//
you're reading...
سینمای ایران

سوپراستار


تو رخوت سینماها در اکران بهاری، دیدن یه فیلم خوب، قطعاً یه جذابیت مهم محسوب میشه. البته مشخصاً منظورم از رخوت سینما، مسلماً اوضاع گیشه نیست، اوضاع کلیشه ست… این رخوت رو امروز با تماشای فیلم پرسروصدای سوپراستار، کاملاً احساس کردم. امروز عصر بعد از کلی انتظار برای دیدن فیلمی که خیلی از دوستان تعریفشو به انحای مختلف کرده بودند، با دو تن از دوستان رفتیم سینمای پردیس.؛ اما راستش، فیلم اصلاً به دلم ننشست. یه فیلم به شدت کلیشه‌ای با بازی‌های تصنعی و دیالوگ هایی که به زور به خورد فیلمنامه داده شده‌ند. این وسطف اگر بازی غیرمنتظره‌ی شهاب حسینی نبود، تحمل فیلم برام به یک عذاب تبدیل میشد.

اصلاً از تهمینه میلانی انتظار نداشتم. منظورم اینه که از کارگردانی که فیلمهای خوبی مثل دو زن، نیمه پنهان و حتی آتس‌یس رو ساخته، ساختن چنین اثری یه گام به عقب بزرگه. مشکل، موضوع فیلم نیست که داستان کلی بسیار جذاب و بالقوه خوبی برای فیلم شدن رو داره. اما میلانی، انگار که تمام سعی ش رو کرده تا این داستان خوب رو خراب کنه و تلف کنه. اتفاقات فیلم، زیادی قابل پیش‌بینی هستند و بنابراین انتظار تماشاگر رو برای تشخیص درستی حدس هاش، اونو خسته میکنه. شاید تا حد زیادی، انتخاب بد بازیگران هم  روی افت کیفیت کار تاثیر گذاشته باشه اما نهایتاً این فیلمنامه ست که به عنوان مغلوب رده اول شناخته میشه.

قبل از اینکه فیلم رو ببینم، یکی از دوستان از من خواسته بود که نظرم رو را درباره باورپذیر بودن تاثیر دختر نقش اصلی فیلم  بر تغییر رویه ی نقش شهاب حسینی و به راه راست هدایت شدن اون رو بگم. اونجا، دوستم میگفت که هیچ جوری تو کتش نمیره که چنین شخصیتی بتونه اون تغییرات شگرف رو در کاراکتر شهاب حسینی ایجاد بکنه.  مساله ای که من هم الان کاملاً بهش اعتقاد دارم. بازی پراز اغراق فتانه علی محمدی در نقش رها خیلی جاها خیلی  تو ذوق میزنه. جوری که با وجودی که قراره مثلاً  نقش مثبت فیلم باشه،  احساس ناخوشایندی رو در تماشاگر ایجاد می کنه و بیننده در نتیجه، کاراکتر رها رو کاملاً پس میزنه. کارگردان تلاش میکنه که رفتاری که کوروش زند (شهاب حسینی) در قبال رها در پیش میگیره رو به هر شکل ممکن، منطقی جلوه بده، اما نه تنها موفق به ای کار نمیشه، بلکه داستان رو تا حد زیادی فانتزی و غیرواقعی میکنه. اصرار بیش از حد خانم میلانی به نشون دادن چندوجهی بودن شخصیت سوپراستار داستان با استفاده از طرح سوالات مثلاً فلسفی که پیش پای او میذاره، نهایتاً فقط حوصله تماشاگر رو سر میبره. از طرف دیگه، حرف های قلمبه فلسفی که کاراکتر رها  میزنه و شخصیت کوروش زند رو به چالش میکشه، هیچجوری  با سن بازیگر اون و کاریزمایی که از او در فیلم میبینم هماهنگ نیست. مثل این که یک بچه هشت ساله بخواد برای شما از وضع اقتصادی اروپای شرقی صحبت کنه!  حتی تاکید مکرر کارگردان بر این که این شخصیت، یک کاراکتر کمیاب بین همسن و سال های خودش به حساب میاد هم کمکی به باورپذیر شدن موضوع نمیکنه.

خلاصه اینکه باید یک تبریک گفت به شهاب حسینی که در بعضی سکانس‌ها، پتانسیل بالای خودش در بازیگری رو به نمایش گذاشت و پیشنهادی برای تمام اون هایی که میخوان فیلم رو ببینند: سوپراستار فیلم بدی نیست، اما اونو خیلی جدی نگیرید!

توهم‌ را از فید دنبال کنید

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

16 پاسخ به ‘سوپراستار

 1. در انجمنی راجع به این فیلم نظر دادم و گفتم اگه از بازی نسبتا خوب شهاب حسینی فاکتور بگیریم ، خود فیلم در کلمه چرند خلاصه میشه.

  در این مورد که فیلمنامه ایراد داره هم عقیدم ولی بعضی ایرادات هم طراز با توهین به شعور بینندست . علاوه بر تمام نکاتی که شما ذکر کردید برای من سوال بود که چرا «رها» که سمبل پاکی بود و هدفش احتمالا اصلاح کوروش زند بود از همون ابتدا گیر میداد که بریم جواب آزمایشو بگیریم . و فکر نمیکرد که اگه آقای کوروش زند مدام گرفتن جواب آزمایش dna رو به تعویق نندازه ، نمیتونست به رسالتش برسه .
  وای به حال ما که فیلمی مثل سوپر استار در سینمامون «فیلم بدی نیست» .

  Posted by احسان | 2009/04/28, 02:06
 2. نمی دونم شما نقد فیلم سوپراستار رااز برنامه رادیویی سینما صدا (رادیو گفتگو)که جمعه4/2/88 به طور زنده پخش شد شنیده اید یانه؟! {دو تا آدم پر مدعا و بی منطق یعنی فرزاد حسنی و میلانی حسابی با هم درگیری لفظی پیدا کردن در آخر منجر به این شد که خانم میلانی وسط برنامه زنده گفتند دیگر اینجا جای من نیست و بی معطلی رفتند البته قبلش حسنی رو شست و پهنش کرد رو بند}
  سوالی که در کامنت قبلی آورده شده در آنجا هم عنوان شد, ولی کلا خانم میلانی در آن لحظه به دلیل ترک جلسه حضور نداشتند و جوابی هم داده نشد. من اصلا این فیلم را ندیدم فقط از نقدهایی که بر آن نوشته شده به این نتیجه رسیدم فیلم بسیار ضعیفی بوده!

  Posted by Hey jud | 2009/04/29, 00:26
  • اگر بخواهیم بی انصافی بکنیم کلاً بله!
   ولی اگر بحث مقایسه کلی باشه با فیلم های این چند وقت اخیر سینمای ایران، شاید بهتر باشه درجه ی متوسط بهش بدیم. گرچه، سلیقه ها فرق میکنند و ممکنه مثلاً شما ببینید و کلی نکته مثبت هم از توش دربیارید. نمیشه یه برچسب کلی زد.
   در مورد اون برنامه هم شنیدم و راستش رو بخواهید ، این جور حرکت های میلانی رو یه جور ژست روشنفکرانه میبنیم که رگه های عمیقی از اعتراض توش وجود داره. اعتراض به همه چیز.

   Posted by Ãmir | 2009/04/29, 00:44
 3. این هم انجمن :
  http://www.mjjacademy.com/forum/

  Posted by احسان | 2009/04/29, 21:21
 4. هر کسی از ظن خود شد یار فیلم!
  آره رها آنقدر رسالت حمال بودنش را خوب انجام داد(حاملگی، ویار، سونوگرافی و…) که باورتان نمیشود که یک بچه است گاهی حرف های بزرگ را از دهان کسانی می شنویم که اصلن انتظارش را نداریم مگر مولانا باورش می شد که آن پیر ژولیده همان کسی است که آمده او را به چالش بکشاند! کوروش مرتب در شک و یقین بود و در نهایت ایمان آورده بود کسی که دلش آنقدر به حالش می سوزد نمی تواند کسی باشد جز دخترش که به قول خودش پاره تنش بود(حتی اگر فرض بگیریم که دخترش نبود) نه آنها که او را فقط برای شهرتش می خواستند نه چیز دیگری. رها یقین داشت که کوروش را به باور خواهد رساند هرچند که مرتب دچار لغزش می شد و به قول حافظ « چو بید بر سر ایمان خویش می لرزد دل» رها این فرشته کوچک فقط می خواست کوروش را از این همه بدبختی که خودش از آن بی خبر بود رها کند.اصلن بحث dna و رها و مهناز نبود کسی رسالتی داشت و توانست این بار را صحیح به مقصد برساند به یاد فیلم پری مهرجویی افتادم آنجا که در آخر فیلم می گفت به یاد کوزه به سرها! آره یکی از این کوزه به سرها همین رها بود که می خواست کوزه ای را سالم به مقصد برساند! آره انسانی که آنقدر از خود دور شده که هر رفتاری را منطقی می بیند حتی توهین به مادر!این مسائل را زمانی می توانیم دریابیم که خود با آن مواجه شده باشیم!
  زیاد پرنوشتی کردم عذر
  با آرزوی موفقیت برای شما

  Posted by الهام | 2009/05/01, 00:24
  • همونطور که گفتم، داسان فیلم، داستان خوبی بود، اما درست روایت نشد. درست بازی نشد و تاثیری که باید میداشت رو نذاشت. اتفاقی که میتونست با دید بازتر کارگردانش واقع بشه.

   Posted by Ãmir | 2009/05/01, 21:36
  • الهام خانم شرمنده، ولی اصلآ رو اشتباهی اصلن نوشتین !!

   Posted by Kami | 2010/09/13, 03:07
 5. با سلام خدمت دوستان
  به نظر می رسد تنها چیزی که رضایت تماشاگرانی مثل من را پس از دیدن این فیلم به خود جلب نمود بازی بی نظیر شهاب حسینی بود . در واقع ایشان به خوبی توانست نقش یک ستاره مغرور را بازی کند که فقط و فقط به نظر میرسد این تنها نقطه قوت این فیلم برای تماشاگران بوده است.
  امیدواریم همچنان شاهد درخشش شهاب حسینی باشیم وبازی های زیبایش ادامه پیدا کند.

  Posted by ناشناس | 2009/05/07, 16:36
 6. نمیدونم شاید سوپراستاری که شما دیدید با اونی که من دیدم فرق داشته
  ولی من خوشم اومد
  به نظر من خیلی بهتر از آتش بس بود
  حتی بهتر از اخراجیها

  Posted by مصطفی | 2009/05/14, 09:38
 7. rastesh be nazare man ham super star filme khubi bud alabte khob vaghti varede salone sinama shodam bayad begam entezare filme behtari ro dashtam ye meghadr khord tu zogham vali dar kol arzeshe didan ro dar morede ekhrajiha ham man ba mostafa movafegham chon vaghan benazaram filme bi saro tah umad alabte man manzuram ekhrajiha 2 bud be nazare man nabayd 2 ro misakhtan

  Posted by سونیا | 2009/05/23, 17:49
 8. راستش به نظر من هم سوپر استار فیلم خوبی بود البته خوب وقتی وارد سینما شدم باید بگم که انتظار فیلم بهتری را داشتم یه مقدار خورد تو ذوقم ولی در کل ارزش دیدین رو داشت در مورد اخراجی ها هم من هم با مصطفی موافقم چون واقعا به نظرم بی سر و ته اومد البته من اخراجی ها 2 را منظورمه از نظر من بهتر بود2 ساخته نمی شد

  Posted by سونیا | 2009/05/23, 17:55
 9. filme khiyali bood bishtar
  be nazare man kac ke mikhad morede resalate kac gharar begire hatman nabayad ye fereshte bashe ke yeho gheybesh bezane ,oomade faghat amoozesh bede va bere,aslan chera bayad enghad filmaye ma amoozeshi bashan?tu filme atash basam khanoome milani say karde be mardom amoozesh bede, dar kol man fek nemikonam resalate ye film ineke amoozesh bede!!! «aay mardom biyayd khoob shid «.

  Posted by نسیم | 2010/03/22, 13:30
  • مشکل این فیلم فراتر از وجهه آموزشیشه. همه چیش ضعیفه (غیر از بازی شهاب حسینی). حتی بازی دو دقیقه ای افسانه بایگان در انتها هم توجیهی نداره.

   Posted by Ãmir Caféchi | 2010/03/22, 13:45

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements