//
you're reading...
سینمای جهان

معرفی فیلم‌: آذر 88


1 – the Moon
2 – District 9

ماه Moon

محصول 2008 انگلستان
کارگردان:‌ Duncan Jonessam_rockwell_moon_movie

خلاصه داستان: سم بل، فضانوردیست نزدیک به سه‌سال را به تنهایی در سفینه‌ای در کره‌ی ‌ماه گذرانده و تنها هم‌صحبت او Gerty، روبات بسیار هوشمندی‌ست که اداره سفینه را برعهده دارد. امکان ارتباط مستقیم آنها با زمین بر اثر بروز مشکلی وجود ندارد و تنها مسیر ارتباطی آنها، پیام‌های ضبط‌شده‌ایست که با تاخیری طولانی از زمین به دست‌شان می‌رسد.  تنها امیدواری سم، نزدیک شدن به پایان دوره‌ی ماموریت سه‌ساله‌اش و بازگشتش به همسر و دختر کوچکش در زمین است. او در یکی از آخرین روزهای ماموریت خود و در یکی از سفرهایش به روی سطح ماه دچار حادثه می‌شود اما با مراقبت‌های گرتی سلامت خود را بازمی‌یابد.

از زمین خبر می‌رسد که گروهی برای رسیدگی به حادثه در روزهای آینده به ماه سفر خواهند کرد. اصرار سم مبنی بر اینکه خودش مشکل را برطرف کند به جایی نمی‌رسد و او در سفینه محبوس می‌شود. سم، اما به هرترتیبی شده از سفینه خارج می‌شود تا وضعیت ماه‌پیمای حادثه‌دیده را بررسی کند. اما با صحنه‌ای روبرو می‌شود که او را به هویت خودش و سازمانی که برایشان کار می‌کند، مشکوک می‌کند. با نزدیک شدن به زمان رسیدن گروه زمینی،‌ اتفاق‌های عجیب‌تری بوقوع می‌پیوندند و سم متوجه می‌شود که او در سفینه، تنها نیست. بنابراین تصمیم می‌گیرد که بدون کمک دیگران،‌ به زمین بازگردد.

یک فیلم علمی-تخیلی هنرمندانه و کم‌خرج که به شدت به تماشاگرش حال می‌دهد! البته اگه اهل این سبک فیلم‌ها باشید. نکته‌ی خیلی مهم این فیلم، تکیه‌ی اون بر بازی فقط یک کاراکتر در طول مدت نمایش فیلمه. جدای اینکه در سکانس‌هایی، شاهد حضور گذرای همسر سم در تخیلات او و یا جریان فیدبک‌هایی کوتاه هستیم، اما در مجموع، تنها شخصیت انسانی فعال فیلم، همین سم بل (با بازی درخشان Sam Rockwell)  هستیم. بااین‌وجود، تماشاگر از تماشای اصلاً‌ در مدت بیش از یک‌ساعت و نیم کسل نمی‌شه.  البته نمیشه نقش روبات هوشمندی رو که صداپیشگی اون بر عهده‌ی کوین اسپیسی بوده رو در این مساله انکار کرد. روباتی که در بیشتر زمان فیلم و در کمال شگفتی، شخصیت انسانی‌ای از خودش بروز می‌ده و از این بابت،‌ حتی خودش رو از اونهایی که اون پایین تو زمین، پروژه رو کنترل می‌کنند هم انسان‌تر نشون می‌ده. از این جهت، بیش از اینکه با یه فیلم تخیلی طرف باشیم، با یک درام فلسفی روبرو هستیم که خیلی چیزها رو به چالش می‌کشه.

از اونجایی که این فیلم،‌ خیلی بی‌سر و صدا اکران شد و حدس می‌زنم خیلی‌ها ندیده‌باشند،‌ ترجیح دادم که اصل داستان را بازگو نکنم. وگرنه که اصلاً با چیزی که دو پاراگراف بالاتر نوشتم، نمی‌تونید به حوادث غیرمنتظره‌ای که در جریان فیلم پیش میان، پی ببرید.

برنده بهترین کارگردانی جشنواره آتن.
برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد، جشنواره سیاتل و جشنواره فیلم کاتالونیا
بهترین فیلم جشن ادینبورو
بهترین فیلم فانتزی جشنواره Cine فنلاند.

 • لینک فیلم در RottenTomatoes با 89 درصد نظرات مثبت.
 • لینک فیلم در IMDB با نمره 8 از 10
 • تیزر این فیلم رو می‌تونید از این لینک تماشا کنید. (گو اینکه ممکنه داستان فیلم رو تا حدی براتون لو بده.)

منطقه حفاظتی 9 District

محصول 2009 آمریکاdistrict9-poster
کارگردان: Neill Blomkamp

خلاصه داستان: در سال 1982، یک سفینه‌ی فضایی غول‌پیکر، آسمان ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی را می‌پوشاند. اما هیچ نشانه‌ای از فعالیتی که نشاندهنده‌ی حیات در داخل سفینه باشد، دیده نمی‌شود. اما بعد از گذشت سه ماه، گروهی از انسان‌ها وارد سفینه می‌شوند و با جمعیت عظیمی از موجودات نیمه‌هوشمند و چندش‌آوری روبرو می‌شوند که در شرایط بهداشتی اسفناکی زندگی می‌کنند. تصمیم گرفته می‌شود که همه‌ی آنها را به منطقه‌ی حفاظتی‌ای به نام منطقه‌ی 9 در شهر منتقل کنند.

سال 2010 : مردم ژوهانسبورگ به شدت از همزیستی در کنار مهمانان ناخواسته ناراضی هستند و وضعیت بد اقتصادی هم به تنش‌های موجود دامن می‌زند. MNU، سازمانی چندملیتی، که برای ساماندهی به وضعیت بیگانگان تشکیل شده، در تلاش است تا تجهیزات فوق‌پیشرفته‌ی نظامی آنها را در اختیار بگیرد. اما به دلیل مجتمع بودن آن با ساختار ژنتیکی بیگانگان، به این هدف نائل نشده اند.

بالاخره تصمیم بر این می‌شود که بیگانگان را که اکنون حدود 2 میلیون جمعیت دارند، به منطقه‌ی جدیدی در خارج از شهر منتقل کنند. اما مشکل، توضیح این مساله برای بیگانگان و توجیه کردن آنهاست. موجوداتی وحشی که به عبارت دقیق، زبان آدمیزاد حالی‌شان نمی‌شود و باید در اکثر موارد با خشونت با آنها رفتار کرد. در این بین، مرد دست‌و پا چلفتی به نام Wikus سرپرست گروه انتقال می‌شود. وی که اصرار دارد با گفتگو، بیگانگان را متوجه برنامه و هدفشان کنند، در بازرسی از یکی از آلونک‌های بیگانگان،  در تماس با نوعی دستگاه دست‌ساز بیگانگان قرار می‌گیرد و متوجه بروز تغییراتی می‌شود که زندگی‌ش را برای همیشه تغییر می‌دهد….

قبل از هر توضیح اضافه باید این مطلب رو عنوان کنم که تهیه‌کننده‌ی این فیلم، پیتر جکسونه. کسی که کارگردانی آثار سینمایی پرسروصدایی مثل ارباب حلقه‌ها و کینگ‌کنگ رو انجام داده و حالا جای خودش رو در این فیلم و در مقام کارگردان به نیل بلوم‌کمپ داده. کارگردان جوانی که با وجود سابقه‌ی کم سینمایی، تونسته یک اثر در خور توجه و ماندگار رو در ژانر علمی-تخیلی بسازه. منطقه‌ی حفاظتی 9، با اون شروع مثال‌زدنی و غافلگیرکننده‌اش که به سبک فیلم‌های مستند، با ادم‌های آگاه و همین‌طور با نقش‌اصلی داستان، مصاحبه‌هایی را ترتیب داده، به شکلی غیرمنتظره، تماشاگر را با نوع دیگری از روایت داستان در سبک Science Fiction روبرو می‌کنه. طنز حساب‌شده‌ای هم از همین ابتدای داستان به آن تزریق می‌کنه تا همه‌چیز تا بیشترین حد ممکن، واقعی جلوه کنه.

خیلی از فیلم‌های سبک علمی تخیلی بوده‌ند که موجودات بدقیافه و چندش‌اوری رو به خورد بییننده داده‌ند، اما تعداد کمی از اونها –مثل Aliens – تونسته‌ند نظر کلی تماشاگر رو هم به دست بیارن. اما بیگانگان فیلم D-9 خیلی مشمئز کننده‌تر از هر فیلم دیگه‌ای هستند که من یادم میاد. با این وجود، بعد از مدتی از سپری شدن فیلم، نه تنها به وجود اونها عادت می‌کنیم، بلکه در خیلی از موارد هم براشون دل می‌سوزونیم و متاسف می‌شیم. اتفاقی که شاید بشه اونو به عنوان موفقیتی بزرگ برای گروه کارگردانی برشمرد.

اما شاید نکته‌ی درخشان اثر بلوکمب، اشاره‌های واضح داستان دی-9 به تفاوت‌های آدم‌های مختلف با هم و غالب شدن وجه غیرانسانی اونها به وجوه انسانی‌شونه. فیلم از ابتدا،‌ سادگی و خوش‌قلب بودن Wikus و پایبند بودن اون به اصول Runnاخلاقی رو زیرسوال می‌بره و ما رو قانع می‌کنه که رفتارهای انسانی جایی در محاورات عادی با گروه‌های به ظاهر سرکش ندارند،‌ اما در پایان، خیلی ساده ما رو از قضاوت زودهنگامی که دراینباره داشتیم، پشیمون می‌کنه. آنچه که برای بسیاری از آدم‌ها ارزش محسوب می‌شه، برای بسیاری دیگه، میتونه صرفاً ناهنجاری‌ای محسوب بشه که زودتر باید از سر راه کنار بره. حتی آدم‌های خوب هم گاهی در مقابل ارزش‌های خودشون بی‌تفاوت می‌شن و اونها رو به سادگی نادیده می‌گیرن. اتفاقی که برای Wikus هم افتاد و او گفتگو رو به عنوان گزینه‌ی همیشگی‌ش،‌ کنار گذاشت و متوسل به خشونت شد.

داستان فیلم بدون شک، نقطه برتری این اثر کم‌هزینه محسوب میشه؛ پر از اشارات ریز و درشته به وضعیت‌ سیاسی امروز جهان. و البته خوشبختانه، از اون آثاری نیست که محدود به یه زمان خاص بشه. اما با این‌وجود، از توضیح بعضی موضوعات مطرح‌شده عاجز می‌مونه. تغییرات رفتاری گسترده‌ی شخصیت‌های فیلم از یک حدی به بعد، غیرقابل باور می‌شن و فیلم هرچه بیشتر به پایانش نزدیک‌تر میشه، از اون فضای فلسفی هوشمندانه‌ای که در بیش از نیم  ابتدای فیلم در ساختار تخیلی اون تنیده شده بود، کاسته میشه و بیشتر به سمت فیلم‌های بلاک‌باستری حرکت می‌کنه.

با وجود این، فیلم سی‌میلیون دلاری District-9 با تمام جلوه‌های تصویری خوش‌ساختش و بدون استفاده کردن از هیچ بازیگر معروفی، هم در گیشه موفق عمل کرده و هم نظر منتقدان و تماشاگران جدی‌تر سینما رو جلب کرده. به عبارتی،‌ سرمایه‌گذاری پیتر جکسون به خوبی جواب داده و تونسته، مدت‌ها بعد از Blade Runner، اثری با فضایی مشابه رو به سینما عرضه کنه.

بد نیست بدونید که نیل بلومکمپ، اصلاً اهل آفریقای جنوبیه و قبل از این فیلم، فیلم کوتاهی درست کرده به نام Alive in Juborg که فیلم D9 از روی اون ساخته شده.

 • فیلم District-9 در 250 فیلم برتر تاریخ سایت IMDB، با 8.4 از 10 ‌در رده‌ی 91 جدول قرار گرفته‌ست. (اینجا)
 • 90 درصد نظر منتقدین هم در سایت rottentomatos مثبت بوده که درصد بالاییه.  {اینجا}
 • تیزر این فیلم رو می‌تونید از این لینک تماشا کنید.

cafe-icon
کافه‌توهم را از فید دنبال کنید.

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

6 پاسخ به ‘معرفی فیلم‌: آذر 88

 1. من منطقه 9 رو دیدم خوبه

  Posted by خداداد | 2009/12/10, 12:07
 2. good

  Posted by هومن | 2009/12/10, 19:10
 3. آمیر جان این وررس نظر منو توو این قسمت نمی ذاره می گه قبلاً همچین چیزی گفتی؟!!!!
  من که هنوز چیزی نگفتم!!!

  Posted by هومن | 2009/12/11, 14:25
 4. هر دو قشنگ بود
  ممنون

  Posted by وحید | 2009/12/20, 09:39

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements