//
you're reading...
موسیقی

یورویژن با طعم شش و هشت


یکی از متفاوت‌ترین آهنگ‌های یورویژن امسال رو ارمنستان و گروه خواهران آنوش و اینگا اجرا کردند. اثری که مثل خیلی از آثار دیگر خوانندگان، تلفیقی از انگلیسی و زبان اصلی خواننده‌ها بود. اما برخلاف بقیه که قسمت انگلیسی ترانه‌ها به طبع، بیشتر به دل می‌نشست و جذابیت بیشتری داشتند، تو این یکی، قسمت ارمنی زبان ترانه، خیلی جذابتر و ملموس‌تر دراومده. متفاوت بودن آهنگ Jan Jan از اینجا ناشی میشه که اصولاً در موسیقی پاپ اروپا، ریتم شش-هشت، خیلی کم استفاده میشه و هجاهای انگلیسی اصلاً در این ریتم به درستی جا نمی‎افتند، اما خواهران ارمنی، سعی کرده‌ند به هر زور و ضربی شده، اونو تو این ریتم جا بندازند و نتیجه با وجودی که تا حدی نافرم شده ولی در عین حال جذابیت عجیبی برای گوش ایجاد میکنه. از سازهایی مثل طبل و نقاره که در موسیقی اصیل خیلی از مناطق ایران و اذربایجان استفاده می‌شه و برای گوش ما ایرونی‌ها خیلی آشناست، در این آهنگ به عنوان صداهای اصلی استفاده شده و همین باعث میشه که جذابیت این اثر برای ما دوچندان بشه. البته خیلی ها  معتقدند که تم اصلی این اثر مربوط به یه آهنگ قدیمی آذربایجانیه که توسط ارامنه در این مسابقات به سرقت رفته و متعلق به اونا نیست..

053009_1658_1.jpg
دانلود کنید
Jan Jan

با وجودی که رتبه‌ی دهمی این دو خواهر 28 و 27 ساله، بدترین رتبه‌ی ارمنستان در دوره‌های اخیر یوروویژن محسوب میشه، اما اونا در حال حاضر پرطرفدارترین خوانند‌های این جمهوری کوچک گوشه‌ی اروپا به حساب میان.

نگاهی به متن ترانه جان جان میتونه نمای کلی از اتفاقی که برای آهنگ می‌افته رو به دستتون بده. اگه تونستید رو این ترانه، آهنگ بسازید!!

How can I stay?
When you are away.
What can I say?
If you gonna tell me nothing.

How can I smile?
When you are alone.
How can I be without me?

Without me we cannot be
Cant you see?
We arent free,
Fixed like a tree
To the holy ground
With my sound
Gotta be always around
I wanna dance dont you stand
Sister, give your hand.

Everybody move your body
We are dancing NOR PAR
Everybody must be ready
Jumpin up with the NOR PAR

Par garunqi,par tsakhkunqi,
Mets huyseri,
Nor kyanqi nor par,
Pare parqi,
Togh hogin govergi,
Mer lerneri,mer dzoreri pare chi mari:

Hey,ari pare parenq,
Ari,ari jan jan,
Hay parerin jan asenq:
Ari yar,Ari jan jan:

Jumping up
Jumping up with the NOR PAR

NOR PAR
NOR PAR
Let the music make you raise your hand
Sister, here we go.

Everybody move your body
NOR PAR, NOR PAR.
We are dancing NOR PAR .
Everybody must be ready,
Jumpin up with NOR PAR .

برای اونایی که دنبال ترجمه‌ی انگلیسی قسمت ارمنی ترانه هستند:

A dance for the spring, a dance for the flowers
This is the new glory dance for the big hopes
For new life, may it save your soul
The dances of our mountains and valleys never end

Hey, come and let’s dance this dance, come, my dear
Let’s call the soul of the Armenian dances, come, my love, come, my dear
Hey, come and let’s dance this dance, come, my love, come, my dear
Let’s call the soul of the Armenian dances, come, my love, come, my dear

توهم را از فید دنبال کنید

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

14 پاسخ به ‘یورویژن با طعم شش و هشت

 1. نامردا اسم ترانه رو از ساسی مانکن دزدیدن

  Posted by محمد | 2009/05/30, 23:01
 2. سلام خوبین… یه ترانه ای هست من اسم خوانندشو بلد نیستم می گه ماه که دراومد میام دیدنت می تونی اونو واسم ای میل کنی لطفا؟

  Posted by baharbod | 2009/06/10, 23:46
 3. خدای شش و هشت فقط ساسی مانکن ولاغیر

  Posted by محمدرضا | 2009/07/17, 21:25
 4. اين ترانه دزدي آشكار از آهنگ هاي جاودانه ي آذربايجاني توفيق قلي اف است . همچنين شايان ذكر است كه طبق رده بندي هاي اروپا ارمنستان كشور اروپايي نمي باشد و آذربايجان يك كشور اورآسيايي است . همچنين به اطلاع محترم مسلمانتان مي رسانم برادران شيعي شما در قره باغ آذربايجاني هر روز به دست ارامنه منفور كشته و شكنجه مي شود باشد كه ديدگاه خود را درباره اين جمهوري غاصب كه تحت حمايت فقط ايران است و در نزد كشورهاي دنيا اعتباري ندارد عوض كرده آهنگ دزدي آن را به نام ارامنه به پايان نرسانيد .

  Posted by قره باغ آذربايجان | 2009/07/17, 22:20
 5. عزيز حقيقت تلخ است به جاي پاك كردن نظر به پاسخ دهي و تفكر در باره ي آن بپرداز همچنان كه گفتم و مي گويم ترانه اين دو خواننده از كشور غاصب ارمنستان دزدي آهنگ هاي زيبا و جاودانه توفيق قلي اف آذربايجاني است همچنين ارمنستان كشور اروپايي نبوده و در نزد كشورهاي دنيا ( ظاهرا به حز ايران) داراي اعتبار نمي باشد و آذربايجان كشور اورآسيايي است و به اطلاع مسلمانتان مي رسانم غاصبين ارمني برادران شيعي را در قره باغ آذربايجاني كشته و شكنجه مي نمايند لذا حمايت شما از ترانه اي كه در يورو ويژن هم اعتباري نداشته و ندارد نشان از كوته ذهني تان دارد و آنچه باعث پيشرفت شما و امثالتان نمي شود اين است كه به جاي حل مسئله صورت مسئله را پاك مي كنيد چه بدبختيد !

  Posted by قره باغ آذربايجان | 2009/07/18, 01:21
  • انشاالله خداوند مدارک دکترا و فوق تخصص مربوطه را به شما و یک مکان مناسب را برای فرار کردن ما از دست شما عنایت فرماید که توی وبلاگ خودمان هم در حال مواخذه شدن و درس تاریخ و جغرافیا و سیاست و دینی گرفتن هستیم. انقدر هم صبر ندارید تا کامنتی که آخر شب گذاشتید را فرصت کنم بخوانم و تایید کنم که بعد بیایید و ندانسته، کلی غر بزنید که پاک کردی و ال و بل….
   این آهنگ به عنوان نماینده ی ارمنستان در یوروویژن 2009 شرکت کرده و بین چهل و دو کشور هم رتبه ی دهم را آورده. رایش را همین اروپاییهایی دادند. اصلاً هم توی نقشه را چک نکردند که ببینند اروپا از کجایش به آسیا چسبیده و فقط لذتشان را از آهنگ برده‌اند. حالا اینکه شما چه فکری میکنید راجع به اعتبار آهنگ و خود ارمنستان و غیره، به خودتان مربوط است. اگر از روی آهنگ دیگری که مورد ادعای شماست برداشته شده، لطف کردید که اطلاعاتتان را به اشتراک گذاشتید. گو اینکه هیچ سند معتبری به ما ندادید. ضمناً به من حق میدهید که کامنت هایی که در آینده با همین لحن مینویسید را تایید نکنم.

   Posted by Ãmir | 2009/07/18, 08:10
 6. شما كه در حسرت اروپايي شدن هستيد انتظاري جز همين نيست! در سايت يورويژن هم در ليست نام كشورها ارمنستان و اسرائيل و سن مارينو به عنوان شركت كننده خارج از محدوده اروپا هستند ! برادر! معلوم است رتبه مي آورد من و شما هم اگر آهنگ هاي توفيق قلي اف را به نام خود ضبط كنيم رتبه مي آوريم !!!! راي چنداني نداشت ! اخه موزيك آذري را مگه ميشه ارمني خوند؟! از 42 كشور در نظر بگير 34 تا به آذربايجان راي دادند ! حالا حتما ميگي آخه آرش ايراني تو گروهشون بود؟!!!! و بايد بهتون بگم كه آرش در كنسرت باكو اعلام كرده اصالت آذربايجان جنوبي دارد!و البته سايت يورويژن هم به ان اشاره كرده است!!!!!!!!! حالا خواستي كامنت رو نذار ولي چشماتو باز كن هميشه چراغ روشن نمي مونه !اگر برادر و خواهر و مادر و پدرت را در قره باغ ارامنه مي كشتند خود تو آرام مي گرفتي؟ حالا لطفا درك كن كه چرا بعضي ترانه ها حتي با ريتم زيبا خوش نيستند! توفيق قلي اف در سال 2000 ( به نظرم ) فوت كردند و موزيك هاي وي از ترانه هاي نخجوان آذربايجان سرچشمه مي گيرد. وقتي شيعه به حمايت از شيعه بلند نشود انتظار كمك به هنگام نياز را نداشته باشد . مي خواهيد نوبت به شما هم برسد؟! 300 و اسكندر و امثال اون به خودتان مربوطه! ( من دكتر نيستم فوق ليسانس هم ندارم ليسانس مي خونم )

  Posted by قره باغ آذربايجان | 2009/07/19, 20:13
  • بفرمایید ضبط کنید…! ارمنستان در تمامی دوره های اخیر یوروویژن شرکت کرده و مقام های بالا رو کسب کرده. من مثل شما که برای آذربایجان متعصب نشون میدین، روی ارمنی ها تعصبی ندارم. ربط مساله موسیقی رو هم با اون قضیه شیعه نمیفهمم. نمیتونم دلیل مطرح کردن این مسائل غیرمرتبط رو متوجه بشم. خیلی شاکی هستی، یه وبلاگ بزن اسمش رو هم بذار وبلاگ طرفداران توفیق، توش هم صبح تا شب ازش حمایت کن. ما هم میایم استفاده میکنیم.

   Posted by Ãmir | 2009/07/20, 00:08
 7. ارمنستان غاصب همه چيز را غصب مي كند،آهنگ نخجواني الاصل را نيز غصب كرد.

  Posted by شوشا | 2009/09/08, 10:02
  • بله متاسفانه دزدی آهنگ ظاهراً فقط مختص ایران نیست. گو اینکه نفس اینکه آذربایجان میتونست از این کار ارمنستانی ها شکایت کنه و نکرد

   Posted by Ãmir | 2009/09/08, 19:28
 8. سلام
  در پاسخ به نظر قره باغ آذزبایجان
  ئوست عزیز اینقدر به کشور آذربایجان تعصب نداشته باش،سعی کن بیطرفانه حرف بزنی
  اما لازمه که بدونی ارمنستان جز شورای همکاری و امنیت اروپا ست.جنبش اروپا در ارمنستان نمایندگی فعال دارد.آدرسش هم http://www.europeanmovement.am
  دانشگاه اتحادیه اروپا در ارمنستان شعه دارد.
  یورو در ارمنستان به عنوان واحد پولی دوم معتبر است.
  اینقدر هم ادعای مسلمانی نکن .امیدوارم فراموش نکرده باشی که حجاب مراکز دانشگاهی و دولتی باکو ممنوع است ان هم رد یک کشور شیعه…و یا اینکه الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دستور داد 5 مسجد باکو از جمله مسجد محممد رسول الله تخریب بشه.
  و فکر کنم این حرفتون که ارمنستان از نظر جهان به رسمیت شناخته نمی شود آنقدر مضحک است که نیازی به تفسیر ندارد.
  در ضمن دوستان می توانند به سایت صندوق بین المللی پول مراجعه کرده و ببینند که ارمنستان در اروپا قرار دارد.
  در ضمن به اطلاعتان برسانم که باکو موسیقی عاشیقلار ایرانی را سرقت کرده است.
  در ضمن کد تلفن ارمنستان 00374 است .افرادی که با کد های بین المللی آشنا هستند می دانند که این کد مریوط به اروپا است.مقدونیه(389)لوکزامبورگ(352)کرواسی(385)ایسلند(354)
  اما جمهوری آذربایجان 994 یک کد کاملا آسیایی،بحرین(973)،عراق(964)
  در ضمن عزیزان یه سایت یوروویژن مراجعه کنید اگر ارمنستان را به عنوان کشور خارج ازاروپا نشان داده بود به ما هم خبر دهید ما که چیزی دستگیرمون نشد

  Posted by Ahmad | 2010/01/18, 12:49
  • ممنون از آوردن این همه مدارک…گو اینکه بدون مدرک هم نیازی به ثابت کردن اینکه ارمنستان جزئی از کشورهای اروپاییست نیست. البته بحث ما هم بحث موسیقیه و نه چیز دیگه ای.

   Posted by Ãmir | 2010/01/18, 18:24

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements