشستیم و اخبار رو به دلخواه اینوری ها نیوش می‌کنیم، دیدن دیدگاه اونوری ها میتونه مکمل خوبی محسوب بشه.

شبکه خبر از حملات وحشیانه اسرائیلی‌ها صحبت می‌کنه. تصویر: بیمارستانی در غزه که دیگه گنجایش مجروحین رو نداره…بچه‌هایی که گریه می‌کنند و چیزی که در اطرافشون داره اتفاق می‌افته باور نمی‌کنن… کم کم، تصاویر میرن به سمت 18+ . کالبد تقریباً متلاشی شده یه فلسطینی. جنازه‌ها و بدن‌های نیمه‌جانی که روی هم تلنبار شدن و با وضع اسفناکی به بیمارستان آورده میشن. سرگردانی غیرقابل وصف پزشکان و مردم و تلاش‌هایی نافرجام برای سرو سامون دادن به اوضاع…
گوینده همچنان در حال گفتن خبریه  که هرچند دقیقه یکبار تکرارش می‌کنه: خبری که هم‌اکنون بدستم رسید؛ ارتش رژیم صهیونیستی حمله از زمین و با تانک‌ را به نوار غزه آغاز کرده و بی‌هدف، خانه‌ها و ساختمان‌ها را بمباران می‌کند…
خبر تموم میشه و برنامه‌ی ورزشی شروع میشه، وسط‌های برنامه، دوباره سر و کله مجری پیدا میشه و خبر بالا رو تکرار میکنه…

                                                          cnn111111
کانال رو عوض می‌کنم…. CNN هم در Breaking News خودش داره حوادث غزه رو دنبال می‌کنه. اما مشخصاً رویه متفاوتی رو در پیش گرفته. سه خبرنگار اعزامی به منطقه، در حال دادن گزارش زنده از وضعیت محل هستند. یکی از داخل بیت‌الهانون (اگر اسمش رو اشتباه نگفته باشم)، یکی از مرز بین اسرائیل و نوار عزه و دیگری از داخل اورشلیم (یا همون شهر بیت‌المقدس). مصاحبه‌ای زنده با یک مسئول ارشد دولت خودگردان درباره‌ی تصمیماتی که اونا می‌خوان درباره موضوع بگیرند، صحبتی با یک سیاستمدار فلسطینی از داخل فلسطین و مصاحبه‌ی تلویزیونی با یکی از مقام‌های ارشد ارتش اسرائیل درباره‌ی اهداف اسرائیل. به وضوح، برنامه‌ی منطقی‌تری رو که از توش میشه چیزی درآورد شاهد هستیم. تصویر: همون‌ صحنه‌هایی از بیمارستان که تو شبکه ‌ی خبر پخش می‌کنه (البته به جز اون یکی دو صحنه‌ای که عرض کردم 18+ هستند) بعلاوه تصاویر بمباران هوایی غزه و خلاصه یه گزارش خبری کامل:
گزارشی که خبرنگار عرب از وضعیت داخل غزه می‌ده، تقریباً مطابق چیزیه که گوینده‌ی شبکه خبر عنوان کرد؛ منتها به شکل عجیبی دردمندانه‌تره و سمپاتی عجیبی در شنونده ایجاد می‌کنه. از یک جایی به بعد، اونقدر احساساتی شد که گویش انگلیسی‌ای رو که به سختی حفظ کرده بود از دست داد و با لهجه‌ی شدید عربی، گزارشش رو ادامه داد. بعلاوه، حرف‌هایی زدکه هیچوقت قابل پخش در شبکه خبر نیستند:

   برق خونه‌های فلسطینی قطع شده و سوخت به مردم نمیرسه. نان برای خوردن ندارند و سرمای شدید، آزارشون میده. ترس و وحشت عجیبی بین مردم حکمفرماست و مادران حتی نمی‌تونن این نگرانی و وحشت خودشون رو از بچه‌هاشون مخفی کنند.ارتش اسرائیل با پخش  کردن اعلامیه از شهروندان غزه خواسته که خونه‌هاشون رو ترک کنند تا آسیب نبینند. اما مردم، جایی برای رفتن ندارند و ترجیح میدن تو خونه‌هاشون بمونن… اینجا از مردم که میپرسی، میگن که دیگه حتی نمی‌تونن به همسایه‌شون اعتماد کنن، نکنه که اونا عضو حماس باشن. اونا هیچ کاری نمی‌تونن انجام بدن و دریغ از یک راهنما که بتونه کمی مردم رو سازماندهی کنه. اوضاع، به شدت به هم ریخته‌ست.

تا اینجا رو داشته باشین تا برسیم به صحبت‌های مسئول ارشد دولت خودگردان. اسمش رو یادم نیست اما به نظر، مصری بود. معتقد بود که این وضعیت، راه‌حل دیپلماتیک داره و با گزینه نظامی به جایی نمیرسه و باید آتش‌بس اعلام کنند. برام خیلی جالب بود که مجری CNN، این عقیده‌شو به چالش کشید:

آتش‌بس به چه درد میخوره وقتی که حماس بهش پایبند نباشه. شما هیچ کنترلی روی این گروه ندارید  اسرائیلی‌ها معتقدند که  این دودستگی فلسطینی‌ها در این ماجراست که باعث این اتفاق شده. من فکر می‌کنم که هیچ کدوم از راه‌حل‌های نظامی و دیپلماتیک، راه‌حل هایی نیستند که موثر باشند و دلیل این حرفم هم اینه که حماس، بلافاصله بعد از پایان این شش ماه، با پرتاب راکت به شهرک‌های یهودی‌نشین،آتش‌بس  رو نقض کرد…

مسئول دولت فلسطینی، در مقابل این عقیده که کنترلی بر حماس ندارند، تسلیم شده بود ، اما همچنان اصرار داشت که راه‌حل نظامی برای این بحران، راه مناسبی نیست. این بحث البته نهایتاً به جایی نرسید…

صحبت CNN با یکی از فرماندهان ارتش اسرائیل یکی دو نکته‌ی مهم داشت: اینکه اونا برای دفاع از خودشون دست به این حمله زده‌ن و دیگر اینکه، برنام‌ریزی دقیقی برای آنچه که قراره تو  این جنگ انجام بدن دارند. هدف، رسیدن به محل‌های پرتاب موشک‌های حماس هستش و اینکه این جنگ، احتمالاً مدت‌زمان زیادی ادامه خواهد داشت. مجری اخبار  دو سوال از این مقام اسرائیلی پرسید که دومیش خیلی برام جالب بود: 1 – چه برنامه‌ای برای کاهش تلفات غیرنظامی دارید.چطور میتونید اعضای حماس رو از افراد غیرنظامی تشخصی بدید؟ 2 – در جنگ دو سال پیش با لبنان چیزی به دست نیاوردید و نتونستید محل پرتاب موشک‌ها رو پیدا و اونها رو منهدم کنید. اتفاقی که به پیروزی حزب الله تعبیر شد. چرا فکر می‌کنید که اینبار هم همون اتفاقات نمی‌افته و شما می‌تونیدحماس رو شکست بدید؟

جواب‌ها اما ممکنه از نظر بعضی‌ها منطقی و از نظر دیگران غیرمنطقی باشند:

ما با روش‌های خودمون و اطلاعاتی که جمع می‌کنیم تا حدودی این تمایز رو انجام داده‌یم. اما به هرحال، تلفات غیرنظامی هم اجتناب‌ناپذیره و این نکته رو درنظر بگیرید که ما این رو نخواستیم؛ این اتفاقی بود که اونا شروع کردند و باید با این چیزهاش هم کنار بیان.ما وظیفه‌مون، دفاع از مردم خودمونه و در این راه بروز  هر اتقاقی ممکنه.

ما نسبت به جنگ دوسال پیش با لبنان خیلی پیشرفت کردیم و ضمناً اهدافمون هم کاملاً مشخص هستند. ورود نیروی زمینی به غزه هم برای انهدام همین اهداف اتفاق افتاده.

گفتگو با یه سیاستمدار فلسطینی، بخش دیگری از برنامه بود که شاید با وجود کوتاه بودنش، خیلی جالب بود.طرف، اومد و گفت که مگه چندتا از اسرائیلی‌ها کشته شده‌ند؟! تازه قبل از حمله‌ی اسرائیل هم هیچ‌کدومشون کشته نشده بودن…!!
وقتی که مجری CNN به این لحن صحبت اعتراض کرد، یه کم صحبت خودش رو تلطیف کرد که البته من کشته شدن آدمها رو کلاً تقبیح میکنم! اما  در مقایسه با بلایی که سر فلسطینی‌ها اومده، اون چندنفر ، چیزی نیستند!!
نمیدونم چی شد که یاد طرز تفکرهایی افنادم که این چد روز بین ایرانی‌ها (وبلاگ‌نویس‌ها یا اصحاب رسانه) دیدم…
بحث میخواست ادامه پیدا کنه که ارتباط قطع شد!! بعد هم دیگه وصلش نکردند.

اما گزارش خبرنگارهای  CNN در اورشلیم و مرز غزه، اما خیلی ریز و همراه با جزئیات بودند.

تمام راه‌های ورود و خروج به غزه بسته شده و فقط یه معبر محدود در مرز مصر بازه که برای انتقال مجروحان استفاده میشه.  اسرائیل رو به سانسور آورده و به خبرنگاران بین‌المللی اجازه‌ی انعکاس اخبار از داخل غزه به خارج رو نمیده .تمام مسیرهای ورودی یه غزه، توسط حماس مین‌گذاری شده و هر از چندگاهی صدای انفجاری شنیده میشه که مربوط به از بین بردن همین مین‌هاست. وضعیت مردم در داخل، بسیار بحرانیه و بیمارستان‌ها دیگه جایی برای پذیرفتن مجروحان ندارند. مردم تو خونه‌هایی زندگی می‌کنند که گلوله، از دیوارهاشون به راحتی عبور می‌کنه. آمار کشته‌ها، بسیاربالاست و حدود 440 نفر و بیش از 2500 مجروح داشته. از این تعداد البت،ه گفته میشه که 70 نفر غیر نظامی بود‌ه‌ان که 14 کودک هم در بینشون دیده میشه، اعضای حماس، بین مردم عادی مخفی شده‌ند و از اونها قابل تفکیک نیستند. پرتاب موشک به شهرک‌های اسرائیلی همچنان ادامه داره و هیچ‌یک از طرفین حاضر به پذیرفتن آتش‌بس نیستند. رهبران حماس، مخفی شده‌ند و اطلاعی از مخفی‌گاهشون در دست نیست…

البته این‌ها چکیده‌ای بود از گزارش‌ یک ساعته‌ای که بی‌وفقه‌ درباره بحران خاورمیانه از CNN پخش شد و البته فکر می‌کنم که الان که یک ساعته دارم مینویسم، هنوز هم ادامه داره… .

راستش به عنوان یه ناظر بی‌طرف، نمی‌تونم واقعاً بگم که کی چقدر مقصره. ولی گزارش تفصیلی و کامل CNN که به نظر می‌رسید تا حدی نشون میداد که متمایل به فلسطینه و مصاحبه با آدم‌های مختلف، خیلی باورپذیرتر از گزارشی بود که شبکه‌ی خبر سعی داشت ارائه بده. یعنی اینکه حماس، مسبب و عامل اصلی نقض آتش‌بسه.  البته نمی‌تونیم قدرت رسانه‌ای و حرفه‌ای‌گری‌های غولی مثل CNN رو هم نادیده بگیریم، اما نمیتونیم هم بگیم که بطور مثال اینا کاملاً جریان رو وارونه نشون می‌دن و یه وبلاگ‌نویس (همونی که بامدادی تو پستی که صحبتش رفت معرفی کرده بود) واقعیات رو می‌دونه و روشنگری می‌کنه.

برای همین هم ترجیح میدم که همون چیزی رو فکر کنم که جمهوری اسلامی نمی‌گه. چون حداقل اگر هم یه عده خارجی رو که به جون همدیگه افتادن،نشناسم، همخونه‌هایی رو که همه چراغها رو به مسجد بردند خوب میشناسم!

این نظرسنجی هم جالبه. گرچه تصمیم گیری در مورد راست و دروغش با خودتونه.

                                      ▒ ▒ ▒ توهم‌نامه رو از فید دنبال کنید. ▒ ▒ ▒

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

14 پاسخ به ‘لنزهایی که نمی‌شود درموردشان تصمیم گرفت

 1. مشکل اصلی ما اینه که بر اساس احساسات قضاوت می کنیم. اینکه وقتی فیلم کودکهای زخمی و کشته شده ی فلسطین رو از تلویزیون می بینیم دیگه هیچ حرفی رو قبول نمی کنیم و اسرائیل رو ظالم و قاتل بچه های فلسطینی می دونیم. بگذریم از اینکه من تا حالا فقط دو سه تا مرد کشته شده ی فلسطینی رو دیده ام و تلویزیون ما جوری داره نشون میده که انگار موشک های اسرائیل بچه ها رو از بزرگتر ها تشخیص میده و فقط اونها رو به همراه مادرانشون می کشه.
  بند آخر نوشته ات هم خیلی خوب مفهوم رو کامل کرد.
  شاد باشی
  ———————————-
  Ãmir:▒دقیقاً همینه! البته کشته‌شدن فلسطینی چیزیه که نمیشه انکارش کرد و به قول اون فلسطینیه روی خط، اصلاً تعدادشون قابل مقایسه با کشته شده های اسرائیلی نیست. اما خوب جنگ، جنگه و نمیشه بگیم که به قول تو، کشته‌های اسرائییلی خوب شد مردند و فلسطینی ها شهید شدند و …

  Posted by سروش | 2009/01/03, 11:47
 2. خوب همین نقل‌قول‌هایی که شما کردین الان از زبان سی‌ان‌ان نشون می‌ده با چه شدت غلیظی نگاه سی‌ان‌ان به سمت اسرائیل جانب‌دارانه است و حال و هوای نژادپرستانه‌ درش کاملا محسوسه.

  سی‌ان‌ان کاملا خودش رو در موضع اسرائیل قرار داده، کاملا به اسرائیل حق می‌ده که از خودش دفاع کنه و عملا با گزارش‌های «حرفه‌ای» خودش به مردم می‌گه که خود فلسطینی‌ها مقصر هستن و اسرائیل مجبور شده این کارهای «جیز و بد» رو انجام بده.

  تصورش رو بکن سی‌ان‌ان بیاد از موضع مردم فلسطین هم یه گزارش تهیه بکنه. توی این گزارش گفته بشه که این حق مردم فلسطینه که از خودشون دفاع بکنند، این حق مردم فلسطینه که برای حفظ امنیت خودشون وارد خاک اسرائیل بشن و این حق مردم فلسطینه که در پاسخ به اقدامات تهاجمی و تحریک آمیز بی‌وقفه‌ی اسرائیل که شصت ساله ادامه داره، به اسرائیل حمله‌ی نظامی، هوایی، زمینی،‌دریایی یا هر طوری که دلشون خواست بکنن. تصور کن سی‌ان‌ان به همین صورت حرفه‌ای و باحالی که الان داره گزارش می‌کنه، بیاد حق رو بده به سمت حماس.

  دوست من، سی‌ان‌ان یک لنز رسانه‌ای هولناکه، اصلا از ریشه گزارش‌هاش رو بر اساس یه سری اصول نژادپرستانه قرار داده و اون‌ها رو به پرسش هم نمی‌گیره. به این ترتیب در سطحی بالاتر میاد و خیلی منطقی و بی‌طرفانه گزارش می‌کنه و بیننده رو فریب می‌ده. غافل از این‌که اصولا در لایه‌ی زیرین، اساس‌ این گزارش‌ها مخدوشه و بر پایه‌ی اصل نژادپرستانه‌ی «جان اسرائیلی مهم‌تر از جان فلسطینی» است بنا شده.

  من از صدا و سیمای ایران دل خوشی ندارم و به نظرم خیلی چیپ و آبکی‌ه و کودکانه تحریف می‌کنه مطالب رو به سود خودش، اما سی‌ان‌ان رو به مراتب خطرناک‌تر می‌دونم چون خیلی «حرفه‌ای» سر مخاطب رو می‌بره.
  ————————————————————
  Ãmir:▒◄راستش رو بگم من از هیچ جای این گزارش‎ها نشنیدم که بگه «فلسطینی‎ها مقصرند». چیزی که مطرح شد و توسط نماینده خود دولت فلسطین هم تایید شد، مساله حماس بود. این که این گروه، نظارت هیچ سازمان بین المللی رو قبول نداره و حاضر به مذاکره نیست. با فرض اینکه تمام اینها، دروغهای زیرکانه ای باشند که به قصد فریب مخاطب طراحی شده‌ند، باید قبول کنیم که باز هم تاثیر خودشون رو علیه اسرائیل بطور کامل روی اذهان عمومی میگذارند. منظورم اینه که چیزی که گفته شد از موضع اسرائیل نبود؛ از موضع یک طرف خارج دعوا بود و این که آیا این موضع درسته یا نادرست. یعنی دقیقاً روالی که برای یک پروسه‌ی تحقیقاتی باید انجام بشه… تمام اون چیزی که من دیدم، این بود که یه فرمانده اسرائیلی اومد و از کار خودشون دفاع کرد و درمقابل هم به چالش کشیده شد؛ یه نماینده از دولت فلسطین هم اومد و در مورد کاری که حماس انجام میده (یا حداقل گفته میشه که انجام میده) ازش سوال پرسیده شد و راه حل خواسته شد و گزارش‌های تکمیلی که هیچ چیزی به نفع اسرائییل نداشت. این یعنی اینکه دقیقاً قضاوت رو میدیم به مخاطب با ذکر این نکته که حماس، جنگ رو شروع کرده. فکر نمیکنم از هیچ جای این بیس‌لاین، این برداشت بشه که جان اسرائیلی‌ها مهمتر از فلسطینی هاست.‌
  شما چیزی رو میخواین که دقیقاً صدا و سیما و کل رسانه های داخل دارن در اختیارتون میذارن. اینکه حماس داره کار درست رو میکنه و دفاع از خود و مردم فلسطین و … اما خود شما هم قبول دارین که خیلی از این گزارش‌ها و اخبار نادرست و تحریف‌شده هستند. پس چرا دوباره باید به همون‌ها (یا حداقل به همون عقیده) استدلال کنید و از کار حماس دفاع کنید؟ میشه بگین چرا خودشون رو توی مردم مخفی کرده‌ن. راستش من قبول دارم که اسرائیلی‌ها، اصولاً آدم‌های غیرمنعطف و به قول معروف وحشی‌‌ای هستند ولی من هیچ‌جوره تو کتم نمیره که بیان صاف صاف بزنن مردم معمولی رو بکشن که بعدا هم رسانه‌ها نشون بدن و موقعیتشون رو تو دنیا در بدترین شرایط قرار بدن.
  چرا باید بین دو گزینه اسرائیل می‌کشد و حماس دفاع میکند، با اسرائیل دفاع میکند و حماس ترور می‌کند، فقط گزینه اول رو انتخاب کنم؟
  فکر میکنید که لنز مربوطه، نزدیکتره به چشم شما یا اینکه نشسته روی دوربین رسانه های غربی؟! …اصلاً میشه تشخیص داد؟

  Posted by bamdadi | 2009/01/03, 16:41
 3. صدا و سیما رو فراموش کن. من که از موضع طرفداری از صدا و سیما صحبت نکردم.
  گفتم که سی‌ان‌ان به صورت یک اصل اولیه فرض رو بر این قرار داده که اسرائیل محق است و فلسطین غیر محق. این کار رو به صورت پیش‌فرض انجام می‌ده و البته مستقیما ذکر نمی‌کنه.
  بذار یه مثال خیلی کوچیک برات بزنم:
  توی سایت سی‌ان‌ان یک‌بار بالا این خبر رو منتشر کرده بود که فلان تعداد فلسطینی در اثر حمله‌ی اسرائیل کشته شدند.
  پایین هم عکس یه زن اسرائیلی رو انداخته بود و نوشته بود زن اسرائیلی که در اثر حمله‌های موشکلی حماس دچار شوک شده است.
  حرف‌ها درسته، خبرها دروغ نیست، خیلی واقع‌بین و منطقی و بی‌طرفانه هم به نظر می‌رسه اما نژادپرستانه چیدمان شده، به ریشه‌ها اشاره نمی‌کنه و زمینه‌ی تاریخی رو نشون نمی‌ده. در یک کلام، سطحی می‌کنه واقعیت رو و از ادعاهای اسرائیل رو عملا تکرار می‌کنه.
  ————————–
  Ãmir:◄▒وظیفه‌ی کانال‌های خبررسانی، تحلیل خبر نیست؛ارائه‌ی خبره. قرار هم نیست که مردم رو تحت تاثیر قرار بدن. تا اینجاش CNN کارش رو درست انجام میده. حداقل تحریف نمیکنه.
  بالاخره باید یه منبع خبری وجود داشته باشه که بشه واقعیت رو ازش پیدا کرد؟ نیسن؟ دوتا منبع…ده تا منبع. مساله اینجاست که نمیتونی تا زمانی که برات با دلایل روشن و ایده‎های درست، روشن نشده که فلانی داره دروغ میگه، بگی اینا تحریف گرند. اینو که قبول داری آقای بامدادی؟ خوب برای هردوی ما مشخص که مثلاً صدا و سیما، اخبار رو تحریف می‌کنه. اما چرا فکر میکنی این که یه کانال مثل CNN باید نژادپرستانه برخورد کنه رو من قانع نمیشم. چون سابقه اسرائیل خرابه؟ چون امریکا رو اونا میچرخونن؟ چون…. . ضمناً CNN اینترنشنال با اونی که تو امریکا برنامه هست فرق میکنند.

  Posted by bamdadi | 2009/01/03, 18:06
 4. سی‌ان‌ان هم تحریف می‌کنه، هم تحت تاثیر قرار می‌ده و هم تحلیل می‌کنه.
  و البته شما کماکان می‌تونی برداشت دیگری داشته باشی. این نظر منه.

  ارادتمند
  بامداد
  ———————————
  Ãmir:▒◄مرسی از بحث. اصولاً نمیدونم چرا ماها تو بحث هامون هیچ وقت در مقابل طرف مقابل نمیخوایم هیچ جوره کوتاه بیایم! حتی تو یه قسمت از بحث!

  Posted by bamdadi | 2009/01/03, 23:17
 5. من اخبار نمی بینم
  روزنامه نمی خونم
  تا جایی هم که میشه سعی میکنم روند سیاست و دنبال نکنم
  و هر بار که پیش میاد خبری و دنبال کنم حالم از این که انسان به دنیا اومدم بد میشه…
  ببخشید اما الان اصلاً و ابداً نمی تونم نظری بدم! و خودم هم نمی فهمم چرا اومدم اینجا!!!!

  Ãmir:▒◄به هرحال کار خوبی کردی اومدی! از این کارا بیشتر بکن!

  Posted by آی دا | 2009/01/04, 00:18
 6. از رسانه های داخل ایران انتظاری نمیشه داشت که راست رو منعکس کنن اون چیزی رو بیان می کنن که حکومت جمهوری اسلامی بر اساس اون بنا شده ! هر چند دید سیاسی قوی ندارم و علاقمند هم نیستم اما احساس منم در مورد ادامه پیدا کردن این جنگ فتنه ای بود که روز اول خود حماس شروعش کرد و موشک به سمت شهرک های یهودی شنین پرتاب کرد…
  ———————————————————–
  Ãmir:◄▒الان دیگه اونایی که میگفتن حماس کاری نکرده هم به این نتیجه رسیدن که احساسی نظر داده ن.

  Posted by سارا | 2009/01/04, 09:49
 7. در این شک نیست که حماس آتش بس رو تمدید نکرد و به تعبیر ساده انگارانه مسئول جنگ حماسه. اما آیا لازم نیست از خودتون بپرسید که نیرویی که ضعیف تره و تا الان هم کلی از نیروهاش کشته شدند بدون آسیبهای جدی به طرف مقابل چرا باید آتش بس رو تمدید نکنه؟
  باید دونست که ظرف شش ماه مردم غزه در محاصره کامل اقتصادی بودند و حتی امکان دسترسی به مواد غذایی نداشتند به طوری که بچه هاشون مجبور به خوردن علف شده بودند. خوب اگر شما تصمیم گیرنده بودید چه کار میکردید؟ حماس هم به هر حال انتخاب این مردم بوده و هر چند ممکنه اکثریت مطلق رو نداشته باشه اما اکثریت آرا رو کسب کرده بوده با شعار های زیر بار زور نرفتن و احقاق حقوق فلسطینیان. حماس احساس کرد باید به هر حال کاری در این مورد انجام بده. پرتاب چند تا راکت که تلفات جانی هم تا قبل از آغاز جنگ نداشت تنها کاری بود که تونست به عنوان اعتراض انجام بده… خیلی خوبه که ریشه ای تر به مساله نگاه کنیم و فقط ظاهر رو نبینیم. اسرائیل در بهترین حالت یک نیروی اشغالگره که حتی به قطعنامه های سازمان ملل هم که امریکا هم مجوزشو داده عمل نمیکنه و شهرک سازیها رو به طور غیر قانونی دنبال میکنه و به هیچ عهد و پیمانی هم تن نمیده یک مثالش هم قرارداد منع تولید و تکثیر سلاحهای هسته ای.

  به هر حال من علاقه به جانبداری از طرف قویتر رو درک میکنم. اما باید یادمون باشه که علاوه بر پیروزی حق رو هم به دور از انصاف به اونها ندیم.
  —————————————————————–
  Ãmir:◄▒از اونجایی که من در جریان پیشینه ی این جنگ نیستنم لطفامنبع خبر محاصره ی اقتصادی و علف خوردن بچه ها رو بدین .
  پرتاب راکت های حماس، ظاهراً 4 تا کشته داده قبل از حمله اسرائیل. آدم متمدن، به عنوان اعتراض موشک نمیفرسته دم خونه مردم. اونم شش روز متوالی و با اخطارهایی که اسرائیل بهش داده بود.
   

  Posted by ناشناس | 2009/01/04, 11:16
 8. پاسخت به جناب بامدادی خیلی خوب بود
  —————–

  مرسی. دقت شما به پاسخ هم همینطور
  !!

  Posted by سروش | 2009/01/04, 16:31
 9. قطعأمی دونید روزنامه کلرگزاران رو توقیف کردن
  صرفأ چون یه سوال بی جواب داشت : اسرائیل بد ولی چرا حماس پشت بچه ها قایم شده
  خدا فقط به مردم بی دفاع رحم کنه
  —————————-
  Ãmir:▒◄در درجه بعد هم به ما. با این وضع ، وارد جنگ نشیم خوبه.

  Posted by ندا | 2009/01/04, 18:51
 10. به نظر من ایران نباید تو جنگ بین دو ملت دیگه دخالت کنه!
  هر دو طرف مقصرند اما حماس بیشتر!!
  ———————
  Ãmir:▒◄میخوای بیان مثل کارگزاران تو رو هم ببندن دکتر؟!

  Posted by کوچه باغ | 2009/01/05, 06:31
 11. خب من که ترجیح میدم تو کوچه باغ خودم پناه بگیرم و دخالت نکنم 😀

  Posted by کوچه باغ | 2009/01/07, 19:26
 12. تو همون بهتره دور سیاست رو خط بکشی سرمارو هم با این چرندیات و چرت وپرتات نبری اصلا خودت فهمیدی چی گفتی وقتی قوه تشخیص حق و باطل را نداری همان بهتر ساکت باشی .
  ———————————
  Ãmir▒◄متاسفانه ارزش نداره جواب کامنت چاله میدونی شما رو بدم.

  Posted by uuu | 2009/01/10, 16:44
 13. ببینم اینجا هم بحث قظه ؟ اصراعیله ؟
  من که می گم هم دولت ما هم وبلاگ نویسهای ما باید کشک خودشون رو بسابن ، اصلا به من و تو و و اون چه که کی داره چه خاکی بر سرش می کنه
  ولی خوب مطلبت منطقی تر بود به نظر من چون بیشتر افرادی که نوشتن در این مورد یا سیاه بودن یا سفید ! تو خاکستری نوشتی .

  Posted by کاوه گیــــــلانی (لابدان) | 2009/01/10, 17:29
 14. این بیغامها به مردمی که هیچی نمیدونن کمک میکنه مرسی

  Posted by امید | 2009/01/16, 05:07

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements