//
you're reading...
موسیقی, سفرنامه

ضدگزارش از یک کنسرت غربی!


نوشتن ضدگزارش از کنسرتی که خواننده‌اش برای اکثریت قریب به اتفاق خوانندگان ایرانی، ناآشناست کار مشکل و خطرناکی است. به این دلیل که ما هرچقدر جر بدهیم، حنجره‌مان را عرض میکنم، که حالی به حولی بردیم و اصلاً توپ بود آقا! و غیره و ذالک، ملت به خودشان میگویند که “دل این بابا هم خوشه ها! اون کنسرتش رو رفته، ما باید حرص حض نبرده‌ش رو بخوریم…میخوام نخورم!” نتیجه این میشود که به این نتیجه میرسم (این نتیجه با آن نتیجه قاعدتاً فرق داشت! انتظار دارم متوجه باشید) که اصلاً ککم هم نگزد که مخاطبی که شما باشید را خوش بیاید یا نه. به همین دلیل منطقی هم، اینجا ضدگزارش کنسرت Lissie را که هفته‌ی پیش وعده داده بودم مینویسم.

Lissie 0510 5

اول همه اینکه میگویند ایرانی وقت‎‌شناسی حالی‌ش نیست و باید برود از خارجی‌ها یاد بگیرد، اصلاً هم چنین چیزی نیست! یعنی قسمت اولش هست، قسمت دومش نیست! به این ترتیب که کنسرتی که قرار بود ساعت 8 شب شروع بشود، ساعت 9.20 شروع شد؛ و قاعدتاً هم انتظار ندارید که توی کلاب برایتان صندلی پهن کرده باشند! بنابراین در حالت خبردار، بیش از یکساعت منتظر ایستادیم تا خبری بشود. عین سلول انفرادی! حالا من باز این را میگویم، صدای آن دوستی که با ما بود درمی‌آید که چرا انفرادی؟! حالا انفرادی‌اش را فاکتور بگیرید، سلولش هم که سلول نبود خوب! ولی حسش همان حس خاصی بود که عرض کردم. بجاست از دوستانی که سلول انفرادی را تجربه کرده‌اند بپرسیم که این حس، آیا واقعاً همان حس است یا اینکه باید بروم یک دوره فشرده‌ی انفرادی؟!

IMG_3730

این آقا برای گرم کردن سر مردم، چند دقیقه‌ای آهنگ خوند.

از اینها که بگذریم، به حاشیه میرسیم که خوب شامل شروع کنسرتی میشود که Lissie و گروهش را در اجرا میدید. واقعیتش اینست که برعکس عکس‌ها و ویدیوهایی که از این خانم مکرمه میشود دید، ایشان خیلی ریزه تشریف دارند و بانمک‌تر از توی ویدیوهایش هم به همچنین! بنابراین کلاً بدعکس است بنده‌ی خدا!  بعد مساله‌ی دوم این که برعکس یکی دو نفر دیگر که حالا به امید خودم در آینده ضدگزارش کنسرتشان را مینویسم، Lissie اصلاً بلد نیست که ملت در صحنه را سرگرم کند. این را میشد بین آهنگهایش به وضوح (1024 در 768) متوجه شد. منتظر بود که یکی از توی جمعیت بگوید که “Love you” که جوابش را بدهد که “من هم همینطور” و اینکه خیلی خوشحالم که اومدم اینجا” و خوب،  یک چهارپنج‌باری این قضیه تکرار شد کلاً !

یک موضوعی که برای من و البته سوئدی‌های بی‌بخار توی کنسرت جالب بود، اشاره‌ای بود که Lissie به اصل و نسبش داشت که ظاهراً برمیگردد به خود سوئد، و خوب حالا کدام جدش در این خاک غریب بوده مشخص نیست، چون مادربزرگش که همین چند هفته پیش مرحوم شده که خوب بچه‌ی میسی‌سی‍پی بوده. حالا شاید پدر پدربزرگش بوده یا غیره. اما هرچه بود، از فضل پدر، این سرکار علیه را حاصلی نیست چرا که از کل زبان سوئدی فقط Tack اش را بلد است! آخرهای کنسرت وقتی پیسِِ آرتیستی آمد و صحنه را ترک کرد که منتظر تشویق جمعیت بشود که دوباره برگردد، به مشکل برخورد!  خوب اینها نمی‌آیند بگویند “یه دور دیگه” که! بلکه به زبان خودشان میگویند en gång till و خوب مسلم است که خواننده هم توجیه نیست که اینها دارند همان حرف بالا را میزنند که! نتیجه این شد که بعد از کلی پرس و جو که “چی میگفتین”، دست‌آخر از فهمیدنش منصرف شد و سراغ آهنگهایش رفت!

IMG_3749

از اون جلوی سن، تا ردیف سوم چهارم که من بودم، ملت به ترتیب قد از بلند به کوتاه ایستاده بودند! سایه‌ی موجود در عکس، مربوط به یکی از قدبلندهای فوق میباشد

و البته این جریان ناشناس بودن خواننده، اینجا هم کم و بیش مشکل‌ساز بود و من کسی از این بی‌بخارها را ندیدم که محض رضای خدا، یک لب‌زدن ساده روی ترانه‌های Lissie انجام بدهد. یک جاهایی، وقتی یک آهنگ خیلی پرطرفدار (مثل When I’m Alone) شروع میشد، سوت و تشویقهای یک عده، تازه بقیه را سیخ میکرد که آنها هم روی هوا تشویق کنند! خلاصه اینکه خیلی بیحال بودند!

مورد آخر هم اینکه خوب، Lissie توی ویدیوهایی که از او در یوتیوب موجود است، معروف است به اینکه همیشه یک گیلاس “تکیلا“ هم همراهش دارد! این یک مورد را انصافاً سوئدیهای توی سالن تحقیق کرده و با آمادگی کامل آمده بودند تا حتماً به این قسمت قضیه نظارت کامل داشته باشند. این شد که از همان اوایل کنسرت، گیر خاصی به خواننده دادند که لیوانت کو! و البته هم Lissie بارها تکرار کرد که قبل از آخرین قطعه، حتماً “شاتش را میزند”! اما نهایتاً با اصرار حضار، مجبور شد که همان وسطها، قسمتی از Drink اش را برود بالا، و بعد هم گفت که اسکاندیناوی، تنها جایی است که تویش انقدر روی مصرف الکل اصرار میکنند!!

IMG_3770

e3-IMG_3767

در حال نواختن قسمت آخر قطعه‌ی In Sleep

…این از جریان حواشی!
یک متن مختصری هم دارد در مورد خود کنسرت:

Lissie با آهنگ Wedding Bells  اجرایش را کلید زد، Here Before را خواند (اینجا دانلود کنید) ، و بعد هم قطعات آلبوم Catching the Tiger اش، را با Worried about شروع کرد. غیر از دو یا سه قطعه از این آلبوم، تقریباً بقیه‌ی قطعات در فرصت یک ساعت و نیمه‌ی کنسرت اجرا شدند، به اضافه‌ی قطعه Pursuit of Happiness که قطعه‌ی هیپ‌هاپ معروفیست از Kidi Cudi، و ایده‎ی اجرای چنین آهنگی به شکل راک، واقعاً ایده جالبیست. گو اینکه اجرایی که در استکلهم از این قطعه دیدم، به مراتب بهتر از نسخه‌ایست که از  که در یوتیوب و سایت‌های Streamin میشود شنید.

e3-IMG_3753

کنسرت ساعت یک ربع یه یازده شب تمام شد و با احتساب 10 دقیقه‌ای که توی صف دریافت پالتو بودیم، و نیم ساعتی که زودتر آمدیم تا جایی حوالی آن جلوها نصیبمان بشود، سر جمع حدود سه ساعت و نیم ایستادیم تا خاطرات سربازی دوستان را البته در محیطی کاملاً ضدفرهنگی و غیراخلاقی-اسلامی زنده کنیم! خوشبختانه هنوز کمتر از منهای دو و سه نبود که بقیه‌ی مسیر تا رسیدن به ماوای فرهنگی خانه، بتواند هرچه خوش گذشته بود را از دماغمان دربیاورد!  دو نقطه دی!

سه هفته دیگر هم با ضدگزارش کنسرت کیوسک، با کافه‌توهم باشید!

0rss کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

در همین‌باره در کافه‌توهم

» کاوری بهتر از اصل
» معرفی آلبوم موسیقی:Catching a Tiger by Lissie

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

4 thoughts on “ضدگزارش از یک کنسرت غربی!

  1. داشتم صفحه ویکی پدیاشو می خوندم، قسمت Songs in other media برام جالب بود

    Posted by شب کلاه | 2010/11/12, 14:09
  2. خيلي وقت بود كه مي خواسنم بابت معرفي LISSIE تشكر كنم. خيلي ممنون.

    Posted by جواد | 2010/11/13, 07:56
  3. Lissie draws comparisons to Stevie Nicks and Chrissie Hynde but is also able to transcend the past to become a present day icon for lovers of both blues folk and country. Lissie Maurus has the voice the songs and the image to be huge in 2010. Lissie s glorious voice steeped in whiskey and reverb a haunting glimpse at what s in store for her full-length debut coming in 2010.

    Posted by Sherri Moore | 2010/11/27, 09:32

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

کافه‌توهم را از فید دنبال کنید

نویسندگان:

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

به 80 مشترک دیگر بپیوندید

لایک خور


لینک‌های خوشمزه

RSS لینک‌دونی گودری دوستان

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.
Advertisements