//
you're reading...
سینمای جهان

بهترین فیلم‌های دهه‌ 2009-2000


در پایان اولین دهه از هزاره سوم، سایت‌ها و نشریات مختلف سینمایی لیست فیلمهای برتر 10سال اخیر رو منتشر کرده‌ند که بیشترین رای رو از منتقدان یا کاربران رو بدست آورده‌ند. در لیست مجله سینمایی IMDB سه انیمیشن UP!, Wall-E و Spirited Away و هر سه قسمت از سه‌گانه ارباب حلقه‌ها دیده میشن و فیلم کم سر و صدایی مثل شهر خدا و آفتاب ابدی … هم در لیست قرار دارند. این فیلم‌ها عبارتند از:

15 – مرثیه‌ای برای یک رویا؛ روایتی از آرزوها و رویاهای چهار نفر  که با غرق شدن در اعتیادی غیرقابل کنترل، یکی یکی به تباهی می‌روند.

14 – آفتاب ابدی یک ذهن بی‌الایش ؛ داستان شگفت‌انگیز آدمهای عاشقی که ترجیح می‌دهند در مواجهه با مشکلات رابطه‌شان، همه‌ی خاطراتشان با یکدیگر را طی فرایند پزشکی جدیدی از ذهنشان پاک کنند.

13- شهر اشباح (روح ربوده‌شده)؛ دختر بچه‌ی لوسی که با به همراه پدر و مادرش به سرزمین عجیبی پا میگذارد. پدر و مادرش تبدیل به خوک می‌شوند و به او مجوز کار کردن در یک حمام پر از موجودات غیرعادی می‌شود ، تنها به شرطی که هویتش را فراموش کند.

12 – پیانیست؛ داستان دراماتیک فرار یک پیانیست یهودی از دست آلمان‌های نازی و مشاهدات او از فجایع هولوکاست و تلاش او برای بقا تا پایان یافتن جنگ.

11 – زندگی دیگران: اوایل 1980 در آلمان شرقی، بازرسی از سوی وزارت فرهنگ مامور بررسی فعالیت‌های یک زن و شوهر آلمانی، یکی نویسنده و دیگری بازیگری معروف می‌شود. اما زندگی آنها به‌شدت او را مجذوب آنها می‌کند.

10 – درگذشتگان؛ یک مامور مخفی در یک گروه مافیایی و یک نفر از گروه فوق در نقاب مامور پلیس ایالتی، تلاش می‌کنند تا اهداف خود را پیش ببرند. اما با لو رفتن ماجرا، کشت و کشتار نافرجامی اتفاق می‌افتد که هیچ‌کس از آن در امان نمی‌ماند

9 – آملی (پولن)؛ یک دختر پاریسی ساده‌دل و دوست‌داشتنی، همیشه در تلاش برای کمک به آدم‌های اطرافش است و در این راه، معنای عشق را درک می‌کند.

8 – والای؛ روبات آشغال‌جمع‌کن، تنها سکنه‌ی زمینی است که آدم‌ها مدت‌ها پیش آن را ترک کرده‌اند. اما چیزی که زندگی یکنواخت او را تغییری اساسی می‌دهد، ربات پیشرفته‌ایست که از سفینه‌ای ناشناس به زمین آمده است.

7 – دو برج؛ سفر یاران‌حلقه، بعد از مرگ گندالف و برای سرنگون کردن سارومان در دو برج، محل زندگی او ادامه می‌یابد.

6 – یادگاری؛ روایتی غیرمتعارف از مردی که حافظه‌ی کوتاه‌مدتش دچار مشکل شده است، و در تلاش است با ثبت تمام اتفاقات لحظه‌ای پیرامونش، قاتل همسرش را پیدا کند.

5 – UP: کارل هفتاد و هشت ساله، قصد دارد رویای  همیشگی‌اش در سفر به آفریقا با صدها بالن آغاز کند. اما در مدت‌کوتاهی بعد از پرواز، متوجه حضور یک همسفر دیگر هفتاد ساله که بطور ناخواسته سوار بالن شده می‌شود.

4 – یاران حلقه: بیلبو بگینز،‌ حلقه‌ی اصلی سارون را که تنها امید او برای بازگشت به زندگی و حکمdark-knight-joker-bannerرانی مجدد بر میدل‌ارت است برای فرودو، برادرزاده‌اش به جا می‌گذارد تا آنها با کمک گندالف،‌آن را آتشفشان مونت‌دوم بیاندازند.

3 – شهر خدا؛ دو برزیلی که کودکی‌هایشان در محله‌ای پر از جرم و جنایت سپری شده، در بزرگسالی شرایط متفاوتی زندگی خود را می‌گذرانند. یکی عکاس شده و دیگر قاچاقچی مواد مخدر.

2 – بازگشت شاه: ادامه‌ی تلاش فرودو و سم برای انجام ماموریتشان و مزاحمت‌های گالوم برای تصاحب حلقه.

1 – شوالیه سیاه؛ بتمن بعد از اینکه اسمی برای خود دست و پا می‌کند، درگیر مبارزه با رقیب سرسختی مثل ژوکر می‌شود که به نوعی وجه تاریکی از وجود خود اوست. خباثت‌های ژوکر، در نهایت باعث مرگ آدم‌های مهمی می‌شود ولی بتمن برای آنکه به او ثابت کند که مثل او فکر نمی‌کند، او را زنده نگه می‌دارد.

البته یکی از دوستان وبلاگ‌نویس زحمت کشیده و لیست بسیار خوبی از این فیلم‌ها رو همراه با لینک اونها و تورنتشون برای دوستداران سینما قرار داده که بد نیست به اونجا هم سری بزنید. متاسفانه ظاهراً فقط لایکش کرده‌م و یادم رفته شیر کنم، حالا هم هیچ‌جور نمی‌تونم پیداش کنم. (یعنی اگر اطلاع داشتید به ما هم بگید!)

هالیوود ریپورتر هم ده فیلم برتر دهه‌ رو معرفی کرده و جالبه که برخلاف انتظار، غیر از فیلم نامه‌هایی از ایوجیما (کلینت ‌ایستوود) هیچ‌کدوم از این فیلم‌ها از سینمای هالیوود انتخاب نشده‌ند. نکته قابل توجه دو فیلم جدید مایکل هانکه،‌ فیلمساز آلمانی در این لیست قرار دارند (رده های دهم و هشتم). فیلم برادران کوئن هم که فیلمی از سینمای مستقل آمریکاست.

 

10 – روبان سفید : اتفاقات عجیبی در دهکده‌ای در شمال آلمان قبل از جنگ جهانی اول در حال وقوعند، که بچه‌مدرسه‌ای‌ها و والدین‌ اونها رو درگیر خودش می‌کنه. در ابتدا، همه‌چیز تصادفی به‌نظر می‌رسه اما خیلی‌زود مشخص می‌شه که چیزی فراتر از حوادث تصادفی در حال وقوعه.

9 – زنگ غواصی و پروانه: روایت واقعی از مردی که به خاطر گیاهی‌شدن قادر به ارتباط با دنیای اطرافش نیست. اما بعد از مدتی با استفاده از روشی که برای ارتباط با او پیدا می‌‌کنند، داستان زندگی‌ش را می‌نویسد.

 8 – پنهان : زندگی برای زن و شوهری فرانسوی که به همراه پسر بزرگشان در خانه‌ای راحت زندگی می‌کنند، به‌ظاهر بهتر از این نمی‌شود اما وقتی فیلمی به دستشان می‌رسد که نشان می‌دهد خانه‌ی انها بطور مداوم تحت‌نظر است، اوضاع بهم می‌ریزد. نوارهای ویدیوی دیگری که از راه می‌رسند،‌به همراه نقاشی‌های غیرعادی، جورج را متقاعد می‌کند که دارد تقاص گذشته‌اش را پس می‌دهد.

7 – شفاعت الهی : کمدی‌ای تقریباً بدون دیالوگ از زندگی تقریباً‌ عادی از زندگی در الرام، اسرائیل. دسته‌ای فلسطینی با چاقو به جان بابانوئل می‌افتند. همسایه‌ای که کیسه‌آشغالش را به خانه همسایه‌اش می‌اندازد و به خاطر اینکه او هم آن را به طرف خودش انداخته غر می‌زند!….

6 – خیلی دور از بهشت : روایتی دهه 50 ای از یک خانواده‌ی به ظاهر خوشبخت، اما در واقعیت، درگیر با مشکلات عدیده زناشویی  با بازی جولین مور و دنیس کوئید.

5 – 4 ماه،‌ سه هفته و دو روز : داستان درامی از زنی که تلاش می‌کند تا کمک‌حال دوستش در سقط جنینش باشد. کاری که در رومانی دهه 1980 غیرقانونی‌ست.

4 – غبار جنگ: مستندی درباره جنگ و درسهایی که روشها و واقعیات جنگهای مدرن ساخته شده و اونا رو از زبان یک مامور مخفی سابق وزارت دفاع آمریکا میشنویم.

3-  جایی برای پیرمردها نیست  : بعد از اینکه Moss چندین جنازه و چندین محموله هروئین و دو میلیون پول نقد رو سر راهش پیدا می‌کنه، پول نقد رو برمیداره و فرار می‌کنه. اما تبهکار بیرحم دیگری در به در به دنبال پول‌ها، هرکس رو که سر راهش قرار می‍گیره از میون برمی‌داره.

2- یونایتد 93 : داستانی از هواپیمای ربوده شده در جریان یازده سپتامبر و حال و روز سرنشینانش قبل از برخورد با برج تجارت جهانی.

1 – نامه‌هایی از ایوجیما : روایت نبرد آمریکا و ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم، از نقطه‌نظر ژآپنی‌ها.

letterslarge

50 فیلم برتر مجله‌ی هنری Paste هم البته خیلی زودتر از پایان سال 2009 منتشر شد که از اینجا می‌تونید لیست کاملش رو ببینید. 10 فیلم ابتدای این لیست عبارتند از:

10 – خانواده‌ی سلطنتی تنن‌بام    /   IMDB
9 – جایی برای پیرمردها نیست    /   IMDB
8 – (Son) پسر                       /   IMDB
7 – سرگشته در ترجمه             /   IMDB
6 – Beau Travail (محصول 99)    /   IMDB 
5 – آفتاب ابدی یک ذهن بی‌الایش /   IMDB
4 – سه‌‌گانه ارباب حلقه‌ها         
3- تقریباً مشهور                       /   IMDB
2 – آملی‌پولن                          /   IMDB

1 – شهر خدا                          /  IMDB   

city_of_god 

انتخاب فیلم نه‌چندان فوق‌العاده‌ی تقریباً مشهور اونم به عنوان فیلم سوم لیست پنجاه‌تایی، یه کم غیرمنطقی و نامعقوله.

اما نویسنده‌ی وبسایت معروف RottenTomatoes ترجیح داده،‌ده تا فیلم از ده ژانر مختلف رو وارد لیستش بکنه و به این صورت، یه لیست کاملاً شسته‌رفته رو تحویل خواننده‌هاش بده. بنابراین ترتیب خاصی ندارند. این ده فیلم عبارتند از:

– Star Teck (بهترین سرآغاز یا بازسازی) imdb {سایر فیلم‌ها: کازینو رویال، درگذشتگان، بتمن می‌اغازد، 3:10 به یوماا)
– شگفت‌انگیزها (بهترین فیلم ابرقهرمانی) imdb {سایرفیلم‌ها: شوالیه سیاه، اسپایدرمن 2، آیرون‌من، اسپایدرمن}
– ستاره‌ی افغان (بهترین مستند) imdb
– Sideways (بهترین کمدی بالای 17 سال) imdb
– Master-Commander (بهترین در بین افتضاح‌ترین فرانچیزهای سینمایی!)
– اژدهای پرّان، ببر غرّان (بهترین هنرهای رزمی) imdb {سایر فیلم‌ها: قهرمان، فوتبال شائولین، آیرون‌مانکی، کونگ‌فو هاسل}
جنگ دنیاها (بهترین فیلم ژانر فاجعه) imdb : به زمین حمله می‌شود و همه به دنبال راه فرار میگردند. پدری (با بازی تام کروز) به همراه دو فرزندش برای بقا می‌جنگند. {سایرفیلم‌ها: جاده، پس‌فردا، هسته، 2012}
آقای فاکس بی‌نظیر (بهترین اقتباس از آثار ادبی کودکان) imdb: آقای فاکس (روباه) به همراه همسر و فرزندانش در دامنه یک تپه در همسایگی خانواده‌های گورکن، خز و خرگوش زندگی می‌کنند. فاکس هر شب به مزرعه یکی از سه مزرعه‌دار پایین تپه دستبرد می‌زند. تا اینکه کشاورزها به نام‌های باگیس، بانس و بین تصمیم می‌گیرند به کمک هم روباه را به دام بیاندازند (ویکی‌پدیا)
{ سایر فیلم‌ها: شرک 1،‌ هری‌پاتر و زندانی آزکابان، کورولاین و هری‌پاتر و جام آتش}
جونو (بهترین فیلم درباره نوجوانان) imdb": داستان عجیب و غریبی در مورد دختر نوجوانی که در رابطه با پسر همسن و سال خودش حامله می‌شود و در کمال شگفتی همه را در به دنیا آوردن فرزندش راضی می کند.
آفتاب ابدی یک ذهن بی‌الایش imdb (بهترین فیلم WTF !: ظاهراً‌ منظور نویسنده از این نوع فیلم‌ها، دسته‌ای از اوناست که علیرغم باورپذیر نبودن روایت داستان، یا خود اون، به خاطر وارد شدن المان‌هایی از واقعیت به درونشون، باورشون می‌کنیم. ممنتو، گزارش اقلیت، اقتباس و آموزش بد، چهار فیلم دیگر این سبک هستند که در لیست RT قرار گرفته‌اند.)

قصد داشتم که معرفی کاملی داشته باشم به تمامی این فیلم‌ها و یک راهنمای کامل از بهترین فیلم های این دهه رو در اختیارتون بذارم. کاری که یادمه مجله‌ی گزارش فیلم 10 سال پیش برای فیلم‌های دهه‌ی 90 کرد. اما خوب، وقت هم چیز خوبیه برای اینکه آدم داشته باشه! همین طوریش هم این پست چند روزی رو در انباری لایورایترم خاک خورد تا راضی شدم چاپش کنم. از همگی عذر میخوام که لیست کاملی نشده.

در آپدیت مجدد، تورنت این فیلم‌ها رو برای دانلود اضافه کرده‌م. تمام این فیلمها 700 مگ هستند (یا همون حدود!). لیست این تورنت ها رو میتونید از فایل وردی که اینجا آپلود کردم دریافت کنید. متاسفانه به دلیل قوانین وردپرس امکان اینکه لینکها رو تو وبلاگ بذارم وجود نداره.

rss-basic-icon

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

15 پاسخ به ‘بهترین فیلم‌های دهه‌ 2009-2000

 1. عالی بود رفیق…
  کلا به نظرم دارک نایت جزو اون فیلم‌هایست که باید در پنج تای بهترین‌ها اسمش تو این دهه گذشته برده بشه… که مثلا با 28 رکورد الان بهترین رکورددارترن فیلمه

  Posted by رضا.ب | 2010/01/15, 11:18
 2. از اون ابر پست هات بود . دمت گرم
  می دونم که دارک نایت جزو برترین فیلم های دنیاست ولی نمی دونم چرا با اینکه دو یا سه بار مجبور به دیدنش شدم و فیلمش برای من یکی جذاب نیست.
  انیمیشن وال -ای رو خیلی دوست دارم فوق العاده بود. خیلی تاثیر برانگیزه
  میشه نظره خودتم راجع به فیلمایی که جزءاین لیست ها هستن و دیدی رو بگی آمیرجان؟

  Posted by هومن | 2010/01/15, 17:43
 3. راستی مارم فیلتر کردند.دستشون درد نکنه . خیالم راحت شد. به ودمون شک کرده بودم . همه رو فیلتر کرده بودن جز وبلاگ مارو.

  Posted by هومن | 2010/01/15, 18:19
 4. ممنون از معرفی‌تون. اون سایتی که 50 فیلم برتر رو به همراه فایل تورنتش معرفی کرده، در اینجاست:
  http://www.sinaview.com/2010/01/08/torrent-of-imdb-top-50-movies-of-the-decade.html/comment-page-1#comment-1419

  Posted by دل‌زده | 2010/01/15, 20:52
 5. مرسی, خیلی جالب و کامل و عالی بود.

  فیلم Dark knight رو من نوروز پارسال از تی وی دیدم واقعا خوشم اومد و بعد اصلشو گرفتم و خیلی چیزا دستگیرم شد, نقش جوکر هم با بازی هیث لجر بی نظیر بود, دیالوگهای فیلم قابل تامل بود, رتبه اول برای این فیلم واقعا بجاست! ولی تعجب می کنم که فیلم Requiem for dream اصلا چرا توی این لیست قرار گرفته! و در عوض همون طور که خودت هم گفتی بیگ فیش اصلا جزوشون نیست. به نظرم جای فیلم patriot هم خالی بود, ولی خوب انتخاب ها سلیقه ای است.
  از بین فیلمهایی هم که هالیوود ریپورتر اعلام کرده, فیلم جای برای پیرمردها نیست اقتباس شده از رمان کورمک کارتی به نظرم عالی بود.

  Posted by Hey jud | 2010/01/16, 11:13
  • این اخری رو متاسفانه هنوز ندیده م. دارک نایت البته هنر اصلیش این بود که درام و هیجان رو به نحو تحسین امیزی با هم ترکیب کرده بود

   Posted by Ãmir | 2010/01/17, 01:34
 6. اونی که لینک تورنت گذاشته رو شراگیم معرفی کرده بود و اسمش روزبه ست. حسش نبود برم پیداش کنم 😛

  Posted by سینتیا | 2010/01/16, 15:33
 7. نظرتو به این خبر که امروز توو روزنامه همشهری خوندم جلب می کنم.
  توو سایت پارسینه هم این خبرو دیدم.
  http://www.parsine.com/fa/pages/?cid=15474

  Posted by هومن | 2010/01/16, 17:58
 8. شواليه تاريكي بهترينه—

  Posted by آرمان | 2010/04/25, 00:20
 9. همش مسخره بود .حالا من بهترين فيلمارو براتون مغرفي ميكنم
  1.زير زمين
  2.روياي اريزونا
  3.گربه سياه گربه سفيد
  4.عدد پي
  5.ايثار
  6.پدر خوانده ها
  7.عصر كولي ها
  8.داستان عامه پسند
  9.روزي روزگاري در امريكا
  10.گاو خشمگين

  Posted by hiv | 2010/07/23, 14:02
  • ممنون از اینکه فیلمهای مورد علاقه تون رو لیست کردید. ولی شما اصلاً تیتر این پست رو نخوندید: بهترین های 2000-2009.
   پدرخوانده ها، داستان عامه پسند، گاو خشمگین،… اینها برای این دهه نیستند دوست عزیز.

   Posted by Ãmir Caféchi | 2010/07/23, 21:54
 10. چرا فیلم گرگ و میش و ماه نو توشون نبود؟ کلی جایزه ی بهترین،بهترین گرفتن.

  Posted by boobooghi | 2010/08/18, 04:34

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements