//
you're reading...
موسیقی

معرفی موسیقی – فروردین 89 (بخش دوم)


m6 – Without You:

یکی از معروفترین آهنگ‌های اجرا شده توسط خوانندگان موسیقی پاپ در دهه‌های اخیر، که اولین بار در سال 1970 توسط گروه راک Badfinger اجرا شد. تم اصلی ترانه‌ی Without You درباره آدم‌هاییه که زندگی بدون عشق رو نمی‌تونند تاب بیارن. I can’t live, if living is without you… دستمایه‌ی خوانندگانش شد تا چندسال بعد دست به خودکشی بزنند! یکسال بعد از انتشار آهنگ، در سال 1971، Harry Nilsson کاوری از آهنگ بدفینگر رو اجرا کرد که به اونچیزی که با اجرای ماریا کری شنیده‌ایم خیلی شباهت داره. اجرای هری نیلسون از آهنگ Without You موفقیت زیادی رو برای او حاصل کرد و در بسیاری از چارت‌های موسیقی،‌ تبدیل به یک اثر پرطرفدار اون سال شد. تا سال 1994، خواننده‌ی زیادی این قطعه رو اجرا کردند. اما این اجرای Mariah Carey  بود که به‌فاصله‌ی یک هفته بعد از مرگ هری نیلسون، طوفانی به پا کرد که نزدیک به 6 ماه ادامه داشت. این قطعه که همچنان پرطرفدارترین اثر ماریا کری به‌حساب میاد،  در زمان انتشارش، موفقیت زیادی در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله سوئیس، انگستان و هلند حاصل کرد.

mariah nilson Clay-Aiken-Without-You-376491

Without You تابحال توسط بیش از 180 خواننده،‌ اجرا شده که شاید یکی از دلایل این محبوبیت، این باشه که اصولاً قطعه‌ی مشکلی برای اجرا به حساب میاد، بازه‌ی صدایی‌ای که خواننده رو ملزم به رعایت تمام نت‌ها می‌کنه وسیعه، و می‌شه گفت یک جورهایی دستاویزی برای خواننده‌هاییه که می‌خوان قدرت صداشون به رخ بکشند . در این جمع 180 نفری، ترجیح دادم اجرای Clay Aiken رو برای معرفی و دانلود تو باکس موسیقی بذارم.

     Aiken یکی از بااستعدادترین خوانندگانی که از دل مسابقات American Idol بیرون اومده‌ند. او که متولد 1978 در شهر نیویورکه، در سال 2003 تونست،‌ برنده‌ی رقابت با سایر رقیبانش در دوره دوم American Idol بشه. از اون زمان تابحال، شاهد بیرون آمدن شش آلبوم مستقل از ایکن بوده‌ایم. آلبوم اول او با عنوان Measure of a Man تونست عنوان یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال 2003 رو بدست بیاره.

نکته‌ی قابل‌ اشاره اینه که Clay Akon در سال 1992، یعنی مدت‌ها قبل از به شهرت رسیدن، قطعه‌ای شنیدنی به نام Proud of your boy رو برای انیمیشن علاءدین والت دیسنی اجرا کرد که هیچ‌گاه در مجموعه‌ی آهنگ‌های اون موزیکال قرار نگرفت تا به شهرت رسیدن Aiken رو 11 سال به تعویق بندازه. حدود دو سال پیش،‌ پستی راجع به این انیمیشن و آهنگ‌های اون نوشتم که می‌تونید از اینجا ببینید و آهنگ فوق رو هم دانلود کنید.

Without You اجرای Clay Aiken به‌خوبی نشان‌دهنده‌ی صدای تنور قدرتمند خواننده‌شه و کسانی که نمی‌تونند  اجرایی غیر از اجرای ماریا کری رو متصور بشند،‌ از شنیدنش ناراضی نمی‌کنه.

×××

7 – This is the Life:
طبق یک اصل نانوشته، اثر موسیقایی ساخته یا خونده شده توسط یه هنرمند زیر بیست سال، قابلیت زیادی برای موفقیت داره چرا که این دسته از هنرمندها، خیلی راحت مخاطب‌های هم‌سن و سال خودشون رو جذب می‌کنند و اگر اتفاق خاصی نیافته، اونها رو تا مدت‌ها با خودشون همراه می‌کنند. نمونه‌ی بارز این هنرمند‌ها،‌ Avril Lavine کاناداییه که در هفده سالگی به شهرت رسید و آلبومش به پرفروش‌ترین آلبوم سال 2002 تبدیل شد. و حالا در سن 25 سالگی، یکی از موفق‌ترین خوانندگان پاپ /راک در آمریکا و سایرنقاط جهان محسوب میشه.

amy-macdonald

اما آوریل و بسیاری از هنرمندان دیگه‌ای که از سن پایین، شروع به فعالیت حرفه‌ای موسیقی میکنند، یک ویژگی طبیعی رو با موسیقی خودشون عرضه می‌کنند: حال و هوای دوره‌ی نوجوانی رو میشه کاملاً در موسیقی و ترانه‌هاشون دید و احساس کرد. اصولاً غیر از این هم انتظار نمیره. اما این مساله در مورد Amy MacDonald صادق نیست. کسی که در 19 سالگی با اولین آلبومش،‌ توجه خیلی‌ها رو به خودش جلب کرد. اما این خیلی‌ها،‌ فقط هم‌سن ‌و سال‌های خودش نبودند. صدای امی اصلاً هیچ‌جوری با صدای دختری بیست‌ساله که به تازگی از دوران دبیرستان فارغ شده جور درنمیاد. بیشتر احساس می‌کنید با یه خواننده‌ی سی‌ساله‌ طرفید. و این فقط به خاطر صدای Amy MacDonald نیست. ترانه‌هایی که او در آهنگ‌هاش استفاده می‌کنه و از همه مهم‌تر، موسیقی‌ای که برای این ترانه‌ها می‌سازه، همه و همه حاکی از اینه که با هنرمندی طرفیم که خیلی بزرگتر از سنش رفتار می‌کنه. اینها رو بذارید کنار اون حس‌و حال جوانی که بالاتر صحبتش رو کردم؛ می‌رسید به این قضیه که با چه خواننده‌ای روبرو هستیم.

ترانه‌ی This Is My Life معروفترین اثر امی مک‌دونالد، از آلبوم اولش با همین نام برداشته شده. آلبومی که سه میلیون نسخه از اون فقط در بریتانیا به‌فروش رفت. (Amy اصلیتی اسکاتلندی داره). این ترانه رو می‌تونید از جعبه‌موسیقی دانلود کنید.

آلبوم دوم Amy McDonald یک ماه پیش (مارس 2010) به بازار اومد و همونطور که پیش‌بینی می‌شد تونست نظر مساعد طرفدارانش رو در خیلی از کشور‌های اروپایی بدست بیاره. منتقدان هم این البوم رو در مجموع مثبت ارزیابی کرده‌ند. (این البوم رو می‌تونید از سایت C2M دانلود کنید).

×××

8 – Three Words:
برای اون دسته از علاقه‌مندان رقابت موسیقی X Factor ، شاید نام Cheryl Cole ‌آشنا باشه. اگر هم اسمش رو نشنیده باشند، قطعاً چهره‌ی و لهجه‌ی انگلیسی شمالی او رو به عنوان یکی از چهار داور این مسابقات به خاطر دارند. عضو سابق گروه Girls Aloud با اولین آلبوم خودش به نام Three Words  تونست توجه بخش عمده‎ای از بازار موسیقی انگلستان و ایرلند رو به خودش اختصاص بده. البته بخش عمده‌ای از موفقیت این آلبوم برمی‌گرده به شهرت او به عنوان مجری اکس‌ فکتور و اینکه به عنوان تبلیغی ارزشمند در میانه‌ی رقابت‌های X Factor، تونست اولین سینگل آلبوم رو به نام Fight For This Love  بصورت زنده اجرا کنه. موفقیت این سینگل در اون زمان به حدی بود که این آهنگ، عملاً بین ده آهنگ برتر سال 2009 اروپا قرار گرفت. ویدیوی این آهنگ رو از اینجا ببینید. (دانلود قطعه)

قطعه‌ی Three words ، دومین سینگل آلبوم هم با موفقیت قابل ملاحظه‌ای روبرو شد. شریل کول که این آهنگ رو با همراهی Will i,am، خواننده‌ی گروه Black eyed Peas خونده، با واکنش مثبت منتقدان روبرو شده.

Cheryl3WordsSingle

این از اون آهنگ‌هاییه که با وجود ریتم تندش، اصلاً آهنگ شادی نیست. رومانس کلاسیک متن ترانه‌، شنونده رو به این فکر میندازه که در حال شنیدن بازسازی‌ای از یک ترانه‌ی قدیمیه. ترانه‌ای که مضمونش،‌ از قضا فضای  پرطراوتی رو طلب می‌کنه:

I told her you are the love of my life
And one day you’re gonna be my wife, and
We are gonna have some babies together
Uh ah uh ah uh ah
I told him you are the man of my dreams
You saved me from drowning in the streams
I know we’re really gonna last forever, and ever

اما در عمل شاهد استفاده از کوردهای مینوری هستیم که فضای آهنگ رو تا حدی تاریک و محزون کرده. ضمن اینکه هر کدوم از دو خواننده‌، قسمتی از ترانه رو که به او مربوط می‌شه اجرا کرده که شمایلی واقعی از احساسات دو عاشق رو به شنونده ارائه می‌کنه.  این قطعه رو می تونید از  باکس موسیقی دانلود کنید.

موزیک‌ویدیوی 3Words هم کار جالبی از آب دراومده. شریل کول و ویل آی‌ام، هرددو در یک اتاق ولی در دو زمان مجزا از هم، در حال خوندن هستند. ویدیوو رو می‌تونید از اینجا تماشا کنید.

شریل کول، با این آلبوم (که می تونید از C2M دانلودش کنید) خودش رو به عنوان یک خواننده‌ی صاحب‌سبک دنس/پاپ به علاقه‌مندان موسیقی معرفی کرد. با این‌وجود،‌حاشیه‌های  Cheryl Cole همیشه بیش از متن به نظر آمده‌اند.  حاشیه‌های ازدواجش با اشلی کول،‌ فوتبالیست تیم ملی انگلستان و اعلام خبرهایی مبنی بر جدایی قریب‌الوقوع آنها در مارس 2010، همین‌طور X Factor، و شایعاتی که او و سایمون کول،‌مجری و تهیه‌کننده‌ی این برنامه را هدف قرار داده‌اند، خوراک لازم را برای ستون‌های خبری جمع و جور کرده‌اند.

Cheryl علاوه بر مجری‌گری تلویزیون و خوانندگی، در کار آهنگسازی و رقص هم فعالیت داره و بازیگر و مدل هم هست. مجله‌ی Glamour هفته‌ی پیش (7 آپریل 2010) او رو به عنوان خوش‌لباس‌ترین زن جهان انتخاب کرد.

 

نکته:  (برای اونهایی که اخبار این Reality Show رو دنبال نکرده‌اند، باید یادآوری کنم که این همون رقابتیه که بهروز قائمی، دانشجوی ایران مقیم انگلستان با اون رفتارهای عجیب و غریب و تقلید از الویس پربسلی سعی کرد توجه انگلیسی‌ها رو به خودش جلب کنه).

در پست معرفی موسیقی اردیبهشت، به سایر آهنگ‌هایی که تو این پست گنجونده نشدند، می‌پردازم.

rss-basic-icon مشترک فید کافه‌توهم شوید

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

1 پاسخ به ‘معرفی موسیقی – فروردین 89 (بخش دوم)

  1. ممنون.
    This is the life واقعاً‌ خوب بود.

    Posted by tanzpardaaz | 2010/04/20, 17:28

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements