//
you're reading...
ورزش, تلویزیون

این ارزشهای ارزشمند…!


می‌گویند که مدهای سال‌های قدیمی، هرچندوقت یکبار دوباره رو می‌آیند و می‌شوند مد سال یا فصل یا دوره‌ی جدید. این موضوع، در مورد تمام فیلد‌های اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی و ورزشی هم صدق می‌کند اساسی!

جدیداً دوباره مد شده که هروفت که چیزی مطابق سلیقه‌ت نباشد و فکر کنی که دارد به پرو پایت می‌پیچد، می‌چسبانی به زیرسوال بردن ارزش‌های نظام و انقلاب؛ یعنی برچسب این چیزا رو بهشان می‌چسبانی. از ماجراهای سیاسی این چندروز و هفته که بگذریم و ماجراهای جذاب وبلاگستان ادب پارسی، می‌رسیم به بحث شیرین ورزش مملکتی و قهرمانی و پهلوانی که ظاهراً تنها چیزی که تویش نمی‌شود پیدا کرد، همین دوتا صفت بوقلمونی کلیشه‌ایه که مثل بقیه صفاتی که مثلاً یه‌زمانی‌خوب بودند، به یک چیز قهوه‌ای کشیده شده‌ند! به عبارت واضح‌تر، این رو هم سیاسیش کردده‌ند، چه سیاست‌هااا….!!

پنج‌شنبه شب پیش، فردوسی‌پور یکبار دیگر گیر کسانی افتاد که از ورزش، فقط منافع سیاسی خود یا رییس‌هایشان ها را می‌بینند و اینجا را محملی برای پیاده کردن خواسته‌های اربابانشان.

بگذارید کمی راحت‌تر حرف بزنیم که بشود گفت که آن شب، چگونه اتفاقی افتاد:

اون شب، جریان برکناری مدیرعامل پرسپولیس مطرح شد و مسائل پشت‌پرده و جلوی پرده (اونایی که نور، روشون نیفتاده) و باقی مسائل به جیزّی به نام «چالش» کشیده شد! آقای مجری، یه سری مصاحبه نشون داد از آقای مدیرعامل پاچه‌خار رییس بزرگ، که من نمیدونم چرا هر دفعه انقدر با خفت و خواری میذارنش کنار، باز دوباره با یه دستور حکیمانه پا میشه میاد تا یه پست حساس رو به چیزی قهوه‌ای مزین کنه!…این از این!

بعد نوبت به این می‌‌رسه که آقای مجری، با آقای سخنگوی سازمان که عضو هیئت مدیره‌ی تیم قرمز پایتخت هم هست گفتگوی تلفنی بنماید. گفتگوی تلفنی نماییده میشود  و یه جا فردوسی‌پور می‌پرسد:

آفای سخنگو! چرا از زمان تصدی پست ریاست سازمان تربیت‌بدنی توسط آقای علی‌آبادی ، انقدر مدیران عامل تو پرسپولیس جابجا شده‌ند؟! توی 3، 4 سال، 4 مدیرعامل عوض شدن….

 

خلاصه  آخرش بحث میرسد به اینجا که آقای سخنگو غر میزند که:

    چرا از من دعوت نمی‌کنید که بیایم تو برنامه حرفایم رو بزنم. اصلاً شما هرکی رو که دوست دارین می‌گید بیاد و هروقت من خواستم بیام، شما نذاشتین! نمونه‌ش زمان کمیته انتقالی…

اون زمان، اگه یادتون باشه، برنامه‌ نود از صفایی فراهانی دعوت کرد که راجع به مسائلی که باعث شده بود فوتبال ایران تعلیق بشه، صحبت کنه. از طرف نمایندگان سازمان تربیت‌بدنی هم قرار بود یک نفر بیاد برای مناظره، اما وقتی فهمیدند که صفایی فراهانی قراره بیاد تو برنامه، طفره رفتند و گفتن ما نمیایم! اونجا، انقدر که صفایی فراهانی حرف‌های نابود‌کننده زد! که بعد از اینکه صحبت‌های بی‌اثر و متناقض کیومرث هاشمی روی خط تلفن، همین آقای سخنگو اومد روی خط تا یه سری افتضاخات رو جمع و جور کنه. منتها اونم شسته شد و کنار گذاشته شد…

سرتون رو درد نیارم، غری که آقای سخنگو به فردوسی‌پور زد و جوابی که فردوسی‌پور داد، آنچنان دهن‌‌کیپ‌کن بود که طرف هرجور خواست سفسطه‌های خودش رو ادامه بده، نتونست:

اولاً که اونموقع ما نماینده‌هاتون دعوت کردیم شما گفتین آقای فلانی هست ما نمیایم. بعد هم سیاست سازمان (صداوسیما) اینه که یک کسی رو بیاره که هم‌شأن طرف مقابلش باشه!  D: …وقتی رییس سازمان هست، معاونش هست، رییس فلان جا هست، به شمای سخنگو بگیم پاشین بیاین که چی بشه!!- خوب پس سیاست‌های سازمانتون غلطه…
–  شما در جایگاهی نیستین که در مورد سیاست‌ مدیران رده‌بالای صدا و سیما اظهار نظر کنید!!
– … خوب من…من که چیزی نگفتم! شما حق ندارین هرکسی رو دوست دارین دعوت کنین برنامه‌تون و هرکسی رو که موردعلاقه‌تون نباشه، دعوت نکنین. هفته پیش که آقای عزیزمحمدی رو متهم به فرافکنی می‌کردین، الان خود شما بیشتر دارین فرافکنی می‌کنید…

 

هفته پیش اگر برنامه رو دیده باشین، می‌دونین که رییس سازمان لیگ، در ناامیدی، پرید به فردوسی‌پور که «شما دارین موفقیت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی رو زیر سوال میبرید» تا کاستی‌های فاحش فدراسیون فعلی رو ماله‌کشی کنه. که فردوسی‌‎پور هم اونجوری جوابش رو داد.

خلاصه…آخرای گفتگو که شد، آقای سخنگو که تریبون مجانی گیر آورده بود، برای اینکه پس‌فردا صبحش جلوی آقای رییس شرمنده نباشه، داد سخن سر داد که:

آقای فردوسی‌پور! شما که انقدر مشکلات ورزش ما رو نشون میدین، کارهای مثبتی رو هم که تو این مدت انجام شده بگین. مثلاً اون آبخوری‎های ورزشگاه آزادی رو که فیلم کردین و گفتید وضعیتشون بده؛ چرا نمیگین که وضعشون درست شده…چرا کارهایی که تو روستاها و شهرستان‌ها انجام شده رو اعلام نمی‌کنید؟ چرا… .

این جریان آبخوری هم مثل اون اتفاق بالا، تناقضات شدید مدیران ورزشی-سیاسی ما رو نشون داد. اون زمان، بعد از بازی استقلال و پرسپولیس، نود گزارشی تهیه کرد از وضعیت ورزشگاه آزادی و امکاناتی که برای هواداران دو تیم موجود بود. فردای برنامه، رییس سازمان، به شدت از برنامه اونشب انتقاد کرد که چرا همچین چیزی نشون داده شده و باید با برنامه و مجریش، برخورد جدی بشه. اعتراضی که البته هیچوقت از طرف مسئولان صداوسیما جدی گرفته نشد و این رویه کماکان ادامه پیدا کرد.

برنامه‌تون رو جوری بسازید که مردم ما فکر نکنند که توی این سی سال که از انقلاب اسلامی می‌گذره، هیچ‌کاری انجام نشده. فقط نکات منفی رو نشون ندید….

 

البته که مردم ما اصولاً همچین‌فکری نمی‌کنند…!
و البته که فردوسی‌پور، بهبود وضع آبخوری‌ها رو تایید کرد و گفت بعد از اون برنامه، وضعیتشون خیلی بهتر شده؛ اما با این‌حال، روندی که مسئولان سیاست‌زده‌ی فدراسیون در پیش گرفته‌ند و هر هفته، یکی‌شون با این وضع، فردوسی‌پور رو مورد تهدید قرار میده، کمی نگران کننده به نظر میرسه. اما ظاهراًیک رابطه‌ی فوق‌العاده قوی بین رده‌های بالای صداوسیما و مجری نود وجود داره و بناش بر این قرار داده شده که دو طرف، تو تمام موقعیت‌ها از منافع همدیگه حمایت کنند. حالا هر گروه یا جناحی هم می‌خواد از این رابطه ضرر ببینه، مهم نیست. گرچه با توجه به سیاست‌های نادرست مسئولان فعلی ورزش مملکت، در این دو سه سال، تمام این ضررها برای اونها بوده.

ما همه کارا رو برای مردم می‌کنیم و اونا راجع به چیزی که میبینن، تصمیم میگیرند.
– بله آقای فردوسی‌پور…هرچی باشه همین مردم، این دولت رو انتخاب کرده‌ند!

 

دلم می‌سوزه که این پست رو برای طنز ننوشتم! چون همین یه جمله‌ی آخر  کلی طنز و البته تاسف رو با هم منتقل میکنه. طنز در اینکه دروغ، طول و عرض شاخ و دمش رو تو این مملکت گم کرده! و تاسف از اینکه، در یک برنامه ورزشی، وسط حرف از ورزش و کاستی‌هاش، پای سیاست و دولت پیش میاد و از طرف دیگه هم اصرار بیجایی هست بر اینکه دولتی‌ها در ورزش دخالتی نمی‌کنند.

مرتبط از همین وبلاگ:  طنز یک‌شبی نود…  (مهر 87)

                        ▒ ▒ ▒ توهم‌نامه رو از طریق فید دنبال کنید. ▒ ▒ ▒

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

7 پاسخ به ‘این ارزشهای ارزشمند…!

 1. فکر کنم طنزش در قیاس با مایه ی تاسفش اصلا قابل ملاحظه نباشه.
  خوب نوشتی

  Posted by سروش | 2009/01/10, 11:31
 2. سلام
  ممنون حیف که اونشب من برنامه نود رو ندیدم. البته خوشحالم عادل گذاشت تو کار آخوندی تا این جوجه روش کم بشه. خیلی نثر جذاب و طنازی دارید . موفق باشید

  Posted by اف ریاضی | 2009/01/11, 03:39
 3. از شنیدن صحبت های آخوندی و امثال اون حالت تهوع بهم دست میده،منافقان و ریاکارانی که انسانیت و صداقت رو فدای خواسته های پلیدشون میکنند!
  =================
  Ãmir:▒◄بابا اینهمه خلوص نیت….نمی‌بینی؟ واقعاً چرا میخوای ارزشها رو زیر علامت سوال ببری؟!!

  Posted by هوژبر | 2009/01/11, 04:27
 4. همین نوشتنت کلی بود
  من با وجودی که تلوزیون نگاه نمیکنم از این نوشته تهو توهه جریان رو فهمیدم .

  این دولتی ها اگر سوسک هم نیششون بزنه به اسم فرفکنی با دمپایی لهش میکنند . خدا نگهدار و حامی فردوسی پور باشه

  Posted by meemarbaba | 2009/01/11, 06:47
 5. حق
  درود
  گويا مسائلي پشت پرده هست… اگر يادتان باشد جناب حاج‌رضايي در برنامه پيشين از نود به عنوان وجدان بيدار فوتبال ايران ياد کرد و ابراز اميدواري‌ کرد بتواند به کارش ادامه دهد!
  وقتي‌ آخوندي ميگفت «اصلا چنين جيزي نيست…»! فردوسي‌پور بايد يادآوري ميکرد که خود جناب مصطفوي‌ ده بار جلوي دوربين گفته هست شما ميگي نيست؟!!
  آنچه نوشتيد طنز نيست… آنچه گاهي در نود رخ مي‌دهد عريان‌ترين شکل فساد اخلاقي در ميان مديران و ورزشکاران اين مملکت است.
  دعوت مي‌کنم در آشيان کمترين مطلب «سوگواره اخلاق» را بخوانيد.
  سپاس
  ===========================
  Ãmir:▒◄من هم نگفتم طنزه. گفتم دوست داشتم میشد جزو طنز بحسابش آورد. به هرحال، ظاهراً همینیه که هست! کاش آدرسی چیزی میدادین برای مطلب موردنظرتون.

  Posted by ن.شقایق | 2009/01/11, 08:30
 6. این فقط اینجوری در رفته ها!
  مگر نه بقییه فامیلشون سالمن به خودا
  تازه کلی هم هنر مندن
  !

  Posted by آی دا | 2009/01/11, 19:56
 7. حق

  درود

  گفتم حتما سری به آشیان ما می‌زنید و مطلب را می‌خوانید. پیوند مطلب «سوگواره اخلاق: نمایشنامه در 4 پرده» تقدیم می‌شود. لطفا نظر و راهنمایی فراموش نشود.

  Posted by ن.شقایق | 2009/01/17, 06:35

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements