//
you're reading...
کامپیوتر, شخصی

عیدی پردردسر BitDefender


اونهایی که با آنتی‌ویروس بیت‌دیفندر کار کرده‌اند،‌می‌دونند که با درنظر گرفتن نسبت قیمت به کارایی این محصول،‌ شاید بشه عنوان بهترین آنتی‌ویروس و اینترنت سکیوریتی رو بهش داد. (گو اینکه طبق آمار 2009 و 2010 هم در عمل همینطور بوده). نزدیک به یکسال پیش، نسخه اینترنت سکیوریتی 2009 قابل استفاده برای سه کامپیوتر رو در حدود 45 هزارتومن از پاساژ رضای تهران خریدم. نسخه‌ی فقط آنتی‌ویرسش رو برای سه کامپیوتر با نصف همین قیمت می‌تونستید تهیه کنید *. دو ماه بعدش نسخه 2010ش به رایگان روی اینترنت قابل دسترس بود که باگ‌های 2009 رو که گهگاه باعث می‌شدند سرویس بیت‌دیفندر از کار بیفته و لازم بشه که ویندوز رو ری‌بوت کنید،‌ نداBD10IS.jpgشتند. در واقع، از زمان نصب 2010، اصلاً احساس نکردم که آنتی‌ویروسی روی ویندوزم نصب کردم. هر وقت هم که ویروسی چیزی میخواست دخل از روزگارم دربیاره،‌ خیلی سریع و بدون دخالت من، دخل از روزگارش درآورده میشد! خلاصه اینکه از خریدم راضی بودم. تا اینکه پریروز در حالیکه خودم رو آماده میکردم تا به جمع دوستان سر سفره هفت‌سین بپیوندم، اون اتفاق افتاد…

اخطار پیدا کردن یک ویروس/ تروجان مخوف FakeAlert Trojan، که چند روز قبل‌ترش خیلی راحت از شرش خلاص شده بودم، برای دو سه تا فایل در شاخه‌ی Temp ویندوز یه کم ترسناک بود. “یه کم” به خاطر اینکه اصولاً Temp ویندوز رو راحت میشه پاک کرد و خطر جدی‌ای محسوب نمیشه؛  “‌ترسناک” هم برای اینکه اصولاً وقتی بعد از چند روز، یه ویروس دوباره به سراغت میاد،‌ احساس میکنی که یا تو هیچی از نکات ایمنی بلد نیستی و  یا آنتی‌ویروست زورش به اون ویروس نمیرسه. اما به فاصله کمتر از سه دقیقه، اسکنر Real-time Protection اعلام کرد ویروس به شاخه WinSXS (مسیری در ویندوز ویستا و 7 که اطلاعات نرم‌افزارهای نصب‌شده در اون قرار می‌گیره) رسیده و داره با سرعتی وحشتناک،‌ همه فایل‌ها رو آلوده می‌کنه! 5900 فایل در یه اسکن یک دقیقه‌ای Infected تشخیص داده شدند،‌ و تنها امیدم برای نجات ویندوز، دیلیت کردن ویروس و یا پاک کردن فایل‌ها بود. دردسرتون ندم،‌ خیلی از برنامه‌های دیگه اجرا نمیشدند و ویندوز خیلی سنگین و با زحمت کار میکرد و عملاً به این نتیجه رسیدم که نفس‌های‌ آخرش رو میزنه!‌ (مشکل زمانی که میخواستم یکی از کانال‌های تلویزیونی اینترنتی رو باز کنم بیشتر به چشم میومد. طوری که بیخیال دیدن لحظه سال تحویل شدم! خوشبختانه کامپیوتر دوستان بود و اتفاقی پیش نیومد!) بعد از یکی دو ساعت هم که کلاً سرویس bdagent از کار افتاد و عملاً‌ بدون انتی‌ویروس و فقط به امید فایروال و دیفندر ویندوز 7، شب رو به صبح رسوندم (که البته پروتکشن‌های بدی نیستند و اساساً ‌نسبت به XP و تقریباً‌ نسبت به مشابهشون در ویستا خیلی پیشرفت کرده‌اند.

خلاصه اینکه در فکر نصب مجدد ویندوز بودم که خبرش رسید…

Today, BitDefender 2010 users received an update that brings up a fake trojan.fakealert.5 error and falsely detects safe files as viruses. This problem only occurs on those that are using 64-bit operating systems with the 64-bit version of BitDefender 2010.

امروز، کاربران بیت‌دیفندر 2010، پکیج آپدیتی را دریافت کردند که به اشتباه، وجود تروجان Fakealert.5 را در روی فایل‌های سالم اعلام می‌کرد. این مشکل فقط برای آنهایی که از ویندوز 64 بیتی استفاده می‌کردند پیش آمده است.

شوک سنگینی بود! به‌خصوص که خیلی از فایل‌هام قرنطینه شده بود و خیلی‌ها پاک شده بودند و خیلی از برنامه‌هام اجرا نمیشدند. اما وقتی مشکلات دیگران رو دیدم، غر زدن رو فراموش کردم. خیلی‌ها ویندوزشون بالا نمیومد!
اما زمان زیادی طول کشید تا یه راه حل دائمی برای رفع این مشکل ارائه بشه. بیش از 12 ساعت…. متن بیانیه‌ی تیم بیت دیفندر چیزی تو این مایه‌ها بود:

امروز صبح بسته‌ی به‌روزرسانی‌ای مخصوص کاربران 64-بیتی  باعث بروز مشکلاتی برای این کاربران شد که در آن، تعدادی از فایل‌های ویندوز و بیت‌دیفندر قرنطینه و یا پاک شدند. بر اساس اطلاعات، فایل‌های dll و exe و یا سایر فایل‌های باینری دچار این مساله شدند و هیچ‌ فایل تصویری یا متنی شامل این مشکل نشده‌اند. همچنین روی بعضی از سیستم‌ها، بیت‌دیفندر و تعدادی از برنامه‌های دیگر از کار افتادند،  پچ موقتی برای رفع مشکل کاربرانی که می‌توانند ویندوز خود رو بوت کنند، قابل دریافت است که می‌توانید از این آدرس دانلود کنید. از بابت این مشکل پوزش میخواهیم و تلاش می‌کنیم تا از بروز مشکلات اینچنینی در آینده جلوگیری کنیم. (!)

trojanhorseاما اگر کاربر نسخه‌ی 64 بیتی بیت‌دیفندر هستید چه کار باید بکنید؟

اول از همه پچ بالا رو دانلود کنید. اگر ویندوز کلاً بالا نمیاد، از دیسک ریکاوری ویستا (یا DVD بوت ویستا) استفاده کنید تا مشکل بوت شدنش برطرف بشه. (راهنمای تصویری)

پکیج رو اجرا کنید. اگر امکان اجرای پچ وجود نداشت (خطا میگرفت)، باید سرویس بیت‌دیفندر رو غیرفعال کنید. متاسفانه در راهنمای تیم بیت‌دیفندر عنوان نشده که برای راه‌اندازی مجدد برنامه‌ها چه باید کرد. اما اگر جزو اون دسته کاربرانی هستید که فایل‌های گزارش شده رو پاک کرده‌ند، راه حل، استفاده از System Restore ه. بنابراین یک بار پچ رو اجرا کنید تا فایل‌های سیستمی تصحیح بشن،  و بعد از ری‌بوت سیستم مشکل نرم‌افزارهاتون رو بررسی کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، از طریق برنامه فوق (یا اجرای دستور rstrui.exe) و انتخاب یک Restore Point قبل از 20 ام مارس، سیستم رو به حالت اولیه برگردونید.

الان همه چیز به حالت عادی برگشته، اما تصور کردنش هم مشکل بود که یک ربع قبل از سال تحویل،‌ با اون مشکل اسفناک روبرو بشم. یعنی هرچی ضرب‌المثل مربوط به سالی که نکوست از بهارش پیداست رو تو اون دقایق برای خودم مرور کردم! اما خوب، خوشبختانه شاهنامه آخرش خوش است!

این مشکل، یکی از سخت‌ترین مشکلاتی بود که کاربران بیت‌دیفندر باهاش روبرو شدند. از کامنت‌هایی که برای این موضوع گذاشته شده بود میشه حدس زد که خیلی‌ها تمایلی برای خرید مجدد محصولات این شرکت رو نداشته باشند. اما نکته‌ای که قابل گوشزده اینه که برای خیلی از شرکت‌های ارائه کننده‌ی خدمات امنیتی، مشکلاتی از این دست پیش اومده و میاد. خیلی‌ها هم از مستاصل شدن کاربران سوءاستفاده می‌کنند تا با استفاده از نرم افزارهای خودشون، مثلاً مشکل کاربران رو رفع کنند اما خیلی‌ از اونها عملاً ویروسها و تروجان‌های دیگه‌ای هستند که به مشکلات کاربران اضافه میکنند. بنابراین سعی نکنید از مجرای دیگه‌ای غیر از وبسایت اصلی شرکت‌های انتی‌ویروس، مسائلی از این دست رو رفع کنید.trojan-horses-viruses-worms_15

* همون‌موقع،  قیمت ESET NOD32 اسمارت سکیوریتی برای یک کامپیوتر 55 هزار تومن و کاسپرسکی Internet Security شصت و پنج هزارتومن بود.

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

9 پاسخ به ‘عیدی پردردسر BitDefender

 1. به نظر من NOD32 از بقیه آنتی ویروس هایی که تو این چند ساله امتحان میکردم خیلی بهتره….هم راحت میتونم براش یوزر و پسورد از اینترنت پیدا کنم که آپدیت شه..هم با همه سیستم ها سازگاره
  منم دقیقا شب عیدی به یه ویروسی خارق العاده ای مبتلا شدم که دلیلشم به خاطر رفتن به چند سایت تورنت بود برای دانلود فیلم the lovely bones

  p.s:happy new design

  Posted by حرف زیادی | 2010/03/23, 07:33
 2. من اوست دارم و ظاهرا خیلی ناتوانه، به فکرم شریک یکی ازینا بخرم، البته امیدوارم قبلش و بعدش به این مرگ دچار نشم

  Posted by محمد | 2010/03/24, 16:58
 3. اين كار از سوييسي ها بعيده، من خودم اونجا بودم، اونا اصلا نمي دونن رئيس جمهورشون كي هست!!!!

  Posted by سينا | 2010/05/31, 05:40

Trackbacks/Pingbacks

 1. بازتاب: از کجا و چگونه بفهمیم فایلی که دانلود کردیم ویروسی هست یا نه؟ | پارسه آی تی - 2010/04/26

 2. بازتاب: از کجا و چگونه بفهمیم فایلی که دانلود کرده ایم ویروس هست یا نه؟ | رایانمهر - 2010/04/27

 3. بازتاب: از کجا و چگونه بفهمیم فایلی که دانلود کردیم ویروسی هست یا نه؟ | اخبار روز دنیا - 2010/06/11

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements