//
you're reading...
تلویزیون, سریال خارجی

دو دقیقه و هفده ثانیه


پیوست: از این صفحه میتونید بصورت هفتگی خلاصه داستان هر قسمت از سریال رو دنبال کنید و نظر بدید.

فلش فوروارد، سریالی که چند پست پیش راجع بهش صحبت کردم، یکی از اون مجموعه‌هاییه که اگر میشد همه اپیزودهای یک سیزنش رو یکجا تهیه کرد، احتمالاً یکجا هم همه رو مینشستید و نگاه میکردید! منتها با در نظر گرفتن این که طبق گفته تهیه‌کننده‌ها، این مجموعه قراره تا هفت فصل ادامه پیدا کنه (که میشود حدود هفت سال!) و اینکه ما از شش ماه بعدمان خبر نداریم، این امکان عملاً غیرعملی میشه.
همونطور که قبلاً هم بهش اشاره کردم، همه از این سریال به عنوان جانشینی برای لاست نام میبرند. اما چیزی که تازگی‌ها خیلی نقل محافله، رابطه‌ی این دو سریال با همه. جدای از اینکه هردو توسط شبکه abc تهیه شده‌ند، بحث‌هایی درگرفته که موضوع دو سریال و حوادث و اتفاقات اونها رو به هم مرتبط میدونند. اولین جرقه این بحث‌ها هم در همون اپیزود اول زده شد؛ جایی که در نمایی از بیلبوردی در شهر، تبلیغ هواپیمایی Oceanic به نمایش دراومد. (روی عکس کلیک کنید تا بزرگتر ببینید)
lost-flashforward oce

با وجود اینکه خیلی‌ها، این سکانس رو صرفاً یک قدرت‌نمایی تلویزیونی از abc در یادآوری لاست به عنوان یک اثر پرطرفدار دیگه از همین کانال قلمداد کردند، اما خیلی‌های دیگه این رو حمل به وجود رابطه‌ای مستقیم بین دو سریال دونستند. مهمترین از این، زمان دو دقیقه و هفده ثانیه‌ای بیهوشی سراسری و رازی که پشت این عدد پنهان شده، به اصطلاح “خوره”‌های لاست رو به جنب و جوشی انداخت که از همون اولین قسمت سریال تصمیم گرفتند سر از کار این عدد دربیارند. این شد که یکی از اولین حدس و گمان‌های اساسی زده شد : فاصله‌ی بین زمانی که جان لاک بعد از پایان 108 ثانیه اولتیماتوم، اعداد معروف 4 8 15 16 23 42 رو وارد نمیکنه، تا لحظه‌ای که دزموند کلید تخلیه انرژی رو میچرخونه، برابر 2:17 دقیقه است و نجات دادن دنیا با وارد کردن اعداد بالا، چیزی بود که دارما اینیشییتیوی ها بهش معتقدند.

حضور دو  بازیگر سریال لاست تا پایان قسمت پنجم این سریال هم به حاشیه های موجود بیشتر دامن زده. گو اینکه نمیتونه خیلی رابطه دو سریال رو با هم توجیه کنه. Sonya Walger بازیگر نقش پنه‌لوپه در سریال لاست، همسر مارک بنفورد، یکی از دو بازیگریه که از اون سریال به فلش فوروارد رسیده‌ند. او بر اساس فلش فورواردی که داشته، زندگی‌ش زناشوییش درحال از هم پاشیدنه. همانند لاست، اینجا هم فرزندی داره که اسمش چارلیه! دومیقنیک موناگان، دومین بازیگریه که در لاست هم بازی کرده و طبق تیزر پخش شده از فلش فوروارد، سایمون نام داره و یکی از نقش‌های کلیدی پشت پرده‌ی فلش فوروارد رو ایفا میکنه. jack_jugheadlost last

گروهی دیگه معتقدند که ساخت اولین فصل از سریال فلش فوروارد، بهونه‌هایی بوده که تهیه کننده ها به دست طرفداران لاست بدن تا  قبل از شروع سیزن ششم این سریال، بحثهای حاشیه‌ای اون رو به حداکثر برسونند. خیلیها از روی جمله‌ی تبلیغی روی بیلبورد که A Perfect Saftey Record رو مطرح میکنه، فرض رو بر این گرفته‌ند که اتفاقات لاست هرگز پیش نیومده‌ند و اینکه مثلاً بمب هیدروژنی که در پایان فصل پنجم توسط جولیا منفجر شد، باعث شده که آینده هرگز اتفاق نیفته و هواپیمای 815 اوشیانیک، هرگز سقوط نکنه. بعضی دیگه از طرفداران لاست هم این نظر رو دارند که دو تایم‌لاین کاملاً مجزااز هم در لاست وجود داره که یکی از اونها میتونه ارتباط مستقیمی با دنیای فلش فوروارد داشته باشه.

به هرحال، حتی اگر رابطه‌ای بین دو سریال وجود نداشته باشه، چیزی که غیرقابل انکاره، تم یکسان و موضوعیت مشترک هر دو سریال ددر اتفاقاتیه که “زمان” رو تحت تاثیر قرار داده‌ند. فلش‌بک‌ها و فلش‌فورواردهایی که دزموند به شدیدترین شکل ممکن تجربه کرد، به شکلی مشابه در سریال فلش فوروارد اتفاق افتاده و همون vision هایی که دزموند در فصل سوم لاست ازشون صحبت میکرد، اینجا برای هفت میلیارد سکنه کره زمین اتفاق افتاده. با اینکه در این سریال، همه به دنبال علت بروز این حادثه هستند، تماشاگر لاست با درنظر گرفتن توضیحاتی که اونجا بهش داده شده، این احتمال رو میده که  یک میدان عظیم انرژی الکترو مغناطیسی، مسبب تمام این اتفاقات بوده و الی اخر.

FastForwardDominic-thumb-480x359-23414

اما نویسندگان فلش‌فوروارد، خیلی تماشاگر رو منتظر نذاشتند و  همون ابتدا یک نشانه بزرگ به ما دادند: دو دقیقه و هفده ثانیه Blackout، یا صد و سی و هفت ثانیه….برای فیزیکدان‌ها عدد معروفیه. 137 یا مقدار آلفا، عدد ثابتیه که فیزیکدانها با استفاده از اون، احتمال جذب یا دفع الکترون توسط یک فوتون رو توضیح میدن. حالا اینکه این عدد چه ربطی به فلش فوروارد داره میگم خدمتتون! آلفا از مجذور بار الکترون تقسیم بر سرعت نور ضربدر ثابت پلانک به دست میاد. اونایی که مثل من بیشتر از فیزیک دبیرستان رو یادشون نیست، میدونند که ثابت پلانک، یک مقدار وابسته به انرژی حاصل از میدان مغناطیسی فوتونه و  … (در اینباره میتونید اینجا مطالب بیشتری پیدا کنید.) و حالا با در نظر گرفتن شباهت اتفاقات در دو سریالی که صحبتشون رفته، استفاده از اون به عنوان زمان بیهوشی دنیا در فلش فوروارد منطقی به نظر میاد. (من یادم نمیاد که جایی در لاست از این عددها اسمی برده شده باشه، اما اگر هم اینطور بوده باشه، خیلی جای تعجبی نداره).

البته بدون تماشای لاست هم میشه متوجه شد که تکیه اصلی داستان به تغییرات الکترومغناطیسی زمین و اثرات اون بر موجودات زنده روی اونه. مرگ دسته‎جمعی کلاغ‌ها، یه نمونه شسته رفته و مناسب برای توضیح این مساله ست که در اپیزود سوم به نمایش در اومد. شاید بدونید که پرندگان ( و بعضی از حیوانات دیگه از جمله لاک‌پشت‌ها، خرچنگ‌ها و…) برای جهت یابی، از میدان مغناطیسی زمین استفاده میکنند. در واقع ساختار مولکولی بدن اونها بهشون کمک میکنه که در مهاجرت بین مناطق سردسیر و گرمسیر، از قطب‌های مغناطیسی زمین کمک بگیرند. (برای اطلاعات بیشتر، این مطلب رو بخونید) بنابراین زمانی که روال قطب‎های مغناطیسی به هم میریزه، از نظر نویسندگان فلش‌فوروارد اتفاقی نظیر اونچه که در 1991 در سومالی رخ داد، پیش میاد و حالا اینجا احتمالاً تغییری در ابعاد وسیعتر، انسان‌ها رو هم درگیر این مساله کرده.

***

به هرحال هرچه هست، داستان فلش فوروارد با چنین المان‌های گسترده و بحث‌انگیزی، این قابلیت رو داره که فضای رمزآلود و تعلیق‌آمیز مشابه اونچه که در لاست دیدیم رو تکرار کنه، اما اینکه گروه کارگردانی، موفق به انجام این کار بشه یا نه… باید نشست و دید.

درباره این سریال میشه یه فروم بلندبالا راه انداخت و از علل و نشانه‌هایی که نویسندگان به تماشاگرانش میدن صحبت کرد. فکر کنم موافق باشین…

نویسنده اصلی سریال، مدعیه که قبل از اینکه اولین قسمت این سریال رو بسازن، دو سال روی فیلمنامه و داستان فیلم کار میکرده. دیوید گویر گفته که آغاز و پایان هر فصل کاملا مشخصه و پایان داستان رو هم کاملاً میدونه. (یک چیزی تو مایه های لاست) . اطلاعات کامل رو از زبون خود تهیه کننده بشنوید (اینجا کلیک کنید.)

 • مطلبی که یک‌پزشک، در معرفی فلش‌فوروارد نوشته رو از اینجا ببینید.
 • مطلب من رو در معرفی فلش‌فوروارد،  از اینجا بخوانید.
 • بخوانید درباره سریال Lie to me… از اینجا

محض تنوع، تیزر فیلم 2012 با بازی جان کیوزاک رو از اینجا تماشا کنید. جلوه‌های ویژه‌ش حیرت‎انگیزه!

coffee cup مشترک فید کافه‌توهم شوید.

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

17 پاسخ به ‘دو دقیقه و هفده ثانیه

 1. فکر کنم بی‌جنبه یازده دقیقه پائولو باشه
  :اسمایلی ریسه:

  Posted by دست نوشته | 2009/10/24, 20:52
 2. عالي مثه هميشه…خيلي خوبه اينجا جدا بلاگت بلاگه كامليه…تو هر زمينه اي…مخصوصا تو فيلم و موزيك

  Posted by Mr.Chocolate | 2009/10/25, 19:19
 3. این نوشته ات از نوشته قبلیت درباره این سریال خیلی پخته تر و زیباتر بود. معلومه خیلی براش زحمت کشیدی.
  دستت درد نکنه.

  Posted by دکتر ریتالین | 2009/10/25, 20:53
  • خوب، قبلي صرفاً یه معرفی بود به سریالي که چیز زیادی ازش نمیدونستیم. اما هرچی جلوتر میره، هرچه بیشتر پیچیده تر هم میشه. بهرحال ما منتظر نوشته های از این بهتر شما در نقد این مجموعه خواهیم بود.

   Posted by Ãmir | 2009/10/25, 21:29
 4. حاجي منظورم فقط اين نوشته نبود…بلاگت بود خيلي مفيد و به درد بخوره…دوسش دارم…ميدوني الكي نيس…به قول دوستمون معلومه زحمت ميكشي واسه نوشته هات و بايد بگم انصافا اطلاعات ه خوبيم داري…

  Posted by Mr.Chocolate | 2009/10/26, 00:18
 5. خدا خيرت بده… با تو فلش فوروارد رو شناختم و با اينهمه اطلاعاتي كه دادي باعث ميشه هر لحظه دعات كنم

  تو با اين همه حجم دعا ميتوني راحت از بلندترين كوه ها هم بپري پايين… برو دارمت

  Posted by مسعود | 2009/10/26, 11:19
 6. البته که ممنون، تو دعای شما که شک ندارم؛ فقط میترسم که موقع پریدن پام گیر کنه به قلاب، وسط زمین و آسمون گیر بیفتم! اونوقت بیا و درستش کن!

  Posted by Ãmir | 2009/10/26, 13:27
 7. البته راستشو بخواي من خودم هم اينقدر مطمئن نيستم تو محض احتياط يه چتر هم با خودت ببر… يا يه بندي، نخي چيزي بخودت ببند

  ولي حقيقتاً لذت بردم از اين پستت… ولي يه نكته اي هست بنظرم اغلب اينها فقط براي رد گم كني و مشوش كردن ذهن بيننده ها هستش

  راستي يك پزشك هم پست خوبي نوشته راجع به اين سريال… قسمت پنجم خيلي جالب بود برام… اين خانومه چجوري قراره بچه دار بشه وقتي كه… ولي خب حتماً يجوري ميشه ديگه

  Posted by مسعود | 2009/10/26, 14:28
  • نکته اصلی همینجاست….که آینده فلش فوروارد رو قطعیت نمیده.
   بهرحال این چیزا رو تماشاگران که بزرگ میکنن

   Posted by Ãmir | 2009/10/26, 14:36
 8. خواننده ی ثابته وبلاگت شدم.از طریق وبلاگ یک پزشک دیدمت.مطلبی هم که در مورد سریالی که باید ببینمش نوشتی خیلی خوب نوشتی.

  Posted by یک پسر | 2009/10/26, 15:14
 9. واقعا اين همه سريال داره ديگه تبديل به آدامس چشم ميشه و دست آدم بي اختيار ميره رو دكمه فروارد.قبلا تو يك پزشك هم غر غر كردم !

  Posted by حسن حساس | 2009/10/27, 06:34
 10. سلام جالب بود زحمت زیادی کشیدی – راستی تعامل بین نویسندگان در این سریالها بسیار جالب است که به آن نپرداختی

  Posted by محمود | 2009/12/22, 07:20
 11. خیلی جالب بود. دمت گرم

  Posted by رضا | 2010/08/10, 03:15

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements