//
you're reading...
موسیقی, تلویزیون, سینمای جهان, سریال خارجی

به سوی جنوب


اگر یادتون باشه، چندسال پیش یک مجموعه کانادایی از تلویزیون پخش شد به اسم به سوی جنوب که داستان یک پلیس کوهستان کانادا به نام بنتون فریزر که در جستجوی قاتل پدرش به شیکاگو میاد و از طریق کنسول‌گری کانادا با پلیس شیکاگو همکاری میکنه.

DueSouth2

این سریال در چهار فصل، تولید و نمایش داده شد  که حدوداً سه فصلش در ایران به نمایش دراومد..
Ray Veccio (ری وکیو) کاراگاه پلیس شیکاگو، همکار Fraser رو بازی میکرد که دو فصل اول و دو فصل دوم با بازیگرهای متفاوتی به روی آنتن رفت. فصل اول که در سال 1994 نمایش داده شد، با معرفی شخصیت فریزر به عنوان یک پلیس دقیق و یک انسان متفاوت که از روش‌های مختص خودdue-southش برای گیر انداختن تبهکاران استفاده میکنه و با تبع ویژه‌ی کانادایی‌ش روی تک تک شخصیت‌های آمریکایی داستان تاثیر می‌ذاره. البته در این بین، به خاطر برخورد زیادی جنتلمنانه‌ش خیلی وقت‌ها مورد تمسخر اونها هم قرار میگیره. فرهنگ غالب کانادا، ابزاری میشه برای کنایه  به رفتارهای بعضاً نادرست آمریکایی‌ها و یکی از رشته‌های اصلی داستان. بطور مثال، هروقت که فریزر حرفی میزنه، با تاکید همکارانش روبرو میشه مبنی بر اینکه «اون کاناداییه، هیچ وقت دروغ نمی‌گه!»  و به این شکل، فرهنگ آمریکا و بخصوص شیکاگو رو دست‌آویز تمسخر خودش قرار می‌ده. البته از اونطرف هم سادگی بیش از حد کانادایی بنتون قریزر رو دست می‌ندازه و تو خیلی موقعیت‌ها، اعتماد غیرمنطقی اون رو به کسانی که نمی‌شناسه به نقد می‌کشه.
در این بین، احساسات یکطرفه‌ی زنان مجموعه در قبال Fraser هم، به تازگی و هیجان‌انگیز شدن ماجراها کمک می‌کنه. یکی از کسانی که از ابتدای مجموعه تا آخرین قسمت اون، عشق سیری‌ناپذیر به فریزر ابراز می‌کنه فرانچسکا وکیو، خواهر همکار فریزره که به هرطریق ممکن، سعی در به دست آوردن دل او می‌کنه.  رییس کنسولگری کانادا هم، زنیه که تلاش میکنه با خوی رییس‌مآبانه‌ش، علاقه‌ش به فریزر رو مخفی نگه داره. اما در نهایت بهش دل می‌بازه.  تنها ماجرایی که فریزر، احساسات عاشقانه‌ی عمیق خودش رو بروز می‌ده، یک ماجرای دوقسمتیه که در اون Fraser، تنها عشق زندگی‌ش رو بعد از مدتها بی‌خبری، در شیکاگو ملاقات می‌کنه. دختری که فریزر همیشه تابع قانون، او رو به زندان فرستاد تا دوران محکومیتش رو تموم کنه. و حالا دخترک برگشته تا دوران جدیدی رو با فریزر شروع کنه * .در مجموع، بی‌تفاوتی فریزر در مقابل پیشنهادهایی که بهش میشه و تلاش برای دور موندن از وسوسه‌های اطرافش، نوعی ابهت و پرستیژ به او می‌ده که تا پایان مجموعه ادامه پیدا می‌کنه.

3397کل مجموعه‌، نمایش آزمونی برای سنجش صداقت و تحمل فریزر در مقابل بی‌عدالتی‌ها و رفتارهای نادرست محیط اطرافشه. حوادثی که به وقوع می‌پیوندند، مجموعه رو چیزی بین یک درام پلیسی و یک مجموعه کمدی ، معلق نگه میداره. ورود روح پدر فریزر به داستان، کمی تخیل رو به اون اضافه می‌کنه. پدری که در زمان حیاتش، توجه زیادی به پسرش نشون نمی‌داده و حالا بعد از مرگش سعی میکنه که وظایف پدریش رو با نصیحت‌های بعضاً بی‌فایده و قابل‌چشم‌پوشیش یا کمک‌های حیاتی انجام بده. تنش بین پدر و پسر در موقعیت‌های مختلف بوجود میاد و مثلاً در یک صحنه، بنتون فریزر با پرسیدن اینکه آیا در دنیای بعد از مرگ، مشاور روانشناس وجود نداره؟! از پدرش، موعظه‌های اون رو مورد نصیحت قرار میده.

نویسنده و کارگردان این مجموعه پل هگیس کارگردان نام‌آشنای فیلم‎ اسکاری تصادف (Crash)ه که خیلی‌هاتون اونو دیدین. البته به ‌سوی‌جنوب از سال 1994 تا 1999 تولید و پخش شد و تصادف مربوط به 2005 میشه. در کارنامه‌ی Paul Haggis، فیلمنامه‌ی دیگر فیلم اسکاری یعنی Million Dollar Baby به کارگردانی کلینت ایستووده. فیلمنامه‌ی دو جیمزباند اخیر ، یعنی کازینو رویال و Quantum of Solace و فیلم دیگر ایستوود «نامه‌هایی از ایوجی‌ما» هم کار دست هگیس هستند. امسال هم فیلمنامه‌ی رستاخیز ترمیناتور رو در نوبت اکران داره.
چیزی که از آثار  پل هگیس می‌شه برداشت کرد، نگرش منتقدانه او نسبت به جامعه‌ی آمریکایی و مشکلات و تضادهای رفتاری‌ایه که تو  اون وجود داره. این نگرش رو می‌شه در به سوی جنوب به وضوح مشاهده کرد.

شاید موسیقی متن فیلم به سوی جنوب، یکی از شنیدنی‌ترین موسیقی‌های مجموعه‌های تلویزیونی باشه. برگرفته از سبک کانتری که موسیقی غالب کوهستان‌های کاناداست، تم اصلی مجموعه هم  در همین سبک ساخته شده. به غیر از آهنگی که در تیتراژ ابتدایی شنیده‌اید، موسیقی پایان فیلم هم بر اساس همون تم با صدای Jay Semeko اجرا میشه.
در طول مجموعه‌ هنرمندان مختلفی، روی قسمت‌های اون ترانه‌های خودشون رو اجرا کرده‌ه‌ن که معروف‌ترینشون سارا مکلکلن (Sara McLachlan) خواننده‌ی کانادایی و Loreena McKennitt هستند.

◄ ♫ تم اصلی به‌سوی‎جنوب (فصل سوم)♫
◄ ♫ تم پایانی (با صدای  جی سیمکو)

*   ♫ Possession با صدای Sarah McLachlan♫

▒ ▒ ▒کافه توهم رو از طریق فید دنبال کنید. ▒ ▒ ▒

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

24 پاسخ به ‘به سوی جنوب

 1. من تو کف اون رییس کنسولگری کانادا بودم، سریال باحالی بود …
  ممنون بابت آهنگها

  Posted by عمو هوشنگ | 2009/02/08, 23:26
 2. خیلی دوستش می‌داشتم، الانم اگه دی‌وی‌دیش پیدا بشه می‌گیرم حتما
  در ضمن در برابر آینده رو هم بسی دوست می‌داشتم، فکر کنم همین یاروهه توش بازی می‌کرد

  Posted by محمد | 2009/02/09, 00:30
  • @محمد: دربرابر آینده یک سریال آمریکایی بود و اون بازیگرش هم به همچنین. اگر فیلم کینگ کنگ رو دیده باشی، بازیگرش رو هم دیدی. از اون سریال، من هیچ وقت سانسورهاش رو یادم نمیره!!

   Posted by Ãmir | 2009/02/09, 00:31
 3. hابه نظرم محشر بود. البته منم تو تلویزیون ایران دیدم. اون فریزر که اصن می کشت کاملن! یادش به خیر. قدیم ندیما می داد. کاشکی دوباره بده ولی.

  Posted by Salade Kharchang | 2009/02/09, 00:36
  • @ سالاد خرچنگ▒ چه فایده…من اصلی‌ش رو دیدم کلی از قسمت هاش برام تازگی داشت. انگار که یه سری جدید ساخته باشن!!

   Posted by Ãmir | 2009/02/09, 00:38
 4. غرض از مزاحمت این بود که عرض شود که من این سریال رو خیلی دوست میداشتم و خواستم به وسیله ی این کامنت ادای دینی بکنم به سازندگان این فیلم.

  Posted by سروش | 2009/02/09, 03:17
 5. چون هژیر میگه سریال خوبی بود منم تأیید می‏کنم 😀

  Posted by کوچه باغ | 2009/02/09, 20:28
 6. اگر چه این سریال هم از جمله سریال هایی بود که ایران می تونست مجدداً به کانادا بفروشتش تا اونا به عنوان یک سریال جدید پخشش کنن اما خوب یادمه وقتی که ایران این سریال پخش می شد من و دوستام بی استثناء عاشق گروهبان محترم بودیم و اصلاً هم به ابعاد روانی و مفهومیش فکر نمی کردیم!
  ————————-
  Ãmir:▒آدم عاشق که بشه چه فکرها که نمیکنه!!

  Posted by آی دا | 2009/02/10, 04:45
 7. من بسیار بسیار دوست می داشتم و همین طور سریال در برابر آینده رو
  مخصوصا که زن … ( اسمش گری بود به گمونم ) سیاهپوست و نابینا بود . این خیلی برام جالب بود

  Posted by اسما | 2009/02/11, 07:47
 8. آمیر …

  ممنونم

  Posted by اسما | 2009/02/11, 07:51
 9. منم عاشق فریز بودم.توی متن لحاظ کنید لطفا !!

  Posted by دوشیزه شین | 2009/02/16, 12:18
 10. سلام
  نمی تونی همه آهنگاشو بذاری؟ ممنون می شیم کلی 🙂

  Posted by پریسا | 2009/04/01, 20:17
 11. afdi

  Posted by ناشناس | 2009/08/29, 12:49
 12. شبیه افسانه ها بود

  Posted by ناشناس | 2009/08/29, 12:53
 13. متن این سریال راروی صفحه بزارین

  Posted by مبارز | 2009/10/30, 19:41
 14. فوق العاده و استثنایی خدا خیرتون بده

  Posted by پژمان | 2009/12/02, 06:44
 15. خیلی حال میدی اگه حداقل لینک torrent یا rapisharesh اون 3 تا آلبومشو بزاری.

  Posted by edward | 2010/04/28, 19:20
 16. ری رو بیشتر می پسندیدم رفتارش خودمونی بود خانواده خوبی داشت

  Posted by گرگو سووخی | 2010/09/09, 15:44

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements